رادیاتور برقی

رادیاتور برقی چیست ؟

رادیاتور برقی

یکی از سیستم های گرمایش که در میان مردم طرفداران زیادی دارد، رادیاتور برقی می باشد. در رادیاتورها جهت انتقال گرما و حرارت از آب  ولی در رادیاتور برقی از روغن استفاده می شود.

این دستگاه از اجزای مختلفی مثل: کلید برق، المنت ، ترموستات و ... تشکیل شده است که هریک از آن ها وظیفه خاصی دارند. رادیاتورهای برقی به دلیل مزایایی که دارند در بسیاری از محیط ها استفاده می شوند.

در ادامه با ما همراه باشید تا با ویژگی ها و مزایای  سیستم رادیاتور برقی به طور کامل و دقیق آشنا شوید.

رادیاتور برقی چگونه کار می کند؟

اگر رادیاتور برقی را جهت گرمایش ساختمان انتخاب کردید، یکی از سوالاتی که ممکن با آن مواجه شوید این مسئله است که رادیاتور برقی چگونه کار می کند؟  

رادیاتور برقی یکی از انواع رادیاتور می باشد که در آن به جای آب، از روغن جهت انتقال حرارت استفاده می شود.

با اتصال رادیاتور به برق المنت روشن شده و گرما به روغن درون محفظه منتقل می شود. روغن گرم در داخل لوله ها حرکت کرده و باعث گرم شدن هوا می شود . هوای گرم به طرف بالا حرکت کرده و هوای سرد در قسمت پایینی دستگاه قرار می گیرد.

جابه جایی هوای سرد و گرم باعث انتقال گرما در اتاق می شود.

رادیاتور برقی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

 1. المنت:حرارت مورد نیاز برای گرمایش سیال را تامین می کند.
 2. کابل:اتصال رادیاتور به برق از طریق کایل انجام می شود.
 3. ترموستات: حرارت و  گرمای محیط را تنظیم می کند.
 4. فن: هوا را در محیط به گردش در می آورد.
 5. پایه: باعث عمود ایستادن دستگاه می شود.

مزایای رادیاتورهای برقی 

 1. رادیاتورهای برقی از نظر ابعاد  کوچک می باشند  و فضای کمی از ساختمان را اشغال می کنند.
 2. راندمان گرمایی رادیاتورهای برقی بالا می باشند و به همین علت در فضاهای مختلف جهت گرمایش از این سیستم استفاده می شود.
 3. در مناطقی از کشور که دسترسی به گاز شهری ندارند، یکی از بهترین  سیستم های گرمایش رادیاتور برقی است .
 4. در طراحی این نوع از دستگاه ها از المان متحرک استفاده نشده است و به همین دلیل در حین استفاده سر و صدا و آلودگی صوتی ندارند.

معایب رادیاتورهای برقی 

 1. اگر سیم کشی رادیاتور برقی به درستی انجام نشده باشد، باعث برق گرفتگی می شود و در بعضی از انواع رادیاتورها  اگر گرما ی دستگاه زیاد شود منجر به سوختگی می گردد.
 2. رادیاتورهای برقی میزان رطوبت کمی را تولید می کنند و در محیطهایی که گرم و خشک است، در صورتیکه که از این نوع رادیاتور استفاده شود از نظر سلامتی می تواند به شما آسیب بزند.
 3. در بعضی از انواع رادیاتور برقی که ارزان قیمت هستند در حین استفاده  از دستگاه،  صدای سرو صدا و وزوز شنیده می شود که موجب آزار ساکنین می شود.
 4. یکی از معایب رادیاتورهای برقی مصرف بالا برق می باشد  و اگر از این دستگاه در ساختمان  در حد چند ساعت  استفاده شود، توجیه اقتصادی داشته اما استفاده مداوم از آن در زمستان باعث  افزایش برق مصرفی و هزینه ها می شود.
 5. برای استفاده از رادیاتور برقی باید نوع سیم کشی ساختمان با عملکرد آن تناسب و هم خوانی داشته باشد. بنا بر این در منازل قدیمی به دلیل نوع سیم کشی آن معمولا نمی توان از این دستگاه برای گرم کردن محیط استفاده کرد.

مصرف برق رادیاتور برقی چگونه است؟

رادیاتورهای برقی از تعدادی پره ساخته شدند که هر یک از این پره ها  مقدار ثابتی گرما تولید می کنند. معمولا تعداد پره های این دستگاه 5 تا 15 پره است که با توجه به گرمای مورد نیاز ساختمان باید تعداد پره ها را محاسبه کرد.

به طور میانگین مصرف برق این دستگاه بین 20 تا 30 کیلو وات در ساعت است و با توجه به این میزان مصرف  برق  اگر در روز چند ساعت و کوتاه مدت از رادیاتور استفاده کنید ،  این دستگاه گزینه مناسبی برای گرمایش ساختمان خواهد بود در غیر این صورت استفاده مداوم از آن باعث افزایش چشمگیر مصرف برق و هزینه های اضافی می شود.

نکات خرید رادیاتور برقی

رادیاتور برقی

 1. یکی از مواردیکه افراد در زمان  انتخاب رادیاتور برقی باید به آن توجه کنند ، تا  از خرید خود رضایت داشته باشند مصرف برق دستگاه می باشد. همان طور که می دانید برق به نسبت گاز در ایران  گران تر است  بنابر این   استفاده از رادیاتور برقی برای گرمایش  فضاهای بزرگ  گزینه مناسبی نمی باشد  و در چنین محیطهایی از  انواع دیگر وسایل گرمایش بهتر استفاده شود.
 2. رادیاتورهای برقی به صورت پره ای ساخته شدند که میزان ظرفیت حرارتی و قدرت گرمایشی دستگاه از طریق تعداد پره های آن مشخص می شود. تعداد پره های رادیاتور برقی با میزان حرارت دریافتی رابطه مستقیم دارد، بنا بر این هرچه تعداد پره های دستگاه بیشتر باشد میزان گرمایش بیشتر می شود. رادیاتورهای برقی موجود در بازار به انواع 5 پره، 7پره ، 10پره، 15پره،17  پره، 22 پره  تقسیم می شوند.  بنابر این قبل از انتخاب رادیاتور برقی مساحت فضایی که رادیاتور را در آن جا نصب کنید، محاسبه کرده و متناسب با  مساحت و ظرفیت گرمایی مورد نیاز  تعداد پره های رادیاتور انتخاب کنید.
 3. یکی از مهمترین فاکتورهایی که در خرید رادیاتور برقی باید در نظر بگیرید جنس رادیاتور است. رادیاتورهای برقی اغلب از جنس آلومینیوم ساخته می شوند. رادیاتورهای آلومینیومی به نسبت فولادی ضریب هدایت حرارتی بیشتری دارند و به همین علت گرمای بیشتری را منتقل کرده و در نتیجه برق کمتری را مصرف می کنند. 
 4. بعضی از رادیاتورهای برقی دارای قابلیت سیستم قطع خودکار می باشند که در صورت خرابی و مشکل در سیستم نیز دستگاه به طور اتومات  خاموش می شود بنابر این برای ایمنی بیشتر نیز می توانید از این دستگاه ها استفاده کنید. 

سوالات متداول درباره رادیاتور برقی

چرا رادیاتور گرمای کافی تولید نمی کند؟

این مشکل به دلیل  اختلال در کارکرد برد الکترونیک ، خرابی ترموستات و ...  است.

از رادیاتور برقی در کجا باید استفاده کرد؟

 1. در مناطقی که دسترسی به گاز مصرفی ندارند.
 2. در محیطهایی که مجهز به پکیج یا رادیاتور نمی باشند. • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان