الکتروموتور کولری

الکتروموتور کولری که جزء دسته الکتروموتور دو سرعته تک فاز دائم به حساب می آید، جهت به حرکت درآوردن فن های کولرهای آبی استفاده می شود. موتور کولری عموماً با فریم 52 تولید می شوند، بدنه ای فولادی دارند، پوشش آنها از رزین است که به موتور کمک می کند رطوبت داخل کولر باعث خوردگی موتور نشود. الکتروموتور کولری جزء دسته قفس سنجابی است و روتور آنها دایکاست شده با آلومینیم خالص بوده و جهت انجام خنک کاری دارای پره هایی می باشند. الکتروموتور های کولری عموماً دارای درجه حفاظت IP 22 می باشند.

 

سوال صنعتيسوالات متداول

آیا میتوان بجای الکتروموتور کولری از الکتروموتور صنعتی تک فاز استفاده کرد؟

پاسخ: در کولرهای آبی به دلایلی مانند پاشش آب و پایین بودن IP در آنها، احتمال سوختن موتور وجود دارد. برای همین میتوان از الکتروموتور صنعتی تک فاز استفاده کرد. نکته قابل توجه این است که با نصب الکتروموتور صنعتی (1400 دور) فقط دور تند خواهید داشت و از طرفی قیمت آن نسبتاً بالاتر است.

آیا موتور کولری با دو سر خروجی هم دارید؟

پاسخ: شفت موتور کولری های موتورژن یک سر خروجی هستند و با تلرانس های دقیق تولید می شود. این خروجی دارای لایه سیاه رنگ بسیار مقاوم در برابر رطوبت هستند.

تاریخچه تولید دینام کولری موتوژن چیست؟

پاسخ: تولید الکتروموتور های کولری از سال 1355و تحت لیسانس شرکت وستینگ هاوس در موتوژن آغاز شد.
الکتروموتورهای کولری دارای گشتاور راه اندازی بالا مخصوص کولر های آبی با کاربرد تسمه ای دو دور هستند که مدل تک دور آنها صرفا با سفارش قابلیت تولید و تحویل به مشتری را خواهد داشت.

فریم الکتروموتور کولری چه جنسی دارد؟

اسخ: فریم دینام کولری از جنس فولاد بوده و در موتوژن سایز 56 است. از آنجایی که ممکن است به دلیل وجود رطوبت در فضای داخلی کولر، الکتروموتور کولری دچار خوردگی شود، با لایه ای بی رنگ از جنس پلی استر رزین پوشش داده می شوند.

شفت در الکتروموتور کولری موتوژن چه مشخصاتی دارد؟

پاسخ: در دینام کولری شفت با یک سر خروجی تولید می شود. تولید ابعاد نهایی شفت ها به وسیله  تلرانس های بسیار دقیق با دستگاههای تمام اتوماتیک، صورت گرفته و پوشش آنها لایه ای  سیاه رنگ که در مقابل رطوبت مقاوم باشد، است.

بخش روتور در الکتروموتور کولری موتوژن چه ساختاری دارد؟

پاسخ: روتور در الکتروموتور کولری موتوژن از نوع قفس سنجابی و دایکاست شده با آلومینیم خالص است؛ ماشین کاری روتورها توسط ماشین آلات خودکار و با دقت بالایی صورت می گیرد. در این نوع الکتروموتورها محل نصب سوئیچ گریز از مرکز، جایی روی شفت و داخل الکتروموتور می باشد.

در الکتروموتورهای کولری موتوژن درپوش چه ویژگی هایی دارد ؟

پاسخ: درپوش در الکتروموتورهای کولری توسط آلیاژ آلومینیم و به روش ریخته گری تولید می شود و سوئیچ مخصوص آن که ترمینال نیز نامیده شده روی درپوش عقب الکتروموتور قرار می گیرد. در این الکتروموتورها ارت روی درپوش عقب قرار گرفته و با علامت مخصوص ارت مشخص می شود.

نحوه خنک کاری در الکتروموتور کولری به چه صورت است؟

پاسخ: عمل خنک کاری در دینام کولری با پره های روتور و کاملا مطابق با استاندارد NEMA-MG1 Part 6 می باشد. زمانی که قرار باشد در یک الکتروموتور خنک کاری صورت بگیرد هوا از طریق کانال درپوش های الکتروموتور و با چرخش روتور به داخل کشیده شده و از سوراخ های فریم الکتروموتور کولری به بیرون هدایت می شود.

طراحی الکتروموتور کولری برای روغن کاری چگونه است؟

پاسخ: معمولا نوع طراحی الکتروموتورهای کولری به گونه است که نیازی به روغن کاری مجدد ندارند؛ به طوری که روانکار موجود در انباره مخصوص که داخل درپوش ها وجود دارد به طور خودکار میان شفت ها و یاتاقان ها در جریان می باشد.

درجه حفاظت در الکتروموتور کولری موتوژن چگونه است؟

پاسخ: مطابق استاندارد NEMA-MG1 Part 5 و معادل آن  IEC 5-34  درجه حافظت  IP22 می باشد. این استاندارد و درجه حفاظت به این معناست که الکتروموتور های کولری در برابر اجسام صلبی که بالای 12 میلی متر قطر دارند و چکه های قطرات آب از بالای الکتروموتور ماکزیمم با 15 درجه زاویه، به صورت عمودی در حفاظت کامل قرار می گیرند.

دینام کولری موتوژن در چند نوع ارائه می شود؟

پاسخ: معمولا الکتروموتورهای کولری موتوژن در چهار نوع زیر ارائه می شوند:
دو سرعته خازن دائم
خازن راه انداز
تک فاز پمپ سیرکولاتور ، تیپ
1.8 اسب بخار
دو سرعته اسپلیت فاز - خازن استارت

عرضه دینام کولری الکتروژن در بازار چگونه است؟

پاسخ: از نقاط مثبت الکتروموتورهای کولری الکتروژن قیمت مناسب آنها با توجه به کارایی الکتروموتور است که باعث شده جایگاه خوبی در بازار به دست آورند. الکتروموتور کولر الکتروژن  معمولا در سه توان 1/3 , 1/2 و 3/4 اسب به صورت دو دور به بازار عرضه می شود.

قابل توجه ترین ویژگی های الکتروموتور الکتروژن کدامند؟

پاسخ: درمورد نقاط مثبت الکتروموتورهای کولری الکتروژن به قیمت مناسب و جایگاه خوب در بازار صنعتی اشاره کردیم.علاوه بر مناسب بودن قیمت که رابطه مستقیمی با خرید مشتری دارد می توانیم به ویژگی های مهم دیگری چون:کیفیت مطلوب،نصب آسان،عدم ارتعاش در هنگام کار و کم سر و صدا بودن هنگام استفاده نیز اشاره نمود.مهم ترین کاربری الکتروموتورهای کولری الکتروژن در انواع کولرهای  آبی می باشد.

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان