آبگرمکن

آب لوله کشی منازل در حالت عادی سرد است  و برای گرمایش آب در فصل زمستان باید از تجهیزات گرمایشی نیز استفاده کرد. یکی از این سیستم های گرمایش که در بیشتر ساختمان های قدیمی برای گرم کردن آب کاربرد دارد، آبگرمکن می باشد.

این دستگاه با تامین آب گرم آسایش ساکنین را فراهم می کند. نحوه کار آبگرمکن بدین شکل است که آب سرد با عبور از مبدل حرارتی گرم شده و دمای آن زیاد می شود.

مبدل حرارتی از لوله های مارپیچی از جنس مس ساخته شده است. در آبگرمکن ها شیر پیلوت وجود دارد که همواره به صورت شعله روشن است و در صورتیکه این شیر در آبگرمکن تعبیه نمی شد، محفظه آبگرمکن با گاز پر شده و امکان انفجار آن وجود داشت.

آبگرمکن ها با توجه به منبع انرژی گرمایشی به انواع مختلف تقسیم می شوند که در ادامه هریک از آن ها را بررسی می کنیم.

آبگرمکن ها چند نوع هستند؟

آبگرمکن ها براساس نوع سوختی که برای گرمایش آب استفاده می کنند ، به چند دسته تقسیم می شوند، از جمله:

 1. آبگرمکن گازی
 2. آبگرمکن برقی
 3. آبگرمکن نفتی
 4. آبگرمکن زغالی
 5. آبگرمکن خورشیدی

انواع آبگرمکن

آبگرمکن گازی

امروزه به دلیل دسترسی به شبکه گازرسانی در کشور یکی از متداول ترین انواع آبگرمکن ها مدل گازی می باشد. سوخت این نوع آبگرمکن گاز است. آبگرمکن گازی در دو نوع زمینی و دیواری در ظرفیت های مختلف در بازار موجود است.

در آبگرمکن گازی شیرپیلوت و ترموستات مهم ترین قسمت است.

ترموستات در این مدل آبگرمکن وظیفه تنظیم درجه حرارت گاز را دارد ، که اگر به درستی کار نکند دما و درجه حرارت افزایش می یابد. برای برطرف شدن این مشکل در آبگرمکن یک شیر اطمینان نصب شده است که از افزایش فشار و دما جلوگیری می کند.

همان طور که اشاره کردیم یکی از اجزای دیگر در آبگرمکن شیر پیلوت است که وظیفه آن روشن گذاشتن شمعک است و در صورت خرابی آن گاز به سرعت محفظه دستگاه را پر کرده و ممکن انفجار رخ دهد.

آبگرمکن برقی   

یکی از مدل های جدید و مدرن آبگرمکن نیز، آبگرمکن برقی است که منبع انرژی این دستگاه انرژی الکتریکی می باشد. آبگرمکن های برقی در دو مدل ایستاده و دیواری طراحی شدند.

در آبگرمکن های برقی با اتصال دستگاه به برق ، المنت هایی که در دستگاه تعبیه شدند با عبور جریان الکتریکی از آن ها  گرم شده و حرارت مورد نیاز آب را تامین می کنند. آبگرمکن های برقی اغلب در مغازه ها ، آرایشگاه ها و ...  استفاده می شوند.

آبگرمکن خورشیدی

آبگرمکن خورشیدی نوع پیشرفته و جدید آبگرمکن است که با دریافت گرما از خورشید نیز دمای آب را افزایش داده و گرمای  مورد نیاز را برای آن را تامین می کند.

این نوع از آبگرمکن چون از انرژی خورشیدی برای گرمایش آب استفاده می کند ، هیچ گونه تخریبی به محیط زیست وارد نمی کند. از این مدل از آبگرمکن بهتر در مناطق جنوب ایران که طول روز بیشتری دارند استفاده شود.

در آبگرمکن خورشیدی کلکتورهای حرارتی خورشیدی نصب شده است که وظیفه جذب انرژی خورشیدی را دارند. کلکتورها از صفحات فلزی تشکیل شده که دارای پوشش جاذب هستند و در زیر صفحات لوله هایی قرار دارد ، که آب در لوله ها در گردش بوده و در اثر برخورد با این صخات دمای سیال زیاد شده و  آب گرم می شود.

تفاوت آبگرمکن مخزنی یا بدون مخزن چیست؟

ابگرمکن های مخزنی همان طور که از نام آن مشخص است، دارای منبع برای ذخیره آب می باشند و در دو نوع  برقی و گازی تولید می شوند. این تجهیز از لحاظ قیمت ارزانترین آبگرمکن در بازار است و یکی از معایب آن خنک شدن آب درون مخزن است.

آبگرمکن های بدون مخزن

آبگرمکن های بدون مخزن را آبگرمکن دیواری می نامند، که نسبت به مخزن دار فضای کمتری از ساختمان را اشغال می کنند. در این دستگاه آب با باز کردن شیر به سرعت و آنی گرم شده و از طریق لوله کشی به محل مصرف می رسد.

یکی از مهم ترین مزایای آبگرمکن بدون مخزن نسبت به مخزن دار گرم شدن سریع آب است و البته  قیمت خرید آن بالا است.

در انتخاب آبگرمکن به چه مواردی باید توجه کرد؟

ظرفیت آبگرمکن

یکی از موارد بسیار مهم که در زمان خرید باید به آن دقت کرد، ظرفیت گرمایی آبگرمکن است.

مقدار این ظرفیت بر روی برچسب انرژی دستگاه درج شده است. ظرفیت آبگرمکن، مقدار گالن آب گرم را که آبگرمکن در یک ساعت تولید کرده را نشان می دهد.

ظرفیت گرمایی آبگرمکن های گازی به نسبت برقی معمولا بالاتر است که خریداران آبگرمکن به این نکته حتما توجه داشته باشند.

انتخاب آبگرمکن مناسب

راندمان آبگرمکن

بازده آبگرمکن یا EF نشان می دهد، که آبگرمکن برای تولید مقدار معینی از آبگرم چه مقدار انرژی لازم دارد. هر چه راندمان آبگرمکن بیشتر باشد مسلما کارایی و بازده آن بیشتر خواهد بود.

در آبگرمکن های گازی راندمان 0.5 تا 0.6 است ، ولی انواعی از آبگرمکن ها هستند که دارای راندمان 0.8 می باشند.

فشار آب

اگر فشار آب ساختمان کم است ، آبگرمکنی را انتخاب کرده که قابلیت استفاده در فشار کم را داشته باشد و در این شرایط آبگرمکن مخزنی ایستاده مناسب ترین و بهترین گزینه  می باشد.

آب گرم فوری

اگر می خواهید بعد از بازکردن شیر آب خیلی سریع آب گرم داشته باشید، باید از آبگرمکن هایی درساختمان استفاده کنید که بتواند آب را فوری گرم کند. از نمونه این آبگرمکن ها می توان به آبگرمکن گازی اشاره کرد.

سوالات متداول درباره آبگرمکن

علت روشن نشدن شمعک آبگرمکن چیست؟

اگر شمعک آبگرمکن روشن نمی شود ممکن است به علت گرفتگی مجرای نازل و بسته بودن شیر پروانه ای باشد که در اینصورت باید صافی دستگاه را تمیز کنید.

علت گرم نشدن آب خروجی آبگرمکن چیست؟

از دلایلی که باعث می شود آب خروجی گرم نباشد، عبارتند از: رسوب در مبدل حرارتی دستگاه، خرابی دیافراگم  و ... است. برای حل این مشکل باید آبگرمکن را رسوب زدایی کنید.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان