• 587
 • 40 مرتبه
انواع ابزار دقیق برای ترنسمیتر و نمایشگر جریان

انواع ابزار دقیق برای ترنسمیتر و نمایشگر جریان

13 شهریور 1400

فلومترها مقدار سیال عبوری از لوله یا مجاری را در هر حالتی مانند مایع ، گاز یا بخار اندازه گیری می کنند. فلومتر برای مجموعه ای از شرایط خاص کالیبره شده است و نمی تواند دو حالت را همزمان اندازه گیری کند.

جریان سنج های فن آوری قدیمی تر ، مانند متر توربین یا جریان سنج جابجایی مثبت ، معمولاً شامل یک دستگاه مکانیکی اولیه مانند یک توربین چرخشی یا مجموعه ای از چرخ دنده ها، یک مبدل برای تبدیل عملکرد مکانیکی به یک سیگنال الکتریکی و یک فرستنده برای پردازش و ارسال سیگنال به دستگاه دریافت کننده مانند رایانه یا PLC.

اندازه گیری جریان

مروری بر اندازه گیری جریان

در سال های اخیر، استفاده از دستگاه های اولیه با طرح های جریان سنج که کاملاً الکترونیکی هستند و فقط شامل مبدل ها و فرستنده ها هستند ، پیشی گرفته است.

در این نوع طراحی مبدل یا حسگر سرعت سیال را تشخیص داده و یک سیگنال خام را به یک ریزپردازنده تعبیه شده در جریان سنج می فرستد که سیگنال را در خروجی های معنی دار مختلف کنترل می کند.

انواع جریان سنج ها

بسیاری از تکنیک ها و فن آوری ها برای اندازه گیری جریان وجود دارد و اغلب اوقات می توان تعیین اینکه کدام فناوری برای کاربردهای خاص مناسب تر است بسیار مشکل باشد.

برخی از جریان سنج ها سرعت جریان حجمی را اندازه گیری می کنند ، برخی دیگر سرعت یا حجم جریان جرمی و برخی دیگر جریان حجمی را بر اساس فشار ، مساحت یا نیروی دیفرانسیل اندازه گیری می کنند.

انواع جریان سنج

به این ترتیب ، هر فناوری متفاوت ممکن است به طرق مختلف تحت تأثیر قرار گیرد ، یا اصلاً تحت تأثیر عواملی مانند چگالی محیط ، ویسکوزیته ، دما ، فشار یا رسانایی قرار نگیرد.

اکثر جریان سنج ها سرعت یا سرعت سیال را اندازه گیری می کنند و از ناحیه اصلاحی در یک لوله یا کانال برای تعیین جریان حجمی از طریق رابطه Q (جریان حجمی)، V (سرعت)، X A (ناحیه اصلاحی) استفاده می کنند.

مقایسه انواع جریان سنج ها

نمونه هایی از جریان سنج هایی که سرعت را اندازه گیری می کنند شامل مغناطیسی ، اولتراسونیک ، توربین و گرداب است.

فلومتر جریان

مترهای دیگر ، مانند کوریولیس و مترهای حرارتی ، جریان جرم را مستقیماً اندازه گیری می کنند ، در حالی که فقط جریان سنج های جابجایی مثبت مستقیماً جریان حجمی را اندازه گیری می کنند.

جریان سنج استنباطی

سرانجام، جریان سنج های استنباطی وجود دارد که حجم ، سرعت یا جرم را اندازه گیری نمی کنند ، بلکه جریان را با استنباط مقدار آن از سایر پارامترهای اندازه گیری شده مانند فشار دیفرانسیل در یک انسداد شناخته شده، نیروی اندازه گیری شده علیه هدفی که در پروفیل جریان یا متغیر اندازه گیری می شود اندازه گیری می کنند.

جریان سنج منطقه ای

جریان سنج های منطقه ای که جابجایی خطی یک شناور با جرم و هندسه شناخته شده را با سرعت جریان اندازه گیری شده مرتبط می کند.

جریان سنج فناوری جدید

بسیاری از جریان سنج های فناوری جدید از رایانه های جریان یکپارچه برای جبران واریانس در شرایط واقعی فرآیند مانند فشار ، دما ، ویسکوزیته و چگالی در زمان واقعی برخوردار هستند.

جریان سنج استنباطی

سایر فناوری های جدید مانند کوریولیس یا پراکندگی حرارتی قادرند جریان جرم را مستقیماً اندازه گیری کنند ، بدین معنی که تحت تأثیر تغییرات فشار ، دما و ویسکوزیته قرار نگرفته و نیازی به جبران زمان واقعی ندارند.

کالا صنعتی ، مجموعه ای جامع از تمام فن آوری های جریان را ارائه می دهد تا به هر شرایطی که برنامه خاص شما مستلزم آن است ، رسیدگی کند. این وب سایت منبعی را برای توضیح نظریه عملکرد هر یک و ابزارهایی برای شناسایی متر ایده آل برای موقعیت شما ارائه می دهد.

فهرست انواع فلومتر های موجود و مروری کوتاه

جریان سنج مافوق صوت

جریان سنج های سری آلتراسونیک / مافوق صوت از تکنیک های اندازه گیری جریان اولتراسونیک زمان گذر و دوپلر استفاده می کنند تا امکان نصب و راه اندازی غیرتهاجمی گیره و خطی در برنامه های اندازه گیری جریان مایع فراهم شود.

جریان سنج مغناطیسی

جریان سنج الکترومغناطیسی ، بهترین اندازه را برای اندازه گیری دقیق جریان بدون نیاز به تعمیر و نگهداری برای مایعات رسانا مانند آب ارائه می دهد. در مجموعه ی کالا صنعتی از برترین برند های معتبر روز دنیا نظیر اندرس هاوزر آلمان در مدل های مختلف ارائه میشود.

جریان سنج کوریولیس

سری متر کوریولیس اندازه گیری جریان جرمی با دقت بالا و توانایی اندازه گیری همزمان چگالی محیط ، دما ، درصد غلظت ، جریان حجمی و جریان جرمی را ارائه می دهد.

جابجایی مثبت

صفحه متر جریان Pd

جریان سنج های جابجایی مثبت ، برای مواردی که مایعات با ویسکوزیته بالا یا محدود بودن لوله های مستقیم در دسترس هستند ، انتخاب ایده آل است.

جریان سنج گرداب

گرداب سنج ها ، قادر به اندازه گیری هر سه فاز محیط سیال - مایع ، گاز و بخار هستند. این مترها برای کاربردهای درجه حرارت بالا مانند اندازه گیری جریان بخار ایده آل هستند.

متر جریان سنج

متر حرارتی

جریان سنج های جرمی حرارتی ، دقت بسیار خوبی را برای اندازه گیری جریان گاز فشرده ارائه می دهد و قرائت جریان مستقیم جرمی را که تحت تأثیر واریانس فشار و دما قرار نمی گیرند ، ارائه می دهد.

متر جریان توربین

مترهای توربین ، یک روش اندازه گیری جریان کم هزینه و قابل اطمینان برای مایعات و گازهای تمیز و ویسکوزیته کم را در اختیار کاربران قرار می دهد.

فشار دیفرانسیل

جریان سنج ، از یک عنصر جریان اولیه همراه با یک فرستنده فشار افتراقی تشکیل شده است. این مترها ممکن است برای کاربردهای مایع ، گاز یا بخار استفاده شوند.

متر سنج منطقه متغیر

یک روتامتر لوله فلزی است که ممکن است به صورت افقی یا عمودی نصب شود. این متر یک راه حل مکانیکی ارزان قیمت ارائه می دهد که نیازی به منبع تغذیه ندارد.

متر جریان انرژی

مترهای اندازه گیری انرژی  BTU از یک جریان سنج مایع همراه با دو سنسور دمای RTD برای اندازه گیری دمای عرضه و بازگشت به منظور محاسبه مصرف انرژی استفاده می کنند.

(جریان سنج الکترومغناطیسی و التراسونیک)

جریان سنج جرمی

جریان سنج جرمی

مجموعه ای جامع از راه حل ها را برای برنامه های اندازه گیری جریان جرم مایع ، گاز و بخار ارائه می دهد. محصولات ارائه شده شامل گرداب ، حرارتی و متر کوریولیس است.

جریان سنج کانال باز

سرعت سنج مساحت را برای اندازه گیری جریان کانال باز با استفاده از دو فن آوری اندازه گیری جریان اولتراسونیک داپلر و زمان ترانزیت ارائه می دهد.

نحوه انتخاب جریان سنج

ارزیابی هر جریان سنج برای یک برنامه معین باید موارد زیر را در نظر بگیرد:

1) قابلیت اطمینان

الف) آیا عنصر حسگر شامل قطعات متحرک است که نیاز به نگهداری دوره ای دارند؟
ب) آیا متر دارای مبدل های آنالوگ است که ممکن است در طول زمان حرکت کنند؟

2) تطبیق پارامترهای برنامه کاربردی خود با فناوری جریان

آیا پارامترهای کاربرد متر مانند اندازه لوله ، میزان جریان ، فشار ، دما و غیره برای یک تکنولوژی جریان خاص مناسب است؟ مجموعه کالا صنعتی با طرح مختصر سازی خود کار سخت شما را آسان کرده است:

3) دقت

آیا دقت متر در درصد مقیاس کامل یا درصد خواندن بیان شده است؟

 1. دقت بالا: 0.1 for برای مایع ، 0.5 for برای گاز/بخار
 2. دقت استاندارد: 0.5 for برای مایع ، 1.5 for برای گاز/بخار
 3. دقت اقتصادی:> 1 for برای مایع ،> 2 for برای گاز/بخار
 4. تنوع پذیری یا خنثی سازی چیست؟

نسبت چرخش معیار اندازه گیری دامنه پذیری ابزار است و به عنوان دبی جریان کالیبره شده در مقیاس کامل تقسیم بر کمترین دبی که ابزار قادر به اندازه گیری است ، تقسیم می شود.

پارامترهای جریان سنج ابزار دقیق

یک جریان سنج که قادر به اندازه گیری نرخ جریان بین 10 تا 100 GPM است ، دارای ضریب برگشت 10 ، یا 10: 1 است. نسبت ترانداند بالاتر به طور کلی مربوط به یک ابزار با کیفیت بالاتر و دقیق تر است.

4) نصب

از آنجایی که اکثر جریان سنج هایی که سرعت را حس می کنند به تلاطم حساس هستند ، باید در نقطه خاصی در خط لوله فرآیند نصب شوند که دارای طول لوله مستقیم و سفت و سخت است و به اندازه کافی طولانی است تا جریان آرام را تضمین کند تا متر بتواند پایدار را ایجاد کند.

قرائت دقیق در صنعت فلومتر، این به عنوان یک نیاز مستقیم اجرا شناخته می شود. نمودار زیر حداکثر و حداقل جریان لوله مستقیم مورد نیاز برای هر یک از فن آوری های اندازه گیری جریان را نشان می دهد. (الزامات اجرای مستقیم):

جدول اندازه گیری جریان

5) محدوده قیمت

جریان سنج ها با تنوع گسترده ای از قابلیت ها و نقاط قیمت در دسترس هستند. انتخاب جریان سنج برای هر برنامه معین ، فرآیند ایجاد توازن بین الزامات و نیازهای برنامه با مقدار پولی است که برای ابزار دقیق درنظر گرفته شده است.

نمودار زیر قیمت های معمولی برای فن آوری های مختلف اندازه گیری جریان را بر اساس صنعت/برنامه ارائه می دهد. هزینه برآورد شده از فن آوری های مختلف جریان

6) بهترین فناوری Fit Fit Flow

بهترین تکنولوژی جریان مناسب بر اساس رسانه سیال: مایعات ، گازها و بخار را می توان با چندین فناوری جریان مختلف اندازه گیری کرد. هنگامی که انتخاب بر اساس فاز رسانه محدود شد ، سایر عوامل کاربردی مربوط به محیط مانند سازگاری شیمیایی با قطعات خیس شده متر ، ویسکوزیته رسانه و تراکم رسانه باید در نظر گرفته شود.

7) فناوری قدیمی در برابر فن آوری های جریان جدید

برخی از فن آوری های جریان ، مانند جابجایی مثبت ، توربین ، فشار دیفرانسیل ، حداقل صد سال است که وجود دارد و قابل اطمینان بودن آنها ثابت شده است. با این حال ، این فن آوری ها همچنین دارای قطعات مکانیکی هستند که ممکن است باعث افزایش تعمیر و نگهداری و هزینه کلی مالکیت شوند.

سایر فناوری های جدید مانند اولتراسونیک ممکن است هزینه های اولیه بالاتری داشته باشند ، اما نصب آنها بسیار ساده تر است و هیچ گونه قطعات مکانیکی برای فرسوده شدن ندارند.

در نتیجه ، هزینه کل مالکیت این ابزارها در طول عمر ابزار کاهش می یابد. هنگام انتخاب جریان سنج ، هزینه نصب و هزینه کلی مالکیت باید همراه با قیمت خرید اولیه ارزیابی شود.

8. شرایط نصب برای اجتناب از...

هر فناوری اندازه گیری جریان معین شرایط خاصی را دارد که باید از آنها اجتناب شود. این شرایط می تواند مواردی مانند ارتعاش بیش از حد ، تعداد زیاد مواد جامد معلق ، ناکافی لوله های مستقیم و عوامل دیگر را شامل شود.

در صورت وجود نگرانی در مورد مناسب بودن متر در محیط یا برنامه خاصی ، با یکی از مهندسین  کالا صنعتی مشورت کنید.

پیکربندی جریان سنج

در هر برگه اطلاعات محصول فلومتر، برای مشتریان محفوظ است تا شرایط فرآیند خود را برای ارزیابی وارد کنند. برای انتخاب بهترین جریان سنج برای برنامه شما ، اطلاعات زیر باید ارزیابی شوند.

پس از مشخص شدن یک فناوری اندازه گیری جریان ایده آل با استفاده از جدول زیر ، اطلاعات فرم پیکر بندی را به صورت آنلاین باید تکمیل شود تا انتخاب را به یک کد مدل خاص محدود کنید. این اطلاعات معمولاً شامل موارد زیر است:

1) نام و فاز رسانه سیال

 • مایع - همه جریان سنج ها می توانند مایعات را به جز حرارتی اندازه گیری کنند.
 • گاز - حرارتی ، گردابی ، فشار دیفرانسیل ، کوریولیس و مقداری اولتراسونیک
 • بخار - گرداب و فشار افتراقی

2) قطر لوله یا اندازه کانال

3) شرایط عملیاتی

 • میزان جریان (حداکثر تا حداقل)
 • گاز - فشار (حداکثر تا حداقل)
 • دما (حداکثر تا حداقل)

مهندسان برنامه اسمارت کالا می توانند بهترین فناوری را برای برنامه شما تعیین کرده و یک کد مدل خاص را در کنار هم قرار دهند.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان