الکتروموتور کولري

الکتروموتور کولري که جزء دسته الکتروموتور دو سرعته تک فاز دائم به حساب مي آيد، جهت به حرکت درآوردن فن هاي کولرهاي آبي استفاده مي شود. موتور کولري عموماً با فريم 52 توليد مي شوند، بدنه اي فولادي دارند، پوشش آنها از رزين است که به موتور کمک مي کند رطوبت داخل کولر باعث خوردگي موتور نشود. الکتروموتور کولري جزء دسته قفس سنجابي است و روتور آنها دايکاست شده با آلومينيم خالص بوده و جهت انجام خنک کاري داراي پره هايي مي باشند. الکتروموتور هاي کولري عموماً داراي درجه حفاظت IP 22 مي باشند.

 

سوال صنعتيسوالات متداول

آيا ميتوان بجاي الکتروموتور کولري از الکتروموتور صنعتي تک فاز استفاده کرد؟

پاسخ: در کولرهاي آبي به دلايلي مانند پاشش آب و پايين بودن IP در آنها، احتمال سوختن موتور وجود دارد. براي همين ميتوان از الکتروموتور صنعتي تک فاز استفاده کرد. نکته قابل توجه اين است که با نصب الکتروموتور صنعتي (1400 دور) فقط دور تند خواهيد داشت و از طرفي قيمت آن نسبتاً بالاتر است.

آيا موتور کولري با دو سر خروجي هم داريد؟

پاسخ: شفت موتور کولري هاي موتورژن يک سر خروجي هستند و با تلرانس هاي دقيق توليد مي شود. اين خروجي داراي لايه سياه رنگ بسيار مقاوم در برابر رطوبت هستند.

تاريخچه توليد دينام کولري موتوژن چيست؟
پاسخ: توليد الکتروموتور هاي کولري از سال 1355و تحت ليسانس شرکت وستينگ هاوس در موتوژن آغاز شد.
الکتروموتورهاي کولري داراي گشتاور راه اندازي بالا مخصوص کولر هاي آبي با کاربرد تسمه اي دو دور هستند که مدل تک دور آنها صرفا با سفارش قابليت توليد و تحويل به مشتري را خواهد داشت.

فريم الکتروموتور کولري چه جنسي دارد؟
پاسخ: فريم دينام کولري از جنس فولاد بوده و در موتوژن سايز 56 است. از آنجايي که ممکن است به دليل وجود رطوبت در فضاي داخلي کولر، الکتروموتور کولري دچار خوردگي شود، با لايه اي بي رنگ از جنس پلي استر رزين پوشش داده مي شوند.

شفت در الکتروموتور کولري موتوژن چه مشخصاتي دارد؟
پاسخ: در دينام کولري شفت با يک سر خروجي توليد مي شود. توليد ابعاد نهايي شفت ها به وسيله  تلرانس هاي بسيار دقيق با دستگاههاي تمام اتوماتيک، صورت گرفته و پوشش آنها لايه اي  سياه رنگ که در مقابل رطوبت مقاوم باشد، است.

بخش روتور در الکتروموتور کولري موتوژن چه ساختاري دارد؟
پاسخ: روتور در الکتروموتور کولري موتوژن از نوع قفس سنجابي و دايکاست شده با آلومينيم خالص است؛ ماشين کاري روتورها توسط ماشين آلات خودکار و با دقت بالايي صورت مي گيرد. در اين نوع الکتروموتورها محل نصب سوئيچ گريز از مرکز، جايي روي شفت و داخل الکتروموتور مي باشد.

در الکتروموتورهاي کولري موتوژن درپوش چه ويژگي هايي دارد ؟
پاسخ: درپوش در الکتروموتورهاي کولري توسط آلياژ آلومينيم و به روش ريخته گري توليد مي شود و سوئيچ مخصوص آن که ترمينال نيز ناميده شده روي درپوش عقب الکتروموتور قرار مي گيرد. در اين الکتروموتورها ارت روي درپوش عقب قرار گرفته و با علامت مخصوص ارت مشخص مي شود.

نحوه خنک کاري در الکتروموتور کولري به چه صورت است؟

پاسخ: عمل خنک کاري در دينام کولري با پره هاي روتور و کاملا مطابق با استاندارد NEMA-MG1 Part 6 مي باشد. زماني که قرار باشد در يک الکتروموتور خنک کاري صورت بگيرد هوا از طريق کانال درپوش هاي الکتروموتور و با چرخش روتور به داخل کشيده شده و از سوراخ هاي فريم الکتروموتور کولري به بيرون هدايت مي شود.

طراحي الکتروموتور کولري براي روغن کاري چگونه است؟
پاسخ: معمولا نوع طراحي الکتروموتورهاي کولري به گونه است که نيازي به روغن کاري مجدد ندارند؛ به طوري که روانکار موجود در انباره مخصوص که داخل درپوش ها وجود دارد به طور خودکار ميان شفت ها و ياتاقان ها در جريان مي باشد.

درجه حفاظت در الکتروموتور کولري موتوژن چگونه است؟

پاسخ: مطابق استاندارد NEMA-MG1 Part 5 و معادل آن  IEC 5-34  درجه حافظت  IP22 مي باشد. اين استاندارد و درجه حفاظت به اين معناست که الکتروموتور هاي کولري در برابر اجسام صلبي که بالاي 12 ميلي متر قطر دارند و چکه هاي قطرات آب از بالاي الکتروموتور ماکزيمم با 15 درجه زاويه، به صورت عمودي در حفاظت کامل قرار مي گيرند.

دينام کولري موتوژن در چند نوع ارائه مي شود؟
پاسخ: معمولا الکتروموتورهاي کولري موتوژن در چهار نوع زير ارائه مي شوند:
دو سرعته خازن دائم
خازن راه انداز
تک فاز پمپ سيرکولاتور ، تيپ
1.8 اسب بخار
دو سرعته اسپليت فاز - خازن استارت

عرضه دينام کولري الکتروژن در بازار چگونه است؟

پاسخ: از نقاط مثبت الکتروموتورهاي کولري الکتروژن قيمت مناسب آنها با توجه به کارايي الکتروموتور است که باعث شده جايگاه خوبي در بازار به دست آورند. الکتروموتور کولر الکتروژن  معمولا در سه توان 1/3 , 1/2 و 3/4 اسب به صورت دو دور به بازار عرضه مي شود.

قابل توجه ترين ويژگي هاي الکتروموتور الکتروژن کدامند؟
پاسخ: درمورد نقاط مثبت الکتروموتورهاي کولري الکتروژن به قيمت مناسب و جايگاه خوب در بازار صنعتي اشاره کرديم.علاوه بر مناسب بودن قيمت که رابطه مستقيمي با خريد مشتري دارد مي توانيم به ويژگي هاي مهم ديگري چون:کيفيت مطلوب،نصب آسان،عدم ارتعاش در هنگام کار و کم سر و صدا بودن هنگام استفاده نيز اشاره نمود.مهم ترين کاربري الکتروموتورهاي کولري الکتروژن در انواع کولرهاي آبي مي باشد.
 باخرز -  بجستان  بردسکن   تايباد   تربت جام  تربت حيدريه  جغتاي  جوين

 

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان