021-91304300

تمامی سفارشات از تاریخ 6 فروردین ماه به بعد ارسال خواهد شد

تخفیف شگفت انگیز

ترمینال ریلی و شاخه ای

ترمینال چیست؟

یکی از پرکاربرد ترین تجهیزات جانبی در صنایع برق ترمینال ها یا کانکتور ها می باشند . وظیفه اصلی ترمینال ها اتصال دو یا چند سیم به طور موقت و به صورت محکم و استاندارد می باشد.

 اتصال هایی که به وسیله نوار چسب انجام میشود مشکلاتی هم چون گرم شدن هنگام عبور جریان برق را دارند اما ترمینال ها بدون گرم شدن جریان برق را از خود عبور داده و از بروز خطراتی هم چون برق گرفتگی و آتش سوزی جلوگیری می کنند.

این ترمینال ها دارای انواع متفاوتی هستند که در ادامه به معرفی هر یک می پردازیم.

انواع ترمینال برق

انتخاب نوع مناسب ترمینال با توجه به کاربرد مد نظر از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. در صورت انتخاب نوع نامناسب ترمینال ، مشکلاتی هم چون عدم عملکرد مناسب ، آتش سوزی و خرابی موتور را ممکن است به دنبال داشته باشد. 

از مهم ترین و پرکاربردترین ترمینال ها

 1. ترمینال های ریلی
 2. ترمینال های شاخه ای
 3. ترمینال های پیچی

ترمینال ریلی

ترمینال ریلی

برای انشعاب گیری از سیم ها در تابلو های برق از ترمینال های ریلی استفاده می شود . ترمینال های ریلی بر روی ریل استفاده شده در تابلو برق نصب شده و بر اساس طراحی ان ، امکان کم و اضافه نمودن آن ها بر روی ریل و به صورت کشویی وجود دارد.

ترمینال های ریلی دارای انواع مختلفی می باشند مانند:

 1. ترمینال فیوز خور
 2. ترمینال فشاری
 3. ترمینال ارت
 4. ترمینال شمش خور
 5. ترمینال دو طبقه
 6. ترمینال سه طبقه

نحوه استفاده از ترمینال ریلی به این صورت است که ابتدا آن را بر روی ریل تابلو برق نصب کرده و سپس سیم ورودی که ترجیحا وایرشو زده شده باشد را در یک سلول ترمینال قرار داده و به وسیله ی سیم گیر با پیچ به سلول ترمینال ریلی محکم می نماییم.

سیم خروجی ترجیحا وایرشو زده شده را نیز مشابه سیم ورودی در سلول دیگر محکم مینماییم . وظیفه ترمینال ریلی ایجاد اتصال میان ورودی و خروجی می باشد به صورتی که همواره امکان ربع اتصال و تغییر در سیم کشی تابلو برق از طریق باز کردن سیم گیر وجود داشته باشد.

در این گونه از ترمینال ها می توان به وسیله جامپر از یک ورودی چندین خروجی گرفت . در حقیقت جامپر در ترمینال های ریلی به معنای اتصال ورودی یک سلول ترمینال به ورودی سلول ترمینال دیگر می باشد.

ترمینال شاخه ای

ترمینال شاخه ای 

هنگامیکه تمایل داریم طول سیم ها را افزایش دهیم از ترمینال های شاخه ای استفاده می نماییم . از ترمینال های شاخه ای که به آن ها ترمینال های بین راهی نیز گفته می شود جهت برقراری اتصال محکم و استاندارد میان دو سیم استفاده می شود.

ترمینال های شاخه ای متشکل از یک سلول ورودی و یک سلول خروجی می باشند که سیم های ورودی و خروجی به وسیله بستن سیم گیرهای پیچی قرار گرفته در بدنه عایق این ترمینال به یکدیگر متصل می شوند.

از مزایای اصلی ترمینال های شاخه ای نسبت به چسب برق ، امکان باز کردن اتصال دو سیم به سادگی است به همین دلیل می توان گفت اتصال سیم های ترمینال شاخه ای به صورت موقت بوده و می توان این ترمینال را به دفعات استفاده کرد.

فروش ترمینال های شاخه ای عموما به صورت شاخه بوده و علت نام گذاری این ترمینال ها هم به همین دلیل می باشد. ترمینال های شاخه ای معمولا دارای تعداد 12 عدد شاخه می باشند که این شاخه ها به راحتی قابل جدا شدن از یکدیگر می باشند.

ترمینال های شاخه ای براساس استفاده و کاربرد مدنظر دارای عایق هایی با جنس های پی وی سی ، پلی آمید و پلی اتیلن می باشند.

این ترمینال ها مطابق با استاندارد های بین المللی و ملی طراحی شده و دارای ولتاژ 400 ولت و جریان حدودی 76  آمپر را از خود عبور می دهند.

ترمینال پیچی

ترمینال پیچی 

جهت اتصال و عایق کاری چند سسم با یکدیگر از ترمینال های پیچی استفاده می شود . این ترمینال ها جایگزین نوار چسب برق بوده و وظیفه آن ها ایجاد اتصالی محکم میان چند سیم بدون استفاده از سر سیم و ... می باشند.

این ترمینال ها متشکل از یک عایق استوانه ای شیار دار بوده که هادی داخل آن به شکل شیار هایی از جنس استیل رزوه شده می باشد. شیار های موجود در سطح عایق سبب افزایش اصطکاک میان دست و عایق شده و پیچاندن ترمینال را راحت تر می کند.

همچنین سبب می شود اتصالی محکم میان سیم ها با یکدیگر و همچنین میان سیم ها و قسمت هادی ترمینال پیچی  برقرار شود.

ترمینال های پیچی دارای مزیت های قیمت مناسب تر ، نصب  سریع تر و راحت تر بدون نیاز به اتصال وایرشو و سر سیم به سیم قبل از اتصال و همچنین امکان اتصال چند سیم به یکدیگر به صورت هم زمان نسبت به ترمینال های شاخه ای می باشند.

ترمینال

مزایای استفاده از ترمینال برق 

 1. ترمینال برق با کاهش افت فشار از خطر آتش سوزی و برق گرفتگی جلوگیری کرده و استفاده از آن سبب افزایش ایمنی هنگام کار می شود.
 2. جنس به کار برده شده در ساخت ترمینال های برق به گونه ای می باشد که قادر به تحمل دمای بالا هستند.
 3. همچنین فرسودگی و کاهش فشار برق در ترمینال های برق بسیار ناچیز می باشد.
 4. از دیگر مزایای ترمینال های برق این است که توسط این ترمینال ها می توان به طور نامحدود محل اتصال سیم ها را باز و بسته نمایید.
 5. از ترمینال های برق می توان به صورت دائمی و یا موقت استفاده نمود.
 6. در صورتی که از ترمینال های برق به صورت اتصال دائمی استفاده کنید این امکان وجود دارد که ترمینال برق را به دفعات باز و بسته نموده و سیم ها را تعویض نمایید.

ترمینال شاخه ای
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان