مانیتورینگ صنعتی

در سال های اخیر تحولات زیادی در دنیای صنعت به وقوع پیوسته است. در همین راستا روش‌ های نظارت بر خطوط تولید و ماشین آلات صنعتی نیز دستخوش تغییرات زیادی شده است.

در این زمینه می‌ توانیم به سیستم های مانیتورینگ صنعتی اشاره کنیم که از جمله پرکاربردترین ابزارهایی هستند که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند. با کمک این سیستم‌ ها می‌ توان وضعیت بخش‌ های مختلف واحدهای صنعتی را بررسی نمود.

مانیتورینگ صنعتی با جمع‌ آوری اطلاعات از قسمت‌ های مختلف خطوط تولید، این امکان را فراهم می‌ آورد تا نظارت بر مجموعه صنعتی به صورت دائمی و در هر شرایطی امکان پذیر باشد.

مانیتورینگ صنعتی چیست؟ 

در بسیاری از صنایع به ویژه صنایع بزرگ لازم است که از سیستم های نظارت پیشرفته استفاده شود. در حال حاضر شاهد این هستیم که مانیتورینگ صنعتی به عنوان یکی از مهمترین بخش های سیستم های نظارتی در این زمینه پیشرفت زیادی کرده است.

اما مانیتورینگ صنعتی چیست و چه مفهومی دارد؟

عبارت مانیتورینگ صنعتی به سیستمی اطلاق می شود که در یک مجموعه صنعتی وظیفه جمع آوری داده ها و اطلاعات را بر عهده دارد.

با کمک این سیستم، امکان نظارت دائم و لحظه به لحظه بر عملکرد بخش های مختلف یک واحد صنعتی وجود خواهد داشت. به این ترتیب اعمال مدیریت واحد صنعتی در شرایطی و به صورت لحظه‌ ای امکان‌ پذیر خواهد بود.

مانیتورینگ صنعتی

مانیتورینگ صنعتی

مانیتورینگ صنعتی چه کاربردهایی دارد؟ 

همانطور که گفته شد استفاده از مانیتورینگ صنعتی با هدف نظارت دقیق بر عملکرد بخش های مختلف واحدهای صنعتی صورت می‌ گیرد.

می‌ توان گفت که کاربردهای این سیستم همه صنایع و به ویژه صنایع بزرگ را شامل می‌ شود. صنایع شیمیایی، صنایع پتروشیمی، صنایع غذایی و بسیاری دیگر از صنایع بزرگ برای اینکه عملکرد صحیح و مناسب داشته باشند نیازمند سیستم های مانیتورینگ هستند.

وظایف سیستم های مانیتورینگ چیست؟ 

از سیستم های مانیتورینگ صنعتی برای بررسی وضعیت ماشین آلات و تجهیزات صنعتی به صورت لحظه‌ ای استفاده می‌ شود. این سیستم ها وظیفه دارند تا داده های مهم و حیاتی از بخش های مختلف مجموعه صنعتی را به طور دقیق نمایش داده و ثبت کنند. به تصویر کشیدن روند تولید و نحوه عملکرد خط تولید نیز از دیگر وظایف سیستم های مانیتورینگ است. 

از آنجایی که در بسیاری از فضاهای صنعتی عواملی چون نور، دما، چگالی و رطوبت تاثیر محسوسی بر عملکرد مجموعه دارند، کنترل این عوامل اهمیت زیادی دارد.

پایش فضاهای صنعتی و کنترل وضعیت آنها با توجه به این عوامل نیز یکی دیگر از وظایف سیستم های مانیتورینگ می باشد.

علاوه بر این موارد نمایش مشکلات و عیوبی که در دستگاه‌ ها و سیستم‌ های صنعتی ایجاد می‌ شود، از جمله وظایف مانیتورینگ به شمار می رود.

در چنین شرایطی سیستم های مانیتورینگ وظیفه دارند که مکان و زمان وقوع خرابی را نمایش داده و ثبت کنند. همچنین این سیستم ها باید هشدارهای مربوط به بروز هر خطایی را گزارش دهند.

کاربرد مانیتورینگ صنعتی

مانیتورینگ صنعتی

استفاده از مانیتورینگ صنعتی چه مزایایی دارد؟ 

مانیتورینگ صنعتی به شکلی کاملا موثر به افزایش راندمان کمک می‌ کند. با استفاده از این سیستم ها صرفه جویی زیادی در زمان و هزینه ها اتفاق می افتد.

وقتی نظارت واحد صنعتی از طریق مانیتورینگ صورت بگیرد بخش نیروی انسانی می تواند به امور دیگر بپردازد. به این ترتیب بازدهی واحد صنعتی نیز افزایش خواهد یافت.

از طرفی سیستم های مانیتورینگ کمک می‌ کنند تا بخش‌ های دیگر یک واحد صنعتی به درستی عمل کنند. این سیستم ها با نظارت دقیق بر عملکرد ماشین آلات و دستگاه ها، هرگونه اختلال و مشکلی را گزارش می‌ دهند و عملکرد بهتر این تجهیزات را تضمین می‌ کنند. 

پیشگیری از وقوع حوادث از دیگر مزیت هایی است که با استفاده از سیستم های مانیتورینگ صنعتی حاصل می شود. سیستم های مانیتورینگ به دلیل نظارت دائم و لحظه‌ ای بر همه اجزای یک واحد صنعتی به سرعت هر گونه مشکلی را گزارش می دهند. به این ترتیب هر پیشامد غیر مترقبه و زیانباری در همان ابتدا شناسایی شده و برطرف می شود.

مانیتورینگ صنعتی چیست

مانیتورینگ صنعتی

نکات مهم در ارتباط با سیستم های مانیتورینگ صنعتی 

به دلیل اهمیت سیستم های مانیتورینگ صنعتی لازم است که نصب و اجرای این سیستم ها با دقت زیادی انجام شود. برای این منظور توجه به چند نکته می‌ تواند بسیار کمک‌ کننده باشد.

در ابتدا و پیش از تهیه و خرید تجهیزات مانیتورینگ باید نیازسنجی صورت بگیرد. بسیار مهم است که این تجهیزات متناسب با نوع فرآیند مانیتورینگ خریداری شوند. در این مورد اطلاع از مشخصات انواع مانیتورینگ صنعتی می تواند کمک زیادی بکند.

مطالعه کاتالوگ مانیتورینگ صنعتی و مشورت با کارشناسان تجهیزات اتوماسیون روش های مناسبی برای آگاهی از مشخصات این تجهیزات به شمار می رود. 

در مرحله بعد و در هنگام اجرای مانیتورینگ بهتر است شرایط و محیط برای نصب تجهیزات آماده شود. برای نمونه برخی از بخش‌ های سیستم مانیتورینگ همچون اتاق کنترل به فضایی با شرایط خاص نیاز دارد. فضای این اتاق ها باید به شکل مناسبی تهویه شود و میزان دما و رطوبت در آن کنترل شده باشد. ضمن اینکه در این فضاها نباید هیچ گونه اختلال یا پارازیتی برای دریافت داده ها به صورت صحیح، وجود داشته باشد. 

اجرای سیستم مانیتورینگ بهتر است به ترتیب و پله پله انجام شود. به این صورت که در ابتدا بخش های اصلی به سیستم مانیتورینگ متصل شوند تا هر گونه مشکلی در عملیات مانیتورینگ در ابتدای کار شناسایی شده و به سهولت برطرف شود. علاوه بر این موارد، تعیین اولویت عیب یابی در سیستم های صنعتی برای کسب نتیجه مطلوب امری ضروری است.

کاربرد صنعتی مانیتورینگ

مانیتورینگ صنعتی

فروش مانیتورینگ صنعتی 

در سال‌ های اخیر و با پیشرفت اتوماسیون صنعتی توجهات بیش از پیش به سیستم های مانیتورینگ جلب شده است. به دنبال این اتفاق تولید و عرضه تجهیزات مانیتورینگ نیز به نحو چشمگیری افزایش یافته است.

در همین راستا می توانیم شاهد فروش مانیتورینگ صنعتی به شکل های مختلف باشیم. 

سایت کالا صنعتی به عنوان یکی از مجموعه های ارائه دهنده تجهیزات صنعتی، انواع مانیتورینگ صنعتی را در اختیار خریداران قرار می‌ دهد. در صورتی که درصدد خرید اینترنتی مانیتورینگ صنعتی هستید می توانید از طریق این سایت نسبت به ثبت سفارش و خرید تجهیزات مورد نیاز خود اقدام نمایید.

شما همچنین می توانید از طریق تماس با بخش فروش سایت از قیمت مانیتورینگ صنعتی و تجهیزات مرتبط با آن مطلع شوید.
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
  • الفبا
ثبت سفارش
تعداد
عنوان