اخبار جالب و خواندنی

  • 88
  • 1340 مرتبه
آشنایی با ابزار آلات اندازه گیری سیالات
چقدر با اصطلاحات مهندسی سیالات آشنایید؟

آشنایی با ابزار آلات اندازه گیری سیالات

پنج شنبه 28 تیر 1397

لوله پیتوت

لوله پیتوت یک دستگاه نسبتا ساده ی اندازه گیری جریان است که به ویژه برای سیستم های بزرگی که آب در دمای محیط در آن ها وجود دارد، مناسب می باشد. لوله پیتوت در ساده ترین شکل خود، دارای لوله ای با خم 90 در جه است که زمانی و بخش خمیده ی آن مستقیما درون جریان و روبه آن قرار گیرد، سرعت جریان را توسط فاصله ای که آب در شاخه ی عمودی طی می کند، نشان می دهد. این ابزار اغلب درسمت باز لوله به همراه پکینگ نصب می گردد تا امکان پیمایش لوله به منظور ایجاد پروفایل سرعت فراهم شود. این کار، محاسبه ی سرعت متوسط و جریان ر امکان پذیر می کند.

لوله پیتوت چیست؟

مانع گوه ای

در این نوع دبی سنج،جریان تابعی از اختلاف فشار اندازه گیری شده در گوهی واقع در خط لوله می باشد. گرچه این ابزار ها از دقت اندازه گیری نسبتا مناسبی برخوردار هستند، ولی قیمت بالایی داشته و غیر قابل حمل می باشند.

دبی سنج توربینی

این دبی سنج، نسخه ی پیچیده تر و پیشرفته ترچرخ پره دار می باشد که بر مبنای اصل جابه جایی مثبت که در آن جریان متناسب با سرعت است، کار می کند. دبی سنج توربینی،مشابه چرخ پره دار به شکل  یک پمپ دنده ای در جهت معکوس عمل کرده و با اندازه گیری سرعت چرخشی،آن را با جریان مرتبط می کند. این نوع تجهیزات بسیار دقیق بوده و گاهی  از آن ها به عنوان اندازه گیر های  “Custody Transfer”   در سیستم های خط لوله استفاده می شود.

از معایب آن ها نیز می توان به مواردی مثل قیمت بسیار بالا، دارا بودن افت فشار نسبتا زیاد، غیر قابل حمل بودن وامکان ساییدگی در اثر مواد ساینده ی موجود در مایعات اشاره نمود. بسیاری از آن هانیز از  نقطه نظر گسترده ی نرخ جریان قابل اندازه گیری، دارای محدودیت بوده و در صورتی که در کاربردی، اندازه گیری دبی در محدوده ی گسترده ای از جریان مد نظر باشد، ممکن است به بیش از یک دبی سنج نیاز شود.

فلومتر توربینی چیست؟

فلومتر توربینی چیست؟

دبی سنج آلتراسونیک(فراصوتی)

این نوع دبی سنج ها به همراه دو ترانسدیوسر کار می کنند که در بخش خارجی لوله نصب شده و سیگنال های آلتروسونیک راارسال و دریافت می کنند. با در نظر گرفتن نقش پارامترهایی مثل  مواد سازنده ی لوله و مایع در سرعت صوت، دبی با میزان تاخیر بین سیگنالی که همراه با جریان می رود و سیگنالی که بر می گردد، متناسب خواهد بود. مزیت عمده و شاخص دبی سنج های آلتراسونیک نسبت به بسیاری از دیگر انواع دبی سنج ها در ماهیت Nonintrusive آن هاست، چون تجهیزات به داخل  جریان فرو برده نشده و به اصطلاح غیر نفوذی هستند؛ به این معنی که در خارج آن نصب می شوند. این نوع دبی سنج ها به دلیل ساییدگی،دچار  کاهش میزان دقت نشده؛ می توانند بدون نفوذ به لوله اندازگیری خود را انجام دهندو درضمن، به دلیل پرتابل بودن می توان در نقاط متعددی از آن ها استفاده کرد. در این تجهیزات، میزان دقتی کمتر از 1% قابل دست یابی است. از آن جایی که این تجهیزات دارای نسبت های Turndown بالایی هستند، می توان از آن ها برای گستره ی زیادی از دبی های قابل اندازه گیری استفاده نمود. از معایب دبی سنج ها آلتراسونیک می توان به رفتار  متغییر آن ها در برابر مایعات حاوی گاز  و بروز اختلال عملکردی در دستگاه(در صورتی که شیرها و اتصالاتی در فاصله کمتر از ده برابر قطر لوله، د ربالاست یا پایین دست آن وجود داشته باشند)،اشاره نمود. همچنین، در صورتی که نیاز به اندازه گیری چندین نوع مایع در یک محل وجود داشته باشد، ممکن است در نحوه ی چیدمان دستگاه اصلاحاتی صورت گیرد.

دبی سنج آلتراسونیک چیست؟

ونتوری

از ونتوری ها معمولا برای اندازه گیری جریان در مقیاس صنعتی استفاده می شود و ممکن است اقتصادی ترین گزینه ی انتخابی برای یک دستگاه سنجش جریان در سیستم های تامین آب باشند. ونتوری دارای یک مقطع همگرا شونده، بخش گلویی و یک بخش واگراشونده می باشد. جریان عبوری از میان ونتوری، تابعی از ابعاد بالا دستی و گلویی و همچنین، اختلاف فشار ونتوری می باشد.

از مزایای ونتوری می توان به مواردی مثل نیاز کم به تعمیرات و نگه داری و ایجاد تلفات بسیا رناچیز هد اشاره نمود. نقطعه ضعف عمده ی این روش آن است که ونتوری در اوایل نصب خود، عملکردی بسیار دقیق دارد. ولی با شکل گیری رسوبات بر روی سطوح داخلی آن و زمانی که سایش رخ می دهد، از دقت آن کاسته می شود.

ونتوری چیست؟

اندازه گیری حجمی

روش حجمی اندازه گیری جریان معمولا تنها برای سیستم های بسیار کوچک عملی بوده و فقط در صورتی دقیق است که نرخ جریان پمپ بسیار پایدار باشد. این دستگاه تنها مدت زمانی را که طول می کشد تا یک پمپ با عملکرد پایدار،حجم مشخصی از یک مایع را تخلیه یا پر کند، اندازه گیری می کند. حجم اندازه گیری شده در تقسیم بر زمان، ظرفیت متوسط پمپ را به دست می دهد.

دبی سنج گردابی

دبی سنج گردابی دارای یک برآمدگی درون لوله است که موجب ایجاد گردابه  می شود. در اصل، این ابزار به پرچمی تشبیه شده که در باد تکان می خورد؛ هرچه جریان باد سریع تر باشد، فرکانس حرکت پرچم نیز بالاتر خواهد بود. همینطور، فرکانس گردابه نیز می تواند با جریانی متناسب باشد.

این دبی سنج ها برای کاربرد هایی با عدد رینولدز کمتر از 10000 توصیه نمی شوند. این امر، بدان معنی است که آن ها دارای نسبت Turndown بالایی نبوده و نمی توان از آن ها در جریان های با سرعت پایین استفاده کرد. در ضمن، هنگامی که برآمدگی دستگاه دچار سایش شده و یا رسوب بگیرد، از دقت دبی سنج به مقدار زیادی کاسته می شود.

دبی سنج گردابی چیست؟

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان