آبگرمکن گازی 

آبگرمکن گازی چیست ؟

یکی از سیستم های گرمایش که از  گذشته در بسیاری از منازل، کاربرد داشته آبگرمکن گازی است.  این نوع از آبگرمکن همان طور که از نام آن مشخص است از گاز یا گازوئیل به عنوان  منبع سوخت استفاده می کند.

آبگرمکن های گازی موجود در بازار به دو نوع زمینی و دیواری تقسیم می شوند. آبگرمکن های دیواری  فاقد مخزن هستند و به همین دلیل فضای کمتری از ساختمان را اشغال می کنند که در آپارتمان های کوچک بهتر از این نوع آبگرمکن استفاده شود.

به آبگرمکن های دیواری نیز آبگرمکن فوری می گویند که در این دستگاه  به محض باز کردن شیر،  آب گرم  خیلی سریع از طریق لوله کشی در اختیار شما قرار می گیرد.

انواع مختلف آبگرمکن گازی

 1. آبگرمکن ایستاده
 2. آبگرمکن دیواری

آبگرمکن ایستاده

آبگرمکن های ایستاده دارای مخزن هستند و مقدار 20 تا 80 گالن آب را در خود نگه داری می کنند. این مدل از آبگرمکن ها برای گرم شدن آب به زمان بیشتری به نسبت  آبگرمکن دیواری نیاز دارند.

آبگرمکن دیواری

آبگرمکن های دیواری یکی از رایج ترین انواع آبگرمکن که فاقد مخزن هستند. در آبگرمکن دیواری به محض باز کردن شیر، آب گرم می شود که این یکی از مهم ترین مزیت های آن است. هزینه خرید و نصب این نوع از آبگرمکن به نسبت ایستاده بیشتر است.

اجزای آبگرمکن گازی

آبگرمکن گازی همان طور که اشاره کردیم به دونوع  زمینی و دیواری تقسیم  می شوند، که در ادامه برای آشنایی بیشتر با نحوه عملکرد آبگرمکن گازی اجزا  آن را بررسی می کنیم.

 1. پره های آلومینیومی یا فین
 2. مبدل حرارتی
 3. مشعل
 4. کلاهک تعدیل
 5. الکترود جرقه
 6. مبدل اصلی

پره های آلومینیومی یا فین

پره های آلومینیومی در آبگرمکن گازی به صورت شبکه می باشند که  از درون آن لوله های مسی عبور می کند. وظیفه پره آلومینیومی تبادل حرارت شعله با  آب درون لوله های مسی  است.

مبدل حرارتی

مبدل حرارتی یکی از قسمت های آبگرمکن گازی است و این قطعه از ورقه های آلومینیومی ساخته شده است. دور تا دور مبدل حرارتی لوله های مسی به صورت کویل  نصب شده است.

مشعل

شعله آبگرمکن درون مشعل تشکیل می شود که معمولا دارای 14 تا 18 نازل می باشد.

کلاهک تعدیل

کلاهک تعدیل در بالاترین قسمت آبگرمکن گازی قرار دارد که محصولات احتراق را از داخل آبگرمکن خارج کرده و به دودکش منتقل می کند. برای عملکرد بهتر کلاهک تعدیل باید دودکش استاندارد و کمترین پیچ و خم را داشته باشد.

الکترود جرقه

الکترود جرقه برق 220 ولت را به 12000 ولت تبدیل  می کند که این تبدیل ولتاژ باعث جرقه در سر الکترود می شود.

مبدل اصلی

مبدل اصلی و ظیفه  انتقال گرما از شعله به آب را برعهده دارد.

نکات مهم برای انتخاب بهترین آبگرمکن گازی

 • یکی از مواردیکه در زمان انتخاب آبگرمکن گازی باید به آن توجه شود میزان ظرفیت گرمایی یا FHR  است. این پارامتر مقدار تولید آب گرم را در یک ساعت نشان می دهد که معمولا بر روی بر چسب انرژی دستگاه درج شده است.
 • آبگرمکن هایی که دارای قابلیت تنظیم شعله می باشند این امکان را برای شما فراهم می کنند که به طور اتوماتیک میزان شعله را با توجه به مقدار آب گرم مصرفی مورد نیاز  افزایش یا کاهش دهند. این ویژگی مصرف سوخت آبگرمکن را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد.
 • در هنگام خرید آبگرمکن گازی باید دستگاهی را انتخاب کرده که سیستم های ایمنی و هوشمند مثل: سیستم خاموشی خودکار، کنترل هوشمند شعله و ... را داشته باشد، تا اگر به هر دلیلی آبگرمکن گازی دچار خرابی شود سیستم هوشمند نیز آن را  به طور اتومات خاموش کند.
 • یکی از نکات دیگر در هنگام خرید آبگرمکن که باید به آن دقت کرد، سیستم جرقه زن خودکار است که نصب آن بر روی دستگاه باعث افزایش ضریب ایمنی می شود.  سیستم جرقه زن خودکار علاوه بر اینکه  ایمنی و امنیت  را تامین می کند، در صورت کاهش دما  به طور اتومات استارت زده و آب مخزن را به میزان  مشخص گرم می کند.

سوالات متداول درباره آبگرمکن گازی

علت خاموش شدن آبگرمکن چیست؟

 1. خرابی ترموکوپل
 2. مسدود بودن و خرابی دریچه پیلوت
 3. خرابی شیرگاز    

چرا آب خروجی از آبگرمکن بیش از حد داغ است؟

اگر ترموستات دستگاه روی دمای بالا تنظیم شده باشد،  ممکن باعث داغ شدن بیش از حد آب شود. بنابر این در فصل بهار و تابستان دمای ترموستات را به نسبت زمستان  کاهش دهید تا با این مشکل مواجه نشوید.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان