• 1677
  • 50 مرتبه
تفاوت بین MCB، MCCB، RCCB، RCBO و Isolator

تفاوت بین MCB، MCCB، RCCB، RCBO و Isolator

18 دی 1400

Circuit breakers (کلیدهای قطع کننده مدار) وسایل ایمنی برق هستند که ایمنی تجهیزات و پرسنل را از برق گرفتگی و آسیب ها تضمین می کنند.

آن ها خود عمل می کنند و باید به طور ایمن مسیر جریان را در صورت بروز خطا قطع کنند. کلیدهای مدار یک جایگزین مقرون به صرفه و کارآمد برای فیوزهای محافظ مدار سنتی هستند.

این دستگاه ها قابل استفاده مجدد هستند و ممکن است به صرفه جویی در هزینه و زمان خرابی بسیار کمک کنند.

امروزه با انواع مختلفی از کلیدهای برق مواجه می شویم. هر یک از آن ها برای یک برنامه خاص در نظر گرفته شده است. این امر باعث می شود که انتخاب قطع کننده مدار برای یک برنامه خاص یک کار بسیار مهم باشد.

این مقاله انواع مختلف دستگاه های حفاظت مدار ولتاژ پایین موجود در بازار و عملکرد آن ها را نشان می دهد.

پمپ

 

MCB – Miniature Circuit Breaker

کلیدهای مینیاتوری (MCB) یک وسیله حفاظتی است که در صورت اضافه بار یا نقص اتصال کوتاه از آسیب به تجهیزات / مدار جلوگیری می کند.

در طول اضافه بار و اتصال کوتاه جریان بیش از حد به بار می رسد که ممکن است به تجهیزات آسیب برساند.

کلیدهای مدار مینیاتوری چنین جریان های بیش از حدی را حس می کنند و بار را از منبع جدا می کنند و در نتیجه از آسیب بیشتر به بار جلوگیری می کنند. شدت خطا بالاتر، عمل MCB سریعتر خواهد بود.

MCB ها بیشتر در تابلوی توزیع در خانه استفاده می شوند. MCB ها می توانند به طور ایمن در طول اتصال کوتاه عمل کنند که منجر به جریان تا 15 کیلو آمپر بسته به ظرفیت قطع اتصال کوتاه آن می شود.

با این حال، ظرفیت قطع اتصال کوتاه یک MCB تا 15 کیلو آمپر متغیر است. کلیدهای مدار مینیاتوری را می توان برای محافظت از لامپ ها، لوازم خانگی، وسایل الکترونیکی و تجهیزات با جریان های اتصال کوتاه کم استفاده کرد. MCB ها در نسخه های تک، دو، سه و چهار قطبی و نرخ جریان پیوسته از 0.5 آمپر تا 100 آمپر موجود هستند.

ام سی بی

تصویر یک کلید مینیاتوری (MCB)

MCCB – Moulded Case Circuit breakers

مشابه کلید های مینیاتوری، کلید اتوماتیک (MCCB) نیز دستگاه های حفاظت از اضافه بار و اتصال کوتاه هستند. کلید های اتوماتیک می توانند جریان اتصال کوتاه بیشتری را نسبت به قطع کننده های مدار مینیاتوری تحمل کنند.

همچنین، رنج جریان کاری آن را می توان بر اساس نیاز تنظیم کرد. برخی از این بریکرها دارای ویژگی های حفاظتی داخلی خطای زمین / جریان پسماند نیز هستند. MCCB ها مجهز به واحدهای تریپ هستند تا جریان عبوری از آن را حس کنند و قطع کنند.

در بعضی از کلید های اتوماتیک ممکن است واحدهای حرارتی یا مبتنی بر ریزپردازنده باشد. واحدهای ترمو مغناطیسی از نوار دو فلزی (بیمتال) برای سنجش جریان و عملکرد استفاده می کنند و واحدهای مبتنی بر ریزپردازنده از CT های داخلی برای سنجش جریان استفاده می کنند و در صورت بروز خطا، قطع کننده کار می کند.

MCCB ها بیشتر در توزیع برق و حفاظت از تجهیزات صنعتی مانند استارت موتورها، درایوها، پمپ ها و غیره استفاده می شوند. با جریان پیوسته تا 2500 آمپر در دسترس است.

ام سی بی بی

تصویر یک کلید اتوماتیک (MCCB)

MPCB – Motor Protection Circuit Breaker

مدار قطع کننده حفاظت موتور یا کلید حرارتی یک وسیله حفاظت از اتصال کوتاه و اضافه بار است که برای عملکرد ایمن موتورها استفاده می شود.

اما بر خلاف MCCB ها و MCB ها، ویژگی های تریپ MPCB اجازه می دهد تا جریان هجومی بالا در طول راه اندازی موتور بدون اجازه جریان اضافی که ممکن است به سیم پیچ موتور آسیب برساند، جریان یابد. ظرفیت اتصال کوتاه MPCB ها در مقایسه با MCB ها بسیار زیاد است.

همچنین MPCB ها فشرده تر از MCCB هستند. نقطه تنظیم اضافه جریان MPCB را می توان در صورت نیاز تنظیم کرد. علاوه بر این، MPCB ها می توانند از موتور در برابر افت فاز یا عدم تعادل فاز محافظت کنند.

MPCB ها پس از خاموش شدن باید به صورت دستی پس از رفع خطا ریست شوند.

MPCB ها فقط در نسخه های سه پل موجود هستند و حداکثر قابلیت تحمل جریان اتصال کوتاه 100 کیلو آمپر را دارند. MPCB ها یک راه حل مقرون به صرفه و کارآمد برای استارت موتورهای معمولی هستند که از ترکیبات رله اضافه بار حرارتی فیوز استفاده می کنند.

ام پی سی بی

تصویر یک کلید حرارتی (MPCB)

RCCB/RCD – Residual Current Circuit Breaker/Residual current device

قطع کننده های جریان باقیمانده یا کلید محافظ جان دستگاه هایی هستند که در برابر شوک الکتریکی محافظت می کنند. نشتی زمین و جریان های باقیمانده را حس می کند و محافظت در برابر شوک الکتریکی را تضمین می کند.

RCCB ها دارای ویژگی های حفاظت از اضافه بار و اتصال کوتاه داخلی نیستند. از این رو، آن ها در ترکیب با MCB ها استفاده می شوند. RCCB بسیار رایج است و می توان آن را در داخل برد توزیع برق در خانه ها یافت.

RCCB ها فقط در نسخه های چهار پل و دو پل موجود هستند. محدوده سنجش جریان نشتی به صورت 30 میلی آمپر، 100 میلی آمپر و 300 میلی آمپر متفاوت است.

همچنین، رنج جریان پیوسته 25A، 40A، 63A، 80A، 100A و 125A موجود است. از آنجایی که RCCB در برابر اتصال کوتاه محافظت نمی کند، دارای رنج مقاومت در برابر اتصال کوتاه نیست.

به شدت توصیه می شود که از یک دستگاه محافظ اتصال کوتاه مانند MCB یا MCCB به صورت سری با RCCB استفاده کنید زیرا هر گونه اتصال کوتاهی که در منطقه حفاظتی RCCD رخ دهد می تواند به راحتی به آن آسیب برساند.

آر سی سی بی

تصویر یک کلید محافظ جان (RCCB)

RCBO – Residual Current Circuit Breaker with Overload

قطع کننده مدار جریان باقیمانده با اضافه بار یا کلید نشتی جریان (RCBO) ترکیبی از RCCB و MCB است. این کلید ویژگی های حفاظت از اتصال کوتاه، اضافه بار و جریان باقیمانده را تشکیل می دهد.

همچنین برای مقاومت در برابر جریان های اتصال کوتاه طراحی شده است و دارای کانال های قوس الکتریکی است. RCD ها دستگاه های مستقلی هستند و مانند RCCB نیازی به پشتیبان گیری از MCB ندارند.

برای محافظت از وسایلی مانند آبفشان، سشوار و غیره که خطر برق گرفتگی و اضافه بار بیشتر است استفاده می شود. RCBO در نسخه های دو پل و چهار پل موجود است. محدوده سنجش جریان نشتی RCBO ها 10mA، 30mA، 100mA و 300mA است.

همچنین، نرخ جریان پیوسته 25A، 40A، 63A، 80A، 100A و 125A موجود است. ظرفیت قطع اتصال کوتاه RCBO تا 15 کیلو آمپر متغیر است.

آر سی بو

تصویر یک کلید نشتی جریان (RCBO)

Isolator/ Disconnector

ایزولاتور ها یا جدا کننده ها وسایلی هستند که برای جداسازی مدار یا تجهیزات از منبع تغذیه در طول تعمیر و نگهداری به منظور اطمینان از ایمنی کارگر استفاده می شوند.

ایزولاتورها دستگاه های تخلیه بار هستند، به این معنی که مسیر جریان از ایزولاتور قبل از عملیات باید صفر باشد. آنها هیچ نوع حفاظتی برای مدار یا دستگاه ارائه نمی دهند.

ایزولاتور

تصویر یک ایزولاتور

کلید های جداکننده نیز نوعی ایزولاتور/دیسکانکتور هستند. اما می توان آن را زیر بار کار کرد. ایزولاتور ها و کلید های جداکننده در سیستم های ولتاژ پایین کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

معمولاً در پست‌ها دیده می‌شود و برای جداسازی ترانسفورماتورها از سرویس در طول تعمیر و نگهداری استفاده می‌شود.

جمع بندی

MCB (مدار قطع کننده مینیاتوری)

دستگاه حفاظت از اتصال کوتاه و اضافه بار، که معمولاً در محافظت از دستگاه های خانگی و دستگاه هایی با جریان های اتصال کوتاه کم استفاده می شود.

MCCB (کلید های اتوماتیک)

دستگاه حفاظت از اتصال کوتاه و اضافه بار، که معمولاً در حفاظت در توزیع برق ولتاژ پایین و کاربردهای صنعتی استفاده می شود.

MPCB (مدار قطع کننده محفاظ موتور)

دستگاه حفاظت از اتصال کوتاه، اضافه بار و کاهش فاز، مورد استفاده در استارت موتورها

RCCB (مدار قطع کننده جریان باقیمانده)

محافظت مجدد از شوک الکتریکی و جریان های باقیمانده را فراهم می کند.

RCBO (شکن جریان باقیمانده با اضافه بار)

از شوک الکتریکی، جریان های پسماند، اتصال کوتاه و اضافه بار محافظت می کند که معمولاً در محافظت از دستگاه های خانگی و دستگاه هایی با جریان های اتصال کوتاه کم استفاده می شود.

Isolator/ Disconnector

دستگاه ایمنی که در حین تعمیر و نگهداری به کار می آید.

ثبت سفارش
تعداد
عنوان