مقالات پمپ

  • 526
  • 32 مرتبه
پمپ پروانه نیمه باز

پمپ پروانه نیمه باز

چهار شنبه 28 آبان 1399

یکی از تجهیزات مهم و اساسی پمپ های گریز از مرکز، پروانه آن می باشد که وظیفه افزایش فشار سیال را بر عهده دارد. پمپ های گریز از مرکز دارای سه نوع پروانه می باشند که با توجه به کاربرد و شرایط کاری می توان از یکی از سه مدل پروانه استفاده کرد.

به طور خلاصه در پمپ پروانه بسته دو سطح مقطع دایره ای شکل در اطراف پروانه های وجود دارد. در حالت پروانه باز هر دو سمت پره های پروانه باز است و سطح مقطعی وجود ندارد. در حالت پروانه نیمه باز در یک سمت پره های پروانه سطح مقطع وجود دارد. پمپ پروانه نیمه باز برای سیالات دارای ناخالصی و مواد جامد مناسب می باشند.

انواع پروانه پمپ

پمپ پروانه باز

پمپ پروانه باز دارای یک سوراخ در مرکز خود است که محل نصب شفت می باشد. این مدل از پروانه های سطح مقطع های جانبی ندارد و از این لحاظ نسبت به مدل های دیگر دارای توان کمتری می باشند. از این مدل از پمپ ها برای انتقال سیالات با ذرات جامد معلق استفاده می شود. تعمیر و سرویس پمپ پروانه باز نسبت به سایر مدل ها بسیار ساده تر و سریع تر می باشد. این مدل از پمپ ها دارای قدرت مانور بیشتری نسبت به پمپ پروانه نیمه باز می باشند.

پمپ پروانه نیمه باز

پمپ پروانه نیمه باز دارای یک سطح مقطع جانبی است که مشابه پمپ پروانه باز برای سیالات با ذرات جامد معلق مناسب می باشند. همچنین پمپ پروانه نیمه باز برای انتقال مواد جامد نیز مناسب می باشد. اگرچه پمپ پروانه نیمه باز دارای راندمان به مراتب پایین تری نسبت به پمپ پروانه بسته می باشد، اما دارای مزایایی همچون تعمیر و نگهداری ساده و سریع می باشد.

پمپ پروانه بسته

پمپ پروانه بسته از جمله پمپ هایی هستند که دارای بازدهی بالا می باشند و همچنین از این مدل پروانه ها برای پمپ های قوی و بزرگ استفاده می شود. این مدل از پمپ ها دارای دو سطح مقطع جانبی می باشند که قدرت فشاری پمپ را چند برابر می کنند.

این مدل از پمپ ها برعکس پمپ پروانه نیمه باز و پروانه باز برای سیالات دارای ذرات جامد مناسب نیستند. این مدل از پمپ ها اگر توسط ذرات جامد مسدود شوند، مشکلات زیادی را به وجود خواهند آورد. از جمله دیگر معضلات کار با این پمپ ها نسبت به پمپ پروانه نیمه باز، تعمیر و سرویس دشوار آن ها است.

پروانه به عنوان مرکز اصلی پمپ های گریز از مرکز می باشد و انتخاب پمپ با پروانه مناسب می تواند تاثیر بسزایی در کاربری بهینه آن داشته باشد. پمپ برای سیال دارای ذرات جامد می توان از بین پمپ پروانه نیمه باز و پمپ پروانه باز انتخاب شود.

از نمونه های کاربردی پمپ پروانه نیمه باز می توان به پمپ های کف کش و پمپ های کشاورزی اشاره کرد. از جمله نمونه های پمپ پروانه بسته می توان به پمپ های خانگی و پمپ های طبقاتی اشاره کرد. نمونه های پمپ های پروانه باز شامل پمپ های لجن کش می باشد.

پمپ لجن کش

پروانه های موجود بر روی پمپ ها می تواند به چند دسته تقسیم شوند. این پمپ ها عبارتند از پمپ پروانه ورتکس، پمپ پروانه پیچی، پمپ پروانه ملخی، پمپ پروانه ملخی، پمپ پروانه با تیغه برنده، پمپ پروانه لاستیکی، پمپ پروانه شعاعی، پمپ پروانه مختلط، پمپ تک کاناله و پمپ دو کاناله می باشد.

به صورت خلاصه پمپ پروانه ورتکس با ایجاد یک جریان گردابی موجب انتقال بهتر سیالات لزج با ذرات جامد می شود. پمپ پروانه پیچی برای انتقال سیالات با گرانروی بالا مانند روغن ها مناسب است. پمپ پروانه ملخی برای پمپاژ سیالات با آبدهی بالا در ارتفاع های پایین مناسب است. پمپ پروانه با تیغه برنده برای خرد کردن ذرات جامد معلق مناسب است. پمپ پروانه لاستیکی برای انتقال سیالات حاوی ذرات جامد سایشی مناسب است.

پمپ پروانه شعاعی برای هر نوع سیالی متناسب با نوع پروانه (باز، نیمه باز و بسته) مناسب است. پمپ پروانه مختلط با داشتن پره های اریب برای پمپاژ حجم بالای سیال مناسب است. پمپ تک کاناله دارای یک پره برای انتقال سیالات دارای ناخالصی است. پمپ دو کاناله دارای دو پره برای انتقال سیالات دارای ناخالصی است. انتخاب پمپ برای سیال دارای ذرات جامد ارتباط مستقیمی با نوع پروانه پمپ دارد. پمپ بدون پروانه نیز می تواند گزینه مناسبی برای انتقال سیالات دارای ذرات جامد باشد.

پروانه پمپ

نکات اساسی در انتخاب پمپ مناسب

باید در نظر داشته باشید که پمپ پروانه نیمه باز، باز و بسته هر یک دارای مزایا و معایبی می باشد. با توجه به نوع کاربری و مشخصات سیال خود باید نسبت به انتخاب پمپ مورد نظر خود اقدام کنید. به عنوان مثال برای ارسال سیال به ارتفاع و با فشار مناسب در ساختمان های مسکونی و اداری نیاز به پمپ پروانه بسته است. این در صورتی است که سیال به صورت خالص و تمیز باشد. برای سیالات دارای ناخالصی باید از پمپ پروانه نیمه باز استفاده کرد.

یکی از مسائل مهم در انتخاب پمپ ها، نوع سیال ورودی به پمپ است. به عنوان پمپ های کف کش (سیالات خالص) دارای تفاوت زیادی نسبت به پمپ های لجن کش (سیالات ناخالص) می باشد.

برای پمپ های کف کش می توان از پمپ پروانه بسته استفاده کرد در حالی که برای پمپ لجن کش تنها باید از پمپ پروانه نیمه باز یا پروانه باز استفاده کرد. در صورت استفاده از پمپ پروانه نیمه باز در محیط های نامناسب و کاربری های اشتباه، خروجی پمپ مشخصات مدنظر شما را نخواهد داشت.

برای سیالات دارای ذرات جامد و جریان های آلوده چاره ای به جز انتخاب پمپ پروانه نیمه باز یا پروانه باز ندارید. این انتخاب ممکن است موجب کاهش ارتفاع و آبدهی خروجی پمپ شود اما هزینه های نگهداری و سرویس شما را به شکل قابل توجهی کاهش می دهد.

پمپ پروانه نیمه باز برای دستگاه های شستشو مواد غذایی، ماشین های لباسشویی و تمامی کاربرد هایی که ذرات جامد آن ها دارای قطر 18 میلی متر می باشند، مناسب است. پمپ پروانه نیمه باز معمولا دارای توانی بین 0.5 تا 4 اسب بخار است که البته این مقادیر با توجه به نوع برند می تواند تغییر کند. پمپ پروانه نیمه باز قادر به کار با برق تک فاز و سه فاز می باشد.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان