گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف

یکی از سیستم هایی که برای گرم کردن فضای ساختمان استفاده می شود گرمایش از کف است، که از نظر عملکرد با سایر سیستم های گرمایش متفاوت است.

در گرمایش از کف لوله های مخصوص سه لایه و پنج لایه از سطح زیرین کف ساختمان عبور داده می شود و داخل لوله ها آب گرم در جریان است.

این سیستم نسبت به سایر سیستم های گرمایش به صورت تقریبی 25 تا 30 درصد در انرژی گرمایی صرفه جویی می کند. در ادامه همراه ما باشید تا با مزایا و معایب گرمایش از کف بیشتر آشنا شوید.

انواع سیستم گرمایش از کف در ساختمان

نحوه عملکرد گرمایش از کف به دو نوع زیر تقسیم می شود که در ادامه تفاوت هریک از آن ها را  اشاره می کنیم.

 1. گرمایش از کف الکتریکال 
 2. گرمایش از کف با آب گرم

گرمایش از کف  الکتریکال 

در این سیستم گرمایش، کابل های حرارتی مخصوص را در کف ساختمان نصب می کنند و با عبور  الکتریسته از کابل درجه حرارت آن افزایش یافته و به تدریج فضای ساختمان گرم می شود.

مزایای گرمایش از کف الکتریکی 

 1. نصب راحت و سریع
 2. عدم نیاز به سیستم لوله کشی در ساختمان 
 3. عدم نیاز به پکیج 

معایب گرمایش از کف الکتریکی

 1. مصرف زیاد برق و مقرون به صرفه نبودن
 2. عدم گرمایش کافی برای ساختمان هایی با عایق کاری ضعیف

گرمایش از کف با آب گرم

در این نوع از سیستم گرمایش، آب گرم از طریق بویلر یا موتورخانه تولید شده و به وسیله پمپ سیرکولاتور به لوله های نصب شده در کف ساختمان منتقل می شود.

در گرمایش از کف با آب گرم، از لوله های پنج لایه برای انتقال آب گرم در ساختمان استفاده می شود که نسبت به الکتریکال انرژی کمتری مصرف می کند. 

مزایای گرمایش از کف آبی 

 1. مصرف کم انرژی
 2. کاهش هزینه های مصرفی و مقرون به صرفه بودن 

معایب گرمایش از کف آبی

 1. هزینه نصب بالا
 2. امکان نشتی در لوله ها در صورت نصب نادرست

مقایسه گرمایش از کف و رادیاتور

یکی از سوالاتی که معمولا افراد در زمان نصب گرمایش از کف، با آن ممکن مواجه شوند این مسئله است که گرمایش از کف یا رادیاتور بهتر است ؟

در این بخش برای پاسخ به این سوال هریک از سیستم های گرمایش از کف و رادیاتور را  به صورت دقیق با هم مقایسه کرده تا با ویژگی آن ها به طور کامل آشنا شوید.

 • عملکرد سیستم گرمایش از کف به نحوی است که با حداکثر 29 درجه سانتی گراد فضای ساختمان را به صورت مطبوع گرم می کند، درحالیکه رادیاتورها برای گرمایش همان محیط نیاز به گرمایی معادل 65 تا 75 درجه سانتی گراد دارند.
 • اگر سیستم گرمایش از کف را برای گرمایش ساختمان انتخاب کنید،  فضای بیشتری برای  تغییر دکوراسیون ساختمان در اختیار خواهید د اشت.
 • فضایی که توسط رادیاتور گرم می شود دمای آن متغیر است، به طوریکه در نزدیکی رادیاتور  هوا گرم و هرچه از آن بیشتر فاصله می گیرید دما سردتر است. در سیستم گرمایش از کف چون  تمام سطح زمین لوله گذاری شده است  هوا به صورت یکنواخت گرم می شود.
 • راندمان گرمایی سیستم گرمایش از کف به نسبت رادیاتور 30 درصد بیشتر  است.
 • گرمایش از کف در مقایسه با رادیاتور استهلاک و خرابی کمتری دارد. هزینه تعمیرات و نگه داری این سیستم، به نسبت رادیاتور و سایر سیستم های گرمایش بسیار کمتر است و استفاده از آن جهت گرمایش ساختمان باعث کاهش هزینه های مصرفی شما می شود.
 • معمولا اکثر افراد از وسایل گرمایشی مثل : رادیاتور، شومینه، بخاری به علت سیاه شدن فضای ساختمان ناراضی هستند درحالیکه، استفاده از سیستم گرمایش از کف هیچ گونه آلودگی در محیط ایجاد نمی کند و سقف و دیوارها  کاملا تمیز باقی می مانند.
 • یکی از مزایای این سیستم به نسبت سایر سیستم های گرمایشی عدم ایجاد حساسیت و آلرژی برای ساکنین ساختمان است.

معایب گرمایش از کف

 1. اگر از گرمایش از کف برای گرم کردن محیط استفاده کنید، در این صورت نمی توانید در ظاهر کف پوش ها تغییر ایجاد کنید که این مسئله می تواند برای شما مشکل ساز شود.
 2. گرمایش از کف درشروع کار با دمای 20 درجه سانتی گراد روشن می شود. سپس هر 12 ساعت یکبار پنج درجه دمای آن افزایش می یابد که این سیستم برای رسیدن به دمای ایده آل حدودا 36 ساعت زمان لازم دارد.
 3. در نواحی سردسیر استفاده از گرمایش از کف چندان مناسب نیست و در چنین مناطقی در صورتیکه، سیستم گرمایش از کف نصب کردید بهتر برای گرمایش بیشتر محیط از سایر وسایل گرمازا استفاده کنید.
 4. اگر گرمایش از کف دچار خرابی و نشتی شود، در این صورت برای تعمیرات آن باید کل کف ساختمان کنده شود که هزینه بسیاری را برای شما به دنبال خواهد داشت.

سوالات متداول درباره گرمایش ازکف

هزینه کدام یک از انواع سیستم های گرمایش از کف بیشتر است؟

گرمایش از کف با آب گرم  نیز برای راه اندازی به سیستم پکیج نیاز دارد و استفاده از این سیستم برای ساختمان های بزرگ مقرون به صرفه است. در حالیکه  برای ساختمان های با متراژ کمتر از 50 متر مربع توصیه می شود از نوع برقی  استفاده کنید.

در اجرا گرمایش از کف در ساختمان به چه مواردی باید دقت کرد؟

تراز بودن کف یکی از نکات بسیار مهم است که در زمان اجرا باید به آن توجه کرد و اگر به این مسئله توجه نشود لوله هایی که در ارتفاع بالاتری قرار گرفته نیز  هوا می گیرند.

اگر در زمان اجرا گرمایش از کف خم لوله ها به طور صحیح انجام نشود باعث افت فشار آب در لوله ها می شود که در زمان اجرا و نصب باید به آن توجه کرد.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان