اخبار جالب و خواندنی

  • 309
  • 1066 مرتبه
تجارت آنلاین و چالش بازار ناسالم

تجارت آنلاین و چالش بازار ناسالم

سه شنبه 24 اردیبهشت 1398

ظرفیت های تجارت الکترونیک

مهمترین کسانی که از امکانات اقتصادی اینترنت نفع می برند، تولید کنندگان تازه واردی هستند که کالاهای خوب با قیمت های ارزان تر از بازار تولید میکنند ولی تحت الشعاع غول های بازار دیده نمی شوند. یا آنکه توسط نیروهای مسلط بر بازار سرکوب می شوند یا به خاطر مناسبات صنفی بایکوت می شوند.

این درحالی است که مشتریان، تشنه چنین تولید کنندگانی هستند تا بتوانند کالاهای مناسب خود را با قیمت مناسب تهیه کنند.

اما این دو گروه(تولید کنندگان تازه وارد و مشتریان طالب کالای ارزان قیمت) در اینترنت می توانند یکدیگر را ملاقات کنند. در بستر سایتهای خرید و فروش آنلاین مثل سایت کالا صنعتی، این تولید کنندگان دیده می شوند و هم آنها سود می برند و هم مشتری سود می برد. زیرا آنها توانسته اند کالای خود را به فروش برسانند و بتوانند به بقای خود ادامه دهند و در عین مشتری هم توانسته است کالای مورد نیاز خود را به قیمتی بسیار کمتر تهیه کند و از تنگناهای ناشی از کمبود نقدینگی نجات پیدا کند.

تجارت آنلاین

تجارت الکترونیک در ایران

در ایران، واکنش بازار به تجارت الکترونیک بسیار جالب است.

اصناف در بازار ایران، قانون عرضه و تقاضای واقعی را بر نمی تابند و با تمام توان شان می کوشند تا کسی که برای کالای خود قیمت کمتری از قیمت بازار معین کرده است، را حذف کنند.

طبق اخبار غیر رسمی، تاکنون شرکتهای چینی بسیاری من جمله شرکت Cherry بارها داوطلب شده اند تا خودرویی ارزان قیمت تا یک چهارم قیمت خودروهای ارزان داخلی عرضه کنند اما همواره با فشار خودروسازها، از اینکار باز مانده اند.

بازنده اصلی این ماجرا کسی نیست، جز مصرف کننده. در حالی که اساسا هدف تجارت آنلاین، حذف واسطه ها و نزدیک کردن تولید به مصرف است.

ضمن اینکه تولید کننده ای که از قیمت گذاری محروم شده است، امیدی به اکتساب بازار نخواهد داشت زیرا اهرم مهمی به اسم قیمت گذاری را از دست داده است.

بازاری که در آن بخش زیادی از تولید کنندگان، خصوصا آنها که نوآوری و مزیت های نسبی دارند، حق قیمت گذاری ندارند و باید در بازاری فعالیت کنند که قواعد اساسی عرضه و تقاضا نقض میشود. بازار ناسالمی که حقوق مصرف کننده را نیز ضایع می کند.

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان