آب شیرین کن

ابتدا می‌توان آب شیرین را بدین صورت تعریف کرد؛ آب شیرین (Fresh water) به آب زلالی گفته می‌شود که املاح زدایی شده باشد و میزان املاح نمکی و غیر حل‌ شدنی در آن کمتر از 5 درصد در ۱۰۰ واحد باشد.

آب شیرین، به عنوان یکی از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین منابع، تجدید شدنی به شمار می‌رود، گرچه در سال‌های اخیر به دلیل دخالت‌های انسان، افزایش جمعیت، گسترش صنایع و مدرن شدن جامعه این تجدید منبع حیاتی به کندی انجام می‌شود.

شوربختانه براساس گزارش سازمان ملل متحد، در حدود یک میلیارد و دویست میلیون انسان در سطح کره زمین (۱۸‌%)، با چالش کمبود یا همچنین فقدان آب شیرین دست و پنجه نرم می‌کنند.

به این دلیل، دولت‌ها به سمت تصفیه و شیرین کردن آب‌های آلوده یا نمکی گرایش پیدا کرده اند.

تصویر آب شیرین

انواع آب شیرین کن

آب شیرین کن صنعتی، آب شیرین کن نیمه صنعتی و آب شیرین کن خانگی جزء مواردی است که گرایش دولت‌ها را جلب کرده است و سرمایه گذاری‌های متعددی بر روی آن‌ها انجام شده است.

برای اینکه بیشتر به عمق فاجعه در مورد وجود آب شیرین پی برده شود باید به میزان منابع آبی در جهان نگاه کرد.

آب جزء عناصری است که بیشترین فراوانی را زمین دارد. حدود 70 درصد زمین و همچنین 70 درصد بدن یک انسان از آب تشکیل می‌شود.

اگر کل میزان آب موجود در کره زمان 100 درصد در نظر گرفته شود، براساس شکل بعد حدود 97 درصد آن شور است. این آب شور طبیعتا برای خیلی از کاربردهای خانگی و کشاورزی قابل استفاده نیست.

اگر میزان آب شیرین نیز 100 درصد گرفته شود حدود 7/68 درصد به دلیل اینکه به صورت یخچال ها، کوه‌های یخ و برف‌ است که دائمی بوده عملا خارج از دسترس به‌شمار می‌رود.

بقیه به صورت آب‌های سطحی است (2/1 درصد). با توجه به توضیحات ذکر شده، اهمیت آب شیرین روشن شد.

نمودار درصد آب های شیرین

روش‌های تصفیه و نمک ‌زدایی آب

با توجه به بحران‌های ذکر شده، از گذشته تاکنون روش‌های متعدد سنتی و صنعتی تصفیه و نمک ‌زدایی آب معرفی شده است که به صورت کلی می‌توان در شکل بعد خلاصه کرد. روش متداول که در کشورهای در حال توسعه و به خصوص در کشورهای دارای انرژی خورشیدی استفاده می‌شود روش مبتنی بر تبخیر است که به چهار دسته زیر تقسیم بندی می‌شود:

 1. نمک زدایی چند مرحله‌ای
 2. نمک زدایی چند اثره
 3. نمک زدایی با فشرده سازی بخار گرمایی
 4. نمک زدایی خورشیدی

نوع دیگر استفاده از روش تبخیر-فیلتر است.

روش‌های ذکر شده بیشتر در مقیاس‌های تولید آب شیرین کم استفاده می‌‌شود و دارای محدودیت است. استفاده از انرژی الکتریکی و انرژی شیمیایی که به ترتیب مبتنی بر الکترودیالیز و تبادل یون است، دو روش دیگر برای تصفیه آب و نمک زدایی از آب شور است.

روش تصفیه اسمز معکوس

روش اسمز معکوس (روش غشایی) یکی از بهترین، پرکاربردترین و محبوب ترین روش‌های تصفیه و نمک زدایی از آب است. این روش مناسب برای مقیاس‌های صنعتی است.

اگر قصد خرید و مشاوره برای انتخاب سیستم تصفیه آب خانگی یا صنعتی را دارید می‌توانید با کارشناسان کالا صنعتی مشاوره انجام دهید.

فروشگاه اینترنتی کالا صنعتی می‌تواند انواع سیستم‌های تصفیه آب صنعتی، نیمه صنعتی و خانگی را تامین و در اختیار مشتریان محترم قرار دهد.

آب شیرین کن چیست؟

در جواب این سوال که آب شیرین کن چیست می‌توان گفت آب شیرین کن‌ها دستگاهایی هستند که طی یک فرآیند خاص مبتنی بر یکی از روش‌های ذکر شده در بالا مواد ناخالصی، نمک و مواد معدنی آب شور مانند آب دریا، اقیانوس و دریاچه را حذف و آن را به آب قابل استفاده تبدیل کند.

کاربرد آب شیرین کن

کاربرد آب شیرین کن‌ها

به طور کلی می‌توان گفت آب شیرین کن‌ها در هر موقعیتی که منابع آب موجود دارای املاح، نمک و ناخالصی‌ها باشند و نیاز به آب شیرین باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال:

کارخانه‌های تولید مواد نوشیدنی

کارخانه‌ها و مراکز تولیدی مواد نوشیدنی و آبمیوه‌ها به منظور بهبود کیفیت محصول از آب شیرین‌ کن‌های صنعتی و نیمه صنعتی استفاده می‌کنند تا املاح و ناخالصی‌های موجود در آب را حذف کنند.

با این کار مزه‌ی آبمیوه و نوشیدنی به طور قابل توجهی بهبود میابد. همچنین انجام این فرآیند به سلامت مصرف کننده کمک می‌کند.

صنعت کشاورزی

استفاده از آب شور به جای آب شیرین در باغ‌ها، مزارع و گلخانه‌ها موجب آسیب جدی به محصولات و کاهش بهره برداری از زمین می‌شود. بنابراین استفاده از دستگاه‌های آب شیرین کن می‌تواند املاح را کاهش و بهره برداری از زمین افزایش می‌دهد.

صنعت دام و طیور

جهت تامین آب زلال، سبک و مناسب می‌تواند بهره برداری را از این صنعت افزایش دهد. لازم به ذکر است سنگ کلیه، نرمی استخوان و بیماری‌های مشابه در دام و طیور از جمله معایب استفاده از آب دارای املاح و سختی بالا است.

کاربرد در صنعت داروسازی و دستگاه‌های دیالیز در مراکز درمانی

با توجه به اینکه صنعت داروسازی و همچنین دستگاه‌های دیالیز موجود در مراکز درمانی مستقیم با سلامت جامعه در ارتباط است، استفاده از آب شیرین بدون املاح مضر بسیار کاربردی و حیاتی است.

تامین آب شرب برای انسان

مهمترین و کاربردی‌ترین استفاده از دستگاه‌های آب شیرین کن تولید آب شرب و سالم است. متاسفانه در برخی مناطق که دسترسی به آب شیرین محدود است یا آب دارای املاح بیشتر از حد استاندار است، وجود دستگاه‌های آب شیرین ضروری است. عدم تامین آب مناسب منجر به ایجاد بیماری‌های متعددی در انسان می‌شود که در نهایت هزینه‌های درمانی ایجاد می‌کند.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان