مقالات پمپ

  • 400
  • 925 مرتبه
روش ساده برای انتخاب پمپ آپارتمان

روش ساده برای انتخاب پمپ آپارتمان

دوشنبه 10 شهریور 1399

امروزه پمپ جزء لاینفک بسیاری از آپارتمان ها به شمار می رود و بسیاری از افرادی که زندگی شهرنشینی دارند با انتخاب پمپ برای آپارتمان یا منزل خودشان سرو کار دارند.

انتخاب پمپ مناسب برای ساختمان شاید یکی از مهمترین کارهایی است که تاسیسات کاران با تجربه به صورت تجربی انجام می دهند اما سایت کالا صنعتی به وسیله نمودارهای هد و دبی موجود در کاتالوگ و دیتاشیت پمپ راهکاری مناسب برای انتخاب راحت تر پمپ خانگی ارائه کرده است.

چقدر آبدهی نیاز دارید؟

اولین پارامتر برای انتخاب پمپ آب خانگی این است که بدانید چقدر آبدهی برای خروجی لوله نیاز است. به عبارتی مقدار آب مصرفی مورد نیاز در کل آپارتمان بر حسب لیتر در دقیقه را بدست آورید.

برای این کار عموماً مقدار آبدهی را در شرایط معمولی برای یک آپارتمان با یک سرویس بهداشتی و یک آشپزخانه حدود 60 لیتر در دقیقه در نظر میگیرند. این بدان معناست که اگر شیر آب در یکی از این دو به مدت یک دقیقه بصورت مداوم باز باشد میتوانید 3 بشکه 20 لیتری را پر کرده و استفاده نمایید.

فشار نهایی آب در خروجی لوله آپارتمان چقدر باشد؟

پارامتر دوم که مهم است مقدار فشار آب در سر لوله یا به عبارتی فشار مورد نیاز برای پمپ است. به عنوان مثال اگر شما در طبقه سوم یک آپارتمان با زیربنای حدود 100 متر ساکن هستید، پمپ مناسب برای شما باید بتواند فشار لازم برای آبدهی در 9 متری (هر طبقه حدود 3 متر فرض می شود) را با فشار مناسب داشته باشد.

با توجه به اینکه اغلب آپارتمان های امروزی دارای پکیج هستند، این فشار باید حداقل طوری باشد که فشار تا حدود 2 بار (بیست متر ستون آب) را تامین نماید. پس پمپ شما باید در 29 متری حدود 60 لیتر در دقیقه آبدهی داشته باشد.

انتخاب پمپ از روی نمودار هد و دبی برای ساختمان

مرحله سوم انتخاب پمپ از روی نمودارهای هد و دبی مربوط به کاتالوگ های مختلف از برندهای متفاوت است. در زیر نمودار پمپ های ACm لئو نمایش داده شده است. همانطور که در نمودار نمایش داده شده است، برای دبی 60 لیتر در دقیقه و ارتفاع 29 متر، نمودار ACm75 لئو قطع خواهد شد که نمایشگر مناسب بودن این پمپ برای طبقه سوم و 100 متر زیربناست.

بدیهی است که اگر سیستم لوله کشی برای طبقات مختلف جدا باشد این روش انتخاب پمپ پاسخگو خواهد بود اما برای مواردی که سیستم لوله کشی برای کل ساختمان یکسان است، باید جمع دبی و هد بالاترین طبقه را در نظر بگیرید.

 

نمودار هد و دبی برای انتخاب پمپ

نوع پمپ برای آپارتمان چه باید باشد؟

مرحله چهارم برای انتخاب پمپ نوع پمپ است. تاسیسات کاران معمولاً بر حسب تجربه برای طبقات پایین پمپ های محیطی و برای طبقات بالاتر پمپ های بشقابی و جتی را پیشنهاد می دهند.

پمپ محیطی دارای پروانه خورشیدی است و معمولاً تا طبقه دوم بیشتر توصیه نمی شود. پمپ جتی هم یکی از انواع پمپ سانتریفیوژ به شمار می رود که دارای مکش نسبتاً بالاتری بوده و اگر مخزن شما پایین تر سطح پمپ قرار داد این پمپ عموماً توصیه می شود.

به عنوان مثال اگر پمپ را برای کشیدن آب از استخر نیاز دارید، پیشنهاد کالا صنعتی استفاده از پمپ های جتی است. خاطر نشان میکند که در پایین لوله مکش حتماً از شیر یکطرفه استفاده بفرمایید تا در تمام مدت داخل لوله مکش آب باشد.

یکی از مسائل بسیار مهمی که مصرف کنندگان پمپ خانگی با آن سر و کار دارند این است که صدا پمپ نباید زیاد باشد تا آزاری به همسایگان طبقه پایین نرسد. برای این منظور حتماً مقاله زیر را مطالعه بفرمایید. 

متعلقات پمپ برای آپارتمان

در نهایت برای هر پمپ نیاز است که راه انداز مناسب استفاده شود. در قدیم از منبع انبساط به همراه پنج راهی و درجه و کلید اتومات به عنوان یک راه انداز مکانیکی برای پمپ بسیار استفاده می شد.

امروزه با رشد تکنولوژی ابزاری به نام ست کنترل وارد بازار شده که بر روی پمپ نصب می شود و با تنظیم فشار توسط کاربر، میتواند به پمپ دستور استارت یا استاپ دهد.

ست کنترل ها امروزه بسیار کاربرد دارند و به دلیل قیمت مناسب تر و آسانی نصب و هزینه های بهره برداری کمتر بسیار توصیه می شود. باید توجه داشت که برای ساختمان های با ارتفاع بیش از 10 متر، استفاده از ست کنترل به دلیل عملکرد نامناسب توصیه نمی شود.

 

دیتاشیت پمپ ACm 75 leo

سخن پایانی در مورد انتخاب پمپ آپارتمانی

امروزه به دلیل استفاده گسترده شهر نشینان از پمپ برای تامین هد و دبی مناسب در آپارتمان های مختلف، نیاز است که دانش حداقلی برای انتخاب پمپ داشته باشید.

کارشناسان فروش کالا صنعتی با صبر و شکیبایی آماده پاسخگویی و مشاوره رایگان برای انتخاب پمپ آب خانگی هستند. ارائه مشخصات دقیق در انتخاب پمپ بسیار کمک خواهد کرد.

قیمت پمپ آب خانگی در سایت کالا صنعتی کاملاً رقابتی بوده و به نسبت بازار سنتی بسیار کمتر است. مزیت سایت کالاصنعتی این است که تمامی لوازم جانبی پمپ نیز قابل دسترسی و خرید است. در زیر پمپ مناسب بر اساس طبقه و متراژ ساختمان نمایش داده شده است.

جدول انتخاب پمپ آپارتمان

در برند لئو، پمپ های سری APm محیطی هستند که به نسبت کوچکتر از پمپ های بشقابی به شمار می روند و پمپ های سری ACm بشقابی هستند که در آنها m نمایش دهنده تکفاز بودن این پمپ هاست.

در سایر برند ها هم کد های نسبتاً مشابه ای وجود دارد که به آسانی میتوان معادل این پمپ ها در برند مشابه را پیدا کرد. در پمپ های خانگی برند لئو با دو سال گارانتی یکی از بهترین برندهای شناخته شده در بازار است که نمونه بشقابی آن بسیار کم صداست.

دو جایگزین ایرانی برای پمپ لئو را میتوان دیزل ساز و الکتروژن دانست و نمونه های خارجی مشابه را میتوان پمپ پنتاکس ایتالیا دانست.

بدیهی است بین برند های مختلف پمپ خانگی ممکن است تفاوت های جزئی باشد اما تفاوت آنچنان مشهود نیست که باعث ایراد در انتخاب شود. با وجود همه مطالبی که بیان شد اگر همچنان قصد اطمینان از انتخاب خود را دارید، لطفاً با کارشناسان فروش کالاصنعتی در تماس باشید.
 

نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان