آبگرمکن برقی

آبگرمکن برقی چیست؟

ساختمان هایی که از امکانات پکیج یا موتورخانه برخوردار نیستند، معمولا از آبگرمکن جهت گرمایش آب استفاده می کنند. یکی از انواع آبگرمکن های موجود در بازار نوع برقی آن می باشد. در مناطقی که دسترسی به سوخت سخت است، استفاده از آبگرمکن برقی می تواند گزینه مناسبی برای گرمایش آب مصرفی باشد.

برق مصرفی آبگرمکن برقی نیز می تواند از طریق پنل خورشیدی، توربین بادی، برق شهری تامین شود. آبگرمکن های برقی به دلیل اینکه برای گرم کردن آب از سوخت استفاده نمی کنند برای محیط زیست هیچ ضرری ندارند که این یکی از ویژگی های مهم این نوع آبگرمکن است.

شناخت کامل انواع آبگرمکن برقی

آبگرمکن های برقی به دو نوع بدون مخزن و مخزن دار تقسیم می شوند، که بر روی زمین یا دیوار نصب می شوند. در ادامه هریک از انواع آبگرمکن و تفاوت آن ها را بررسی کرده تا اگر قصد خرید آبگرمکن برای منزل را دارید بهترین و مناسب ترین انتخاب کرده و از خرید خود رضایت کامل داشته باشید.

آبگرمکن برقی بدون مخزن

آبگرمکن برقی بدون مخزن

آبگرمکن های برقی بدون مخزن ابعاد و اندازه کوچکی دارند، به همین دلیل فضای کمتری از ساختمان را اشغال می کنند. راه اندازی این مدل از آبگرمکن سخت و دشوار است، زیرا در زمان نصب ممکن نیاز به ارتقا سیستم برق کشی ساختمان و همچنین نصب لوله های جدید داشته باشید.

مزایا آبگرمکن بدون مخزن

 1. فضای کمی اشغال می کند.
 2. آب گرم همواره در دسترس است.
 3. عمر دستگاه بالا

معایب آبگرمکن بدون مخزن

 1. قیمت خرید دستگاه بالا
 2. خاموش شدن آبگرمکن در صورت قطعی برق
 3. هزینه نصب بالا

آبگرمکن برقی مخزن دار

آبگرمکن برقی مخزن دار

آبگرمکن برقی مخزن دار همان طور که از نام آن مشخص است دارای مخزن است و به همین علت فضای بیشتری را به نسبت بدون مخزن اشغال می کند. این نوع آبگرمکن متناسب با حجم مخزن، آب گرم را در خود ذخیره می کند.

مزایا آبگرمکن مخزن دار

 1. نصب راحت و آسان
 2. هزینه خرید و نگهداری پایین

معایب آبگرمکن مخزن دار

 1. طول عمرپایین
 2. مصرف بالابرق
 3. خاموش شدن آبگرمکن در صورت نبود برق

آبگرمکن برقی از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

ترموستات گازی

ترموستات گازی یک کلید حرارتی می باشد که به طور اتوماتیک و خودکار عمل می کند. ترموستات گازی یکی از مهم ترین قطعات آبگرمکن برقی است که بیشتر خرابی و مشکلات دستگاه به این قسمت بر می گردد.

مخزن

مخزن آبگرمکن یکی از قسمت های آن است که آب در آن گرم می شود. در مخزن چهار لوله وجود دارد، که یکی از لوله ها برای ورود آب سرد به مخزن و دیگری برای خروج آبگرم می باشد و علاوه براین نیز یک شیر اطمینان در دستگاه قرار دارد.

در صورتیکه آب بیش از حد مجاز گرم شود شیر اطمینان اتوماتیک باز شده و آب داغ تخلیه می شود. یک شیر تخلیه دیگر هم در مخزن تعبیه شده است که اگر بخواهیم آب مخزن را خالی کنیم از آن استفاده می کنیم.

لامپ خبر

لامپ خبر در مدار الکتریکی آبگرمکن قرار دارد و این قطعه زمان عملکرد هیتر را به ما نشان می دهد.

هیتر

هیتر یا المنت ها در داخل آب مخزن قرار دارند و از عایق های پلاستیکی تشکیل شدند. این قطعات وظیفه تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی گرمایی در آبگرمکن دارند. در زمان استفاده از آبگرمکن های برقی باید توجه شود، که اگر دستگاه خالی از آب باشد و هیتر روشن باشد باعث نشت آب و اتصال برق به بدنه شده که این مسئله منجر به برق گرفتگی می شود.

کدام نوع آبگرمکن بهتر است؟

 1. اگر می خواهید آبگرمکن برقی بخرید،اولین نکته ای که باید به آن دقت کنید اندازه و ابعاد محل نصب می باشد. درصورتیکه فضا و محل قرارگیری آبگرمکن در ساختمان کوچک است بهتر از آبگرمکن بدون مخزن استفاده کنید.
 2. قبل از انتخاب آبگرمکن به طور تقریبی مقدار خروجی آبگرم مورد نیاز را محاسبه کرده و متناسب با آن ظرفیت آبگرمکن را انتخاب کنید. اگر همزمان از چند خروجی آب گرم استفاده می کنید،استفاده از آبگرمکن برقی بدون مخزن گزینه مناسبی برای ساختمان شما نمی باشد زیرا این نوع آبگرمکن قابلیت همزمان تولید آب گرم چند خروجی را ندارد.

مصرف برق آبگرمکن های برقی چگونه است؟

همان طور که اشاره کردیم آبگرمکن های برقی به دودسته بدون مخزن و مخزن دار تقسیم می شوند. آبگرمکن های بدون مخزن سریع آب را گرم کرده و در مواقعی که به آب گرم نیاز نیست دستگاه اتومات در وضعیت آماده کار قرار می گیرد که همین مسئله باعث کاهش مصرف انرژی آبگرمکن بدون مخزن نسبت به مخزن دار می شود.

سوالات متداول درباره آبگرمکن برقی

علت نشت آب در آبگرمکن برقی چیست؟

 1. خرابی واشر یا سوراخ در مخزن آب
 2. خرابی شیر فشار و دما
 3. خرابی و مشکل در سوپاپ

دلیل گرم نبودن آب خروجی چیست؟

 1. خرابی ترموستات
 2. مشکلات برقی و سوختن فیوز



 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان