پکیج

سیستم پکیج چیست؟

 امروزه یکی از متداول ترین سیستم گرمایشی که در ساختمان های مختلف استفاده می شود، پکیج است.  

این دستگاه علاوه بر گرمایش ساختمان آب گرم مصرفی را تامین می کند. سیستم پکیج در مقایسه با موتورخانه راندمان بالاتر و سوخت کمتری مصرف می کند و به همین دلیل در بسیاری از منازل جهت گرمایش کاربرد دارد.

نحوه عملکرد پکیج

عملکرد پکیج نسبت به سایر تجهیزات گرمایشی بسیار ساده است. در پکیج مبدل هایی وجود دارد که آب را از شیر دریافت می کند، سپس سیال از هیتر و لوله ها عبور داده شده و دمای آب افزایش می یابد. در مرحله بعد آب گرم وارد شیر آلات می شود.

در هر پکیج سنسور جریان وجود دارد که  جریان آب را تشخیص می دهد و افزایش دمای آب توسط مبدل حرارتی در این دستگاه انجام می شود.

انواع پکیج در بازار

پکیج های موجود در بازار از نظر نصب به دو نوع دیواری و زمینی تقسیم می شوند که در ادامه با ویژگی هریک از آن ها آشنا می شوید.

انواع پکیج

پکیج دیواری

پکیج دیواری یکی از انواع سیستم های حرارتی است که بسیار پرکاربرد است و در مکان های زیادی از آن استفاده می شود. پکیج های دیواری از نظر ظاهر شبیه ابگرمکن دیواری است که فضای کمی از منزل را اشغال می کند.

پکیج دیواری آب مصرفی برای قسمت های مختلف ساختمان از جمله: ظرفشویی، حمام و ... را فراهم می کند.

پکیج زمینی

پکیج زمینی یکی از انواع پکیج است که وظیفه تامین آب گرم بهداشتی و گرمای مورد نیاز ساختمان را برعهده دارد. پکیج زمینی را می توانیم مدل مدرن شده مو تورخانه های قدیمی به حساب آورد.

پکیج زمینی از قطعات پیشرفته مثل: منبع انبساط دیافراگمی و مبدل شوفاژ و ... استفاده شده که باعث می شود راندمان آن به نسبت موتورخانه و شوفاژ بیشتر باشد.

پکیج دیواری و زمینی چه تفاوتی دارند؟

 1. استفاده از پکیج زمینی در ساختمان هایی که به گرمای زیادی نیاز دارند به نسبت دیواری مقرون به صرفه تر است.
 2. پکیج زمینی دارای مخزن ذخیره آب است که باعث می شود در زمان قطع آب و استفاده از آن با مشکل مواجه نشوید.
 3. استفاده از پکیج زمینی برای ساختمان های بزرگ و ویلاها نسبت به دیواری مناسب تر است.

نکات کلیدی و مهم در انتخاب پکیج

ظرفیت

یکی از موارد مهم که در انتخاب و خرید پکیج، باید به آن توجه شود متراژ و ظرفیت گرمایی دستگاه است. هر پکیج میزان مشخصی از گرما را تولید کرده که آن را ظرفیت پکیج می نامند.

اگر ظرفیت پکیج با متراژ ساختمان متناسب نباشد، مسلما گرمایش کافی واحد شما را تامین نمی کند و در صورتیکه بیشتر از مقدار مورد نیاز باشد باعث تحمیل هزینه اضافی می شود.

انتخاب بهترین پکیج

ظرفیت پکیج به عواملی مانند: شرایط آب و هوایی، نوع دودکش، نوع عایق بکارفته در درها و پنجره ها و ... وابسته است ولی در جدول زیر ظرفیت پکیج به طور تقریبی محاسبه شده است.

متراژ ظرفیت پکیج
تا 150متر مربع   24
از 150-220متر مربع 28
از 220-300متر مربع 30
از300-350 متر مربع 35

ابعاد و اندازه پکیج

هر یک از انواع پکیج دارای ابعاد و اندازه متفاوتی می باشند و هرچه ظرفیت بیشتر باشد، فضای بیشتری از ساختمان را اشغال می کند.

ارتفاع پکیج های بازار معمولا 80-70 و عرض آن ها 50-40 است. بنابراین در زمان خرید به ابعاد پکیج و محل نصب توجه کرده تا با هم مطابقت داشته باشند.

نوع دودکش پکیج

نوع دودکش یکی از موارد مهم و تاثیر گذار در انتخاب پکیج است، که خریداران باید حتما به آن توجه کنند. اگر ارتفاع دودکش پکیج زیاد باشد، باید از پکیج فن دار جهت گرمایش استفاده شود ولی اگر ارتفاع آن کم باشد (بارعایت  حداقل ارتفاع مطابق مقررات ملی ساختمان) دیگر نیاز به خرید پکیج فن دار برای خروج دود ندارید.

برای ایمنی بیشتر می توانید از سنسور حرارتی جهت هشدار مشکلات و خرابی دودکش استفاده شود.

هزینه های مصرفی

یکی از فاکتورهایی که در خرید پکیج باید در نظر گرفته شود، میزان مصرف است. اگر خانواده پرجمعیت هستید یا منزلی با متراژ بالا دارید، از پکیج زمینی با ظرفیت زیاد استفاده نمایید، در غیر این صورت بهتر است که از پکیج دیواری استفاده شود.

( بر طبق مقررات ملی ساختمان محیط هایی که متراژ آن کمتر از 75 متر مربع است، مجاز به نصب پکیج نمی باشند.)

عایق بندی ساختمان

اگر عایق بندی ساختمان در قسمت هایی مثل: پنجره، دیوار و... به درستی انجام شده باشد، اتلاف انرژی در ساختمان  کم می شود. بنابراین اگر از پنجره های تک جداره در منزل استفاده می شود، در زمان خرید بهتر است که پکیجی با ظرفیت بیشتر را انتخاب کنید.

نکات مهم برای مصرف بهینه پکیج

لوله کشی پکیج

جنس لوله های پکیج در هدر رفت و اتلاف گرما موثر است. بنابراین برای کاهش مصرف انرژی در پکیج توصیه می شود که از لوله های پلاستیکی و عایق بندی شده استفاده شود.

عملکرد شیر آلات

یکی از عوامل موثر و مهم در بهینه سازی انرژی، اطمینان از عملکرد درست شیر آلات است. استفاده از شیر آلات قدیمی در ساختمان باعث شده که جریان آب و سیال در آن ها بیش از حد باشد.

نرخ جریان خروجی آب از لوله ها هر چقدر کمتر باشد، دمای آب بیشتر شده و گرمتر می شود که همین مسئله مصرف انرژی پکیج را کاهش می دهد.

سرویس به موقع پکیج

سرویس به موقع و دوره ای پکیج یکی از عوامل موثر بر بهبود عملکرد و افزایش عمر آن می باشد. انواع پکیج ها باید حداقل سالی یک بار سرویس شده تا از خرابی آن ها جلوگیری کرده و انرژی کمتری را هدر دهید.

سوالات متداول درباره پکیج

آیا رسوب گیری در پکیج مهم است؟

رسوب باعث آسیب و خرابی دستگاه می شود و عمر آن را کاهش می دهد، برای جلوگیری از این عمل حتما از رسوب گیر استفاده شود.

چرا در پکیج آب دچار نوسانات می شود؟

این مسئله ممکن است به دلیل رسوب زیاد بودن ارتفاع شعله فشارکم آب و ... باشد.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
 • محبوب ترین
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان