مقالات پمپ

  • 494
  • 325 مرتبه
پمپ آب سانترفیوژی یا گریز از مرکز را بشناسید

پمپ آب سانترفیوژی یا گریز از مرکز را بشناسید

شنبه 01 شهریور 1399

پمپ آب گریز از مرکز یک دستگاه مکانیکی است که برای انتقال سیال از پروانه های چرخشی استفاده می کند. سیال با سرعت بالا وارد پروانه های چرخشی می شود و با استفاده از نیروی گریز از مرکز از لبه های پره های پروانه خارج می شود. این عمل پروانه موجب افزایش سرعت و فشار سیال شده و سیال با مشخصات فوق به سمت خروجی هدایت می شود. پوشش پمپ طوری طراحی شده است که سیال پس از ورود به محفظه پمپ مستقیم به سمت پروانه پمپ هدایت شود. یکی از عرضه کنندگان پمپ سانتریفیوژ یا گریز از مرکز پمپ پنتاکس هست .

پمپ سانتریفیوژ

پروانه به عنوان یکی از اصلی ترین محورهای کاری پمپ آب سانتریفیوژ یا گریز از مرکز می باشد. پروانه پمپ ها شامل یکسری پره های خمیده می باشد. این پره معمولا بین دو دیسک قرار می گیرند. برای سیال های دارای ذرات جامد بهتر است از پروانه با یک دیسک یا بدون دیسک استفاده شود.

سیال در راستای طول پروانه وارد محفظه پمپ شده و از پیرامون پروانه و از بین پره ها خارج می شود. پروانه به وسیله یک شفت به موتور الکتریکی متصل است که این موتور الکتریکی موجب چرخش پروانه با سرعت مشخص می شود. برای طراحی پوشش پمپ آب دو روش وجود دارد. اولین روش به صورت دیفیوزر است. در حالت دوم، پوشش پمپ آب به صورت پیچشی طراحی می شود. هدف هر دو طراحی انتقال سیال با فشار مورد نظر به سمت خروجی است. در حالت مارپیچ پروانه دارای انحراف می باشد که در قسمت خروجی یک تونل منحنی شکل ایجاد می کند تا سیال مورد نظر از سطح مقطع مناسب ایجاد شده خارج شود. طراحی پمپ آب طوری می باشد که فشار خروجی سیال در زمان حرکت به سمت خروجی افزایش یابد.

فشار خروچی پمپ

پمپ سانتریفیوژ یا پمپ گریز از مرکز با طراحی دیفیوز دارای طراحی مشابهی می باشند. در این حالت فشار سیال که در بین پره های ثابت پروانه قرار دارد، افزایش می یابد تا به خروجی پمپ برسد. طراحی دیفیوزی پمپ آب کمک می کند تا از پمپ آب در کاربری های به خصوصی استفاده شود. به همین دلیل طراحی دیفیوزی معمولا دارای بازدهی بالاتری نسبت به مدل مارپیچ می باشند. طراحی مارپیچ پمپ های گریز از مرکز برای سیالات دارای ذرات جامد و سیالات با ویسکوزیته بالا مناسب می باشند. اما توجه داشته باشید با توجه به نا متقارن بودن شکل پروانه در حالت مارپیچ احتمال استهلاک پروانه بیشتر می شود.

فشار دیفیوزر پمپ

اجزای اصلی پمپ آب گریز از مرکز

•    پروانه
•    پوشش پیچشی یا دیفیوزری
•    شفت
•    نگهدارنده های شفت
•    بلبرینگ ها
•    آب بندی

تمامی اجزای بالا به دو قسمت رطوبت دار و مکانیکی تقسیم می شوند. در قسمت رطوبت دار تمامی قطعات هیدرولیکی پمپ قرار دارد. در قسمت مکانیکی تمامی قطعات پمپ آب مانند آب بندی و شفت قرار دارد. دو قسمت اصلی سمت رطوبت دارد عبارتند از پوشش و پروانه پمپ.

پمپ های گریز از مرکز دارای یک پروانه ای هستند که در درون پوششی قرار گرفته است و این تجهیز موجب افزایش سرعت و فشار سیال موجود در پمپ آب می شود. قسمت مکانیکی شامل قطعاتی مانند شفت، نگهدارنده شفت و بلبرینگ ها است. در ادامه توضیحاتی در مورد اجزای مختلف پمپ گریز از مرکز ارائه می شود.

شفت پمپ

پروانه های پمپ های گریز از مرکز بر روی یک شفت قرار گرفته است. این شفت به یک موتور الکتریکی متصل است. موتور الکتریکی به وسیله شفت گشتاور مورد نیاز را به پروانه منتقل می کند. شفت ها معمولا از فولاد یا فولاد ضد زنگ طراحی و تولید می شوند. شفت ها باید به شکل مناسبی طراحی و تولید شوند چون کوچکترین اختلاف سایزی این تجهیزات می تواند آسیب های سنگینی به ساختمان پمپ آب بزند. سایز کوچک شفت می توان باعث افزایش ارتعاشات پمپ، کاهش عمر بلبرینگ ها و افزایش احتمال شکست شفت شود.

شافت پمپ سانتریفیوژ

نگهدارنده پمپ

در بیشتر پمپ ها قسمتی از آب بندی توسط نگهدارنده های شفت پوشش داده می شود. نگهدارنده های شفت معمولا از جنس فلزاتی مانند برنز و فولاد ضد زنگ هستند. این تجهیزات می توانند در دو سمت شفت به شکل های مختلفی نصب شوند. نگهدارنده شفت کمک می کند تا پروانه در جایگاه مناسب قرار بگیرد. نگهدارنده ها همچنین می توانند به خوبی از شفت مراقبت کنند.

آب بندی پمپ

بین پوشش پمپ و محفظه داخلی آن یک گپ وجود دارد که این گپ توسط یک نوار آب بندی برطرف می شود. نوار های آب بندی مختلفی بر روی پمپ ها قرار می گیرد. یکی از آب بندی های پر کاربرد آب بندی مکانیکی است. آب بندی ها در طراحی، نحوه عملکرد و هزینه متفاوت می باشند. آب بندی های مکانیکی شامل قطعات مختلفی می باشند. این قطعات شامل صفحه ثابت، صفحه متحرک، گلند و یک فنر می باشند. یک گلند با استفاده از پیج ها صفحه را به صورت مستقیم به شفت متصل می کنند. یک حلقه آب بندی برای اتصال نوار آب بندی به شفت استفاده می شود. یک فنر می تواند فشار مناسبی را بر روی حلقه چرخشی وارد کند تا به صورت مناسبی روی شفت پمپ قرار بگیرد.

با توجه به اینکه رینگ ثابت به گلند متصل شده و رینگ چرخشی به شفت متصل شده است، هیچ راهی برای نشت آب به سمت بیرون وجود ندارد. تنها راه عبوری سیال از بین شفت می باشد. سیال از طریق پروانه ها به سمت خروجی پمپ هدایت می شود. همانطور که شفت می چرخد، صفحه بیرونی روی صفحه ثابت می چرخد. مقدار کمی از سیال از بین صفحات عبور می کند که با توجه به گرمای ایجاد شده بین صفحات چرخان به سرعت تبخیر می شود. همین مقدار کم سیال موجب روغنکاری و خنکاری آب بندی ها می شود. تا زمانی که صفحات آب بندی تمیز، روان و روغنکاری شده باشند، می توانند جلوی نشتی سیال را بگیرند.  

بلبرینگ

آخرین قسمت مکانیکی بلبرینگ های پمپ می باشند که در مدل های مختلفی ارائه می شوند. بلبرینگ های توپی که دارای خاصیت ضد اصطکاکی می باشند در سمت ورودی و خروجی پمپ استفاده می شوند. بلبرینگ های نصب شده بر روی پمپ باید توانایی تحمل انواع بارهای وارد شده به شفت در سمت ورودی و خروجی را داشته باشند. خرابی بلبرینگ یکی از اصلی ترین دلایل خرابی پمپ ها می باشند به همین دلیل نیاز است تا از بلبرینگ های مناسب برای هر مدل پمپ استفاده شود.

 

نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان