اخبار جالب و خواندنی

  • 492
  • 618 مرتبه
تفاوت سیستم هیدرولیک با سیستم پنوماتیک

تفاوت سیستم هیدرولیک با سیستم پنوماتیک

پنج شنبه 23 مرداد 1399

در استفاده از سیستم های هیدرولیک و پنوماتیک تفاوت هایی وجود دارد که در این مقاله به اختصار این تفاوت ها بیان شده است و در زیر به آنها اشاره شده است:

 

ماده اصلی

تفاوت اصلی در سیستم های هیدرولیک با پنوماتیک ماده اصلی برای فشار است . در هیدرولیک از روغن استفاده می شود ولی در پنوماتیک از هوای فشرده ( گازهای مخصوص) استفاده می شود .

 

 
 

تفاوت در سیکل یا مدار

در سیستم های هیدرولیک از مخزن یا تانک برای نگهداری روغن استفاده می شود که در واقع این روغن با کمک پمپ هیدرولیک مکیده شده و به داخل سیستم پمپاژ می شود و پس از انجام کار دوباره با استفاده از پمپ به داخل مخزن وارد می شود که در واقع یک سیکل بسته دارد . ولی در سیستم های پنوماتیک با کمک کمپرسورهایی هوای محیط را مکش کرده و با فشرده کردن هوا آن را به داخل سیستم هدایت می کند و پس از انجام کار این هوا از خروجی های تعبیه شده روی شیرهای برقی پنوماتیک ( این مولفه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است ) خارج می شود . این نوع عملکرد سیکل باز است .

فشار کاری

سیستم های هیدرولیک برای فشارهای کاری بالا که قدرت و استحکام بالایی لازم دارد مورد استفاده قرار می گیرند و سرعت و توان در این سیستم ها بالاست در صورتیکه سیستم های پنوماتیک برای فشارهای کاری پایین استفاده می شوند .

پمپ هیدرولیک

بیشتر بخوانید : پمپ دیافراگمی پنوماتیک

بهداشت

چون در سیستم های هیدرولیک از روغن استفاده می شود احتمال آلودگی محیط بالاست در حالیکه در سیستم های پنوماتیک چون عامل اصلی هواست و درصد بروز آلودگی محیطی صفر است بیشتر برای صنایع غذایی یا صنایع بهداشتی که خلوص و پاکی حائز اهمیت است مورد استفاده قرار می گیرند .

 

 

 

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان