کولر گازی

کولرهای گازی یکی از متداول ترین سیستم های سرمایش تهویه مطبوع است. یکی از دغدغه هایی که معمولا افراد در زمان استفاده از کولر گازی با آن روبرو می شوند، مسئله مصرف برق و هزینه های آن است.

دراین مقاله اصول مهم راهکارهای کاهش مصرف برق را بررسی کرده تا بتوانید بدون کاهش کیفیت کارایی کولر گازی، مصرف انرژی آن را پایین بیاورید.

شناخت کولر گازی

کولر گازی یکی از انواع سیستم های سرمایش و برودتی است که در بسیاری از  مجتمع های تجاری اداری منازل و ... استفاده می شود.

عملکرد کولرهای گازی بر اساس سیکل تبرید تراکمی می باشد و  در این نوع سیستم سرمایش مایع مبرد در پنل بیرونی کولر گازی یا کندانسور سرد شده  و سپس از طریق لوله های مسی به شیر انبساطی منتقل می گردد.

بعد از این مرحله برای کاهش گرمای محیط گاز مبرد وارد کویل پنل داخلی کولر گازی می شود.

هوای داخل ساختمان بعد از  عبور از کویل های داخلی تبدیل به هوای سرد و مطبوع  شده و  این دستگاه در روزهای گرم سال آسایش و راحتی ساکنین ساختمان را فراهم می کند. 

انواع کولر گازی

کولر گازی

کولرهای گازی موجود در بازار را می توان به دو نوع یک تکه یا دو تکه تقسیم کرد. کولر گازی های پرتابل یا پنجره ای از نوع یک تکه می باشند و اسپلیت ها که امروزه در بسیاری از منازل استفاده می شود را کولر گازی دو تکه می نامند.

کولر های دو تکه همان طور که از نام آن مشخص است از دو پنل داخلی و خارجی تشکیل شده است. یونیت داخلی کولر گازی را اواپراتور و یونیت خارجی را کندانسور می نامند.

کولرگازی به چهار دسته تقسیم می شود.

 1. کولر گازی پرتابل
 2. کولر گازی پنجره ای
 3. اسپلیت
 4. کولر گازی ایستاده

دراین بخش هر یک از انواع کولرها و تفاوت آنها را بیان کرده تا اگر قصد خرید کولرگازی را دارید، با استفاده ازاطلاعات زیر بتوانید بهترین نوع کولرگازی را انتخاب کرده و ازهوای مطبوع و خنک آن در ساختمان استفاده کنید.

کولر گازی پرتابل

کولرگازی پرتابل یک تکه و قابل حمل است و در زمان استفاده از آن به پنل کندانسور و لوله کشی نیاز ندارید.

دراین دستگاه یک لوله خرطومی پلاستیکی در پشت کولر قرار دارد که برای تخلیه گرما و حرارت موتور استفاده می شود.

این نوع  کولرگازی در ظرفیت ها و مدل های مختلف دربازار وجود دارد. کولرگازی پرتابل با توجه به تعداد لوله به دو نوع تک لوله و دو لوله تقسیم می شود.

نوع تک لوله نسبت به دو لوله ارزان تر و مصرف انرژی بیشتری نسبت به  کولر گازی دو لوله دارد.

کولر گازی پنجره ای

کولرگازی پنجره ای یکی از قدیمی ترین و ساده ترین نوع کولر گازی است. این نوع کولرهمان طور که از نام آن مشخص است در پنجره وکانال به راحتی نصب می شود. کولر گازی پنجره ای برای  منازل و محیط کار مناسب است.

کولرگازی پنجره ای به دلیل نوع کمپرسور آن نسبت به بقیه انواع کولر گازی برق بیشتری مصرف می کند. 

اسپلیت

اسپلیت یکی از انواع کولرهای گازی است و  به دلیل مزایایی مانند: سر و صدای کم، ظرفیت بالا برای سرمایش و گرمایش، سرمایش یکنواخت محیط و ... بسیار  در میان مردم پر طرفدار می باشد.

این نوع از کولرها از دو قسمت تشکیل شده که یک قسمت آن داخل ساختمان و موتور اسپلیت در محیط  بیرون نصب می شود.

اسپلیت ها هوای گرم را گرفته و سپس آن را به هوای  سرد و خنک تبدیل می کنند، فرآیند سرمایش تا زمانی اتفاق می افتد که ترموستات به دمای مورد نیاز برسد. 

کولر گازی ایستاده

کولرگازی ایستاده نوع دیگری از کولرگازی است که پنل اصلی آن بر روی زمین و کندانسور دستگاه در بیرون نصب می شود. این دستگاه دارای قابلیت سرمایش و گرمایش زیاد برای فضا وسالن های بزرگ است.

مصرف برق این نوع از کولرها زیاد است ولی اگر از کیت اینورتر در این دستگاه استفاده شود، مصرف انرژی به طور چشمگیری کاهش می یابد.

کدام کمپرسور کولر گازی انتخاب کنیم ؟

کمپرسور یکی از مهم ترین اجزا وقلب تپنده کولر گازی می باشد و وظیفه آن گردش گاز در کولر گازی است.

کمپرسورها به انواع تقسیم می شوند که تفاوت هریک  از کمپرسورها را بیان کرده تا با توجه به نوع اقلیم و شرایط آب وهوایی منطقه، بهترین نوع کولرگازی را انتخاب کنید.

 1. کمپرسور روتاری
 2. کمپرسور پیستونی
 3. کمپرس اسکرال

کمپرسور روتاری

در کمپرسور روتاری مکش و فشرده سازی مبرد توسط تیغه هایی به صورت دایره وار انجام می شود. دراین نوع کمپرسور گاز به وسیله یک دریچه به داخل کمپرسورمکش شده وسپس توسط تیغه ها به خروجی فرستاده می شود.

این کمپرسور نسبت به پیستونی برق کمتری مصرف کرده و راندمان آن بیشتر است. کمپرسور روتاری برای مناطق مرطوب و سردسیر مناسب است.

کمپرسور پیستونی

در این مدل کمپرسور، کمپرس کردن گاز توسط یک پیستون وسیلندر انجام می شود. در کمپرسور پیستونی، گاز توسط یک سیستم مکنده به داخل سیلندر منتقل شده و سپس حرکت پیستون به پایین باعث تراکم مبرد می شود.

کمپرسور پیستونی  قابلیت کار در دمای بالا را دارد و به همین علت برای مناطق جنوب کشور مناسب است.از ویژگی های  آن می توان به سرو صدا زیاد وعمر بالای کمپرسور اشاره کرد.

کمپرس اسکرال

کمپرسوراسکرال یکی از جدید ترین و بهترین مدل کمپرسور است و نسبت به بقیه انواع کمپرسور بالاترین راندمان را دارد.  

کمپرسورمار پیچی یا اسکرال از دو قطعه حلزونی شکل تشکیل شده است که یکی ثابت و دیگری متحرک است.

در این نوع کمپرسور زمانی که حلزون متحرک حرکت می کند، گاز بین این دو قطعه فشرده می شود و در خروجی فشار ایجاد می کند. کمپرسوراسکرال به علت ویژگی هایی مثل راندمان بالا، سرو صدا کم در بین خریداران کولرگازی طرفداران زیادی دارد.

چگونه مصرف برق کولر گازی کاهش دهیم؟

کولر گازی

یکی از دغدغه های افرادی که کولر گازی را انتخاب می کنند، مسئله مصرف زیاد برق است. دراین قسمت راهکارهای کاهش مصرف برق کولرگازی اشاره شده تا با استفاده از این نکات بتوانید در مصرف برق صرفه جویی کنید.

نصب ترموستات قابل برنامه ریزی

ترموستات قابل برنامه ریزی دمای محیط را تنظیم کرده و درصورتیکه درمنزل حضورنداشته باشید با استفاده ازاین نوع ترموستات به طور اتوماتیک، می توانید کولرگازی را خاموش کرده یا کارکرد آن را کاهش دهید.

بنابراین نصب ترموستات در کولر گازی می تواند باعث کاهش مصرف برق درساختمان شود.

سرویس دوره ای کولر گازی

اگر فیلترهوای کولرگازی کثیف شده باشد به کمپرسور فشار بیشتری وارد می شود، که این مسئله باعث افزایش برق مصرفی می شود.

بنابر این توصیه می شود برای  افزایش راندمان وعمر دستگاه، فیلترها را هر چند وقت یک بار تعویض کنید. سرویس دوره ای کولر یکی ازعوامل کاهش مصرف انرژی است و به طور میانگین 10تا 15 درصد مصرف برق را کاهش می دهد.

اینورتر وکاهش مصرف انرژی

امروزه بیشتر کولرهای گازی مجهز به اینورتر هستند که این فناوری در کاهش مصرف برق بسیار موثراست. اینورترها دور موتور را متناسب با مصرف برق کولر گازی افزایش یا کاهش می دهند.

مناسب با شرایط آب وهوایی کولر گازی بخرید

بی توجهی به شرایط آب وهوایی در زمان خرید کولرگازی علاوه بر اینکه باعث افزایش مصرف برق می شود، عمر مفید کولرگازی را کاهش می دهد.

برای انتخاب درست کولرگازی توصیه می شود، در موقع خرید به کلاس کولرها توجه کنید.

 • T1: کولرگازی مناسب با شرایط آب وهوایی معتدل
 • T2: کولرگازی مناسب با شرایط آب وهوایی گرم و نيمه خشك
 • T3: کولرگازی مناسب با شرایط آب وهوایی گرم و مرطوب

برچسب انرژی

بعضی از خریداران کولرگازی در زمان خرید آن به برچسب انرژی توجه نمی کنند و همین مسئله باعث افزایش هزینه های برق می شود.

خریداران در زمان انتخاب کولر گازی برای ساختمان از دستگاه هایی با برچسب انرژی  A یا B استفاده کنند.

سوالات متداول کولر گازی

هر چند وقت یکبار فیلترهای کولرگازی باید تمیز شوند؟

فیلترهای کولرگازی درمنازل باید ماهی یکبار و در محیطهای تجاری واداری هر دو هفته یکبار با آب شسته شوند.

گاز مبرد در کولر گازی چیست؟

هر یک از کمپرسورها برای انواع مختلف گازمبرد تولید می شوند. اگر کمپرسور برای گاز 22 در کارخانه تولید شده باشد، دیگر نمی توان گاز دیگری به کمپرسور تزریق کرد.

مبردهایی که در کولرهای گازی کاربرد دارند، به سه نوع R22،  R410، R407 تقسیم می شوند. گاز R22 از قدیمی ترین انواع گازها است ولی امروزه به علت اینکه برای سلامتی ضرر دارد استفاده ازآن منسوخ شده است.

گاز R410 با محیط زیست سازگاری دارد ودر بسیاری از کولرهای اینورتر کاربرد دارد. گاز R407 فرمول گیاهی داشته و دوستدار محیط زیست است اما نسبت به گاز R410 کمتر در کولرهای گازی  کاربرد دارد.

کولرگازی نوع T3 برای  چه شهرهایی مناسب هستند؟

از این نوع کولرگازی در مناطقی مثل: بوشهر، خوزستان ، هرمزگان، قم استفاده می شود و این مدل از کولرها در بعضی از دستگاه ها تا 52 در جه سانتی گراد و در برخی دستگاه ها در دمای 55 تا 60 درجه سانتی گراد کار می کنند.
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
 • الفبا
  ثبت سفارش
  تعداد
  عنوان