مقالات الکتروموتور

  • 133
  • 1171 مرتبه
الکتروموتور سه فاز چیست؟

الکتروموتور سه فاز چیست؟

10 مهر 1399

الکتروموتور سه فاز در حقیقت با استفاده از سه فاز R,SوT نیروی الکتریکی رو به نیروی مکانیکی تبدیل میکند.

مکانیزم عمل کرد الکتروموتور سه فاز براساس القای میدان مغناطیسی حاصل از سیم پیچ و سیم حامل جریان است، در صنعت الکتروموتورسه فاز پر مصرف ترین نوع الکتروموتور به شمار میرود .

الکتروموتور سه فاز در ایران دارای جایگاه ویژه ای است، یکی از ویژگی های مهم الکتروموتور سه فاز این است که در دور و قدرت میتواند از سه چهارم اسب تا 180اسب بخار توان داشته باشد و دور موتورهای 750،1000،1400و 3000 دور را تامین کند در الکتروموتور تکفاز فقط 1400 و 3000 دور موجود است. الکتروموتور سه فاز میتواند الکتروموتور با درجه حفاظت بالا ،ضد انفجار و یا الکتروموتور ضد جرقه باشد.

روتور قفسه سنجابی

روتور الکتروموتور 

در الکتروموتور سه فاز عموما از روتور قفس سنجابی استفاده میشود، الکتروموتور سه فاز را میتوان با اینورتر و سافت استارت یا به صورت مستقیم راه اندازی کرد در حقیقت الکتروموتور سه فاز عمل عکس ژنراتور را انجام میدهد .

در ژنراتور نیروی میکانیکی به نیروی الکتریکی تبدیل می شود ، درحالیکه در الکتروموتور نیروی الکتریکی به نیروی مکانیکی تبدیل می شود.

الکتروموتور سه فاز با بدنه آلومنیوم یا بدنه چدنی باشد و همچنین می تواند پایه دار و فلنچ دار یا پایه و فلنچ داشته باشد، عموما الکتروموتور پایه دار به B3 معروف است و الکتروموتور فلنچ دار B5 و الکتروموتوری که فلنچ کوچک داشته باشد B14 و الکتروموتوری که پایه و فلنچ داشته باشد B35 نامیده می شود .

عموما توان الکتروموتور در بازار با کیلو وات یا اسب بخار بیان می شود و الکتروموتور تکفاز عموما تا 3کیلووات بیشتر موجود نیس و در بازار ایران الکتروموتور سه فاز با برندهای الکتروموتور چینی ، الکتروموتور گوانگلو ، الکتروموتور زیمنس، الکتروموتور VEMAT، الکتروموتورVEM آلمان ،الکتروموتور موتوژن و الکتروموتور الکتروژن پر مصرف ترین نوع الکتروموتور سه فاز هستند.

الکتروموتور سه فاز

الکتروموتور های سه فاز کاربرد زیادی دارند در صنایع مختلف از جمله صنایع سیمان ،صنایع غذایی،صنایع خودرو سازی صنایع پتروشیمی و معادن و...

 اجزای اصلی الکتروموتور سه فاز شامل شده است 

شافت الکتروموتور ، روتور، بیرینگ، استاتور، ترمینال ،پروانه خنک کاری و پوسته الکتروموتور

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان