الکتروموتور DC

اگرچه کاربرد این نوع الکتروموتور محدود شده است، ولی به واسطه مزیت کنترل پذیری مطلوبی که این الکتروموتور دارند، همچنان در صنعت کاربرد دارند. ویژگی الکتروموتور جریان مستقیم، تنوع آن است که با ترکیب متنوع در مدار تحریک آنها، میتوان مشخصه های کشتاور –دور گوناگونی بدست آورد. لذا الکتروموتور جریان مستقیم به خاطر سادگی کنترلشان، در سیستم هایی به کار میروند که نیاز به کنترل سرعت در محدوده وسیع و کشتاور زیاد دارند.

الکتروموتور کرماس الکتروموتور Nostop

اگرچه کاربرد این نوع الکتروموتور محدود شده است، ولی به واسطه مزیت کنترل پذیری مطلوبی که این الکتروموتور دارد، همچنان در صنعت کاربرد دارند. ویژگی الکتروموتور جریان مستقیم، تنوع آن است که با ترکیب متنوع در مدار تحریک آنها، میتوان مشخصه های کشتاور و دور گوناگونی بدست آورد. لذا موتورهای جریان مستقیم به خاطر سادگی کنترلشان، در سیستم هایی به کار میروند که نیاز به کنترل سرعت در محدوده وسیع و کشتاور زیاد دارند.

در ماشین های DC وجود یکسو کننده عاملی است که گشتاور موتور DC و ولتاژ ژنراتور DC با هم یکسو گردد که به این مکانیزم کموتاتور گفته میشود. این پدیده باعث خواهد شد که فرسودگی بیشتری در این الکتروموتورها رخ داده و نیاز به تعمیر و نگهداری بیشتری داشته باشند.

جایگاه ماشینهای DC با تغییر و تحولات رخ داده در عرصه الکترونیک قدرت خدشه دیده و رفته رفته جایگاه خود را در زمینه کنترل دور و گشتاور به رقبای خود واگذار می کند. اما تا چند سال پیش موتورهای DC در دستگاههای اتوماتیک و اتوماسیون صنعتی سلطه مطلق داشتند. مدل ریاضی ساده و بسیار خوش فهم ماشینهای DC کمک می کند که روشهای کنترلی به خوبی توسعه یابند و مقدمه ای برای ورود به بحث موتورهای القایی و سنکرون می باشد. و البته باید ذکر گردد که در کارخانه های مختلف هنوز هم موتورهای DC فراوانی مشغول به کار هستند. لذا بررسی و مطالعه این نوع از ماشینها بسیار سودمند بوده و بینشی عمیق برای فهم روشهای کنترل پیشرفته ایجاد می کند.

اجزای الکترو موتور های DC به شرح ذیل است:

بطور ساده باید گفت که یک الکتروموتور DC، از یک آهنربای ثابت به نام استاتور و آرمیچری که با سیم پیچ هایی به دور یک هسته آهنی (برای متمرکز کردن میدان مغناطیسی) تابانده شده است، بوجود می آید. سیم پیچ ها عموماً چندین دور به محور هسته پیچیده شده است و در موتورهای بزرگ میتوان از جریانات موازی زیادی استفاده کرد. با چرخش آرمیچر منابع تغذیه خارجی، قسمتهای مختلف از طریق گذشتن از جاروبک تحریک میشود. مقدار کل جریانی که به سیم پیچ‌ها فرستاده می‌شود، اندازه و تعداد دور سیم پیچ‌ها می‌تواند میزان قدرت میدان نیروی الکترومغناطیسی که تولید می‌شود را تعیین کند.

 

سوال صنعتیسوالات متداول

الکتروموتور DC از چه اجزایی ساخته شده است؟

پاسخ: یک الکتروموتور کلاسیک DC دارای اجزایی از قبیل آرمیچر دینام ، سوئیچ گردشی و آهنرباست. آرمیچر موجود در این الکتروموتور DC از آهنربای آهنی ساخته شده است. سوئیچ گردشی موجود در الکتروموتور DC که کموتاتور نام دارد جهت جریان الکتریکی را در هر سیکل زمانی، دوبار برعکس می کند تا آهنرباهایی که در آرمیچر به وجود آمده اند بتوانند آهنرباهای موجود در خارج از آرمیچر را به خود جذب کرده و در ادامه آنها را دفع نمایند.

سرعت و قدرت یک الکتروموتور DC چقدر است؟

پاسخ: به طور کلی باید گفت سرعت دینام دی سی به ولتاژ برق ورودی آن ها و قدرت آن به جریان عبوری وابسته است.

الکتروموتور دی سی کجاها کاربرد دارد؟

پاسخ: موتور DC به دلیل استفاده از برق مستقیم ، کاربرد های فراوانی دارد. به عنوان مثال می توان با بالابر شیشه اتومبیل ، انواع سشوارها ، ماشین های کنترلی و ماشین های بازی بچه ها ، لوازم ورزشی که با برق مستقیم کار میکنند مانند تردمیل ها ، ضبط صوت ها و همچنین بسیاری از ربات ها با الکتروموتور دی سی کار می کنند.

سرعت دوران در الکتروموتور DC وابسته به چه عواملی است؟

پاسخ: عوامل متعددی بر سرعت دوران دینام DC تاثیر گذارند مثل: مجموعه ولتاژ و جریانی که از سیم پیچ های الکتروموتور عبور می کنند و باری که بر روی الکتروموتور قرار دارد.

کنترل سرعت در الکتروموتور DC چگونه صورت می گیرد؟

پاسخ: کنترل سرعت این نوع از الکتروموتور به وسیله ولتاژ متغیر یا عبور جریان و با استفاده از نوعی کلید تغییر دهنده وضعیت سیم‌ پیچها در سیم‌پیچی موتور یا با داشتن یک منبع ولتاژ متغیر، امکان پذیر است.

دلیل استفاده از الکتروموتور دی سی DC در لوکوموتیو چیست؟

پاسخ: برای اینکه دینام مناسب استفاده در کارهای کششی با قدرت زیاد مثل لوکوموتیو باشد نیاز است الکتروموتور گشتاوری زیاد در سرعت های پائین داشته باشد که این ویژگی در الکتروموتور DC دیده می شود.

محدودیت های موجود در الکتروموتورDC شامل چه مواردی است؟

پاسخ: برای اتصال به کموتاتور در الکتروموتور DC نیاز به جاروبک گرافیکی است که این مسئله بیشترین محدویت را در این نوع از الکتروموتور ها ایجاد می کند. وقتی جاروبک و کموتاتور به هم ساییده شوند، اصطکاک ایجاد کرده و تولید سر و صدا در دینام می کنند. هر چقدر سرعت دوران الکتروموتور بیشتر باشد بایستی جاروبک را محکم تر فشار داد تا اتصال به خوبی برقرار شود. اصطکاکی که در نتیجه سایش جاروبک و کموتاتور ایجاد می شود تنها به تولید سر و صدا ختم نشده و در نتیجه آن ممکن است جاروبک از بین رفته و نیاز به تعویض آن باشد. اگر اتصال بین کموتاتور و جاروبک محکم نباشد، اتصال ناقص تولید نویز الکتریکی در مدار خواهد کرد.

چه راه حلی برای رفع محدودیت های موجود در الکتروموتور دی سی DC پیشنهاد می کنید؟

پاسخ: برای رفع این محدویت ها بهتر است جاروبک از سیستم دینام DC حذف شود که برای رسیدن به این هدف می توانیم آهنرباهای دائم را با آهنربای الکتریکی تعویض کرده و بر روی روتور و سیم پیچ های استاتور، آهنرباهای دائمی قرار دهیم.

موتور یونیورسال چیست؟

پاسخ: به این دلیل که این نوع از موتور هم با جریان AC و هم با جریان DC قابلیت انجام کار دارند این نام بر روی میدان سیم پیچی شده موتور یونیورسال نهاده شده است. البته این نکته حائز اهمیت است که بیشترین کاربرد این موتور بوسیله جریان AC می باشد.

نحوه کار موتور یونیورسال چیست؟

پاسخ: در این نوع موتور نیروی مکانیکی همواره ثابت و بدون تغییر می ماند؛ این ثبات از آنجا نشات می گیرد که وقتی یک موتور DC که دارای میدان سیم پیچی شده باشد به جریان متناوب وصل شود در دو سیم پیچی میدان و آرمیچر شاهد تغییر جریان خواهیم بود. طراحی اساس کار موتور یونیورسال باید به گونه ای باشد که بیشتر از جریان DC با جریان AC همخوانی داشته باشد.

مزایا و معایب موتور یونیورسال چیست؟

پاسخ: از مزایای قابل توجه موتور یونیورسال می توان به این نکته اشاره کرد که آنها دارای گشتاور راه اندازی بالا و طراحی جمع و جور و مناسب سرعت بالا هستند و می توان منبع تغذیه AC را روی موتور هایی با مشخصه DC نیز نصب نمود. از جمله معایب موتور های universal می توان به تعمیرات سخت و کمیاب در ایران، نحوه نگهداری سخت و تامین قطعات سخت (به دلیل وجود کموتاتور که به سختی یافت می شود) اشاره نمود. این موتورها نسبت به موتورهای دیگر کمتر مورد استفاده قرار می گیرند که میشود علت این امر را به این موارد مرتبط دانست.

الکتروموتور دی سی DC یا جریان مستقیم به چند دسته تقسیم بندی می شود؟

پاسخ: دینام DC یا جریان مستقیم در سه دسته کلی الکتروموتور دی سی DC شانت، الکتروموتور DC مرکب و الکتروموتور DC سری تقسیم بندی می شوند. علت نوع این تقسیم بندی همانند اکثر تقسیم بندی های موجود به دلیل خصوصیات و کاربرد های مربوط به هر کدام از دسته های فوق الذکر می باشد.

کاربرد الکتروموتور دی سی DC کجاست؟

پاسخ: الکتروموتور DC سری بیشتر در پرس های ضربه ای جرثقیل ها ؛ بالابر هیدرولیک و آسانسور مورد استفاده قرار می گیرد. دلایل استفاده از این دینام در وسایل نامبرده شده، گشتاور راه اندازی بالای این الکتروموتور و نیاز به گشتاوری بالا در صنایع مورد اشاره می باشد. کاربرد دیگر الکتروموتور DC در لوکوموتیوهای شهری مثل مترو و تراموا است که در اصلاح به آنها موتور کششی یا اصطکاکی گفته می شود.
همچنین از الکتروموتور DC شانت در هواکش های صنعتی، دمنده ها و ... استفاده می شود که مهم ترین علت این مصارف برای دینام DC شانت، داشتن گشتاور حرکتی حداکثر در دور نامی می باشد. نکته ای که باید در زمان راه اندازی این نوع موتور به آن توجه کرد این است که این موتور تحت هیچ شرایطی نباید در زیر بار سنگین راه اندازی شود چرا که این امر باعث می شود آرمیچر به سمت بالا حرکت کرده و به موتور آسیب برساند.


پاسخ: این نوع از الکتروموتور دارای خصوصیات هر دو گروه از الکتروموتور های DC یعنی سری و شانت بوده و خود به دو دسته کامپوند اضافی و کامپوند نقصانی تقسیم می شود.

الکتروموتور DC کامپوند نقصانی در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد؟

پاسخ: این موتور وقتی مورد استفاده قرار می گیرد که به سرعت ثابت و باری کمتر از بار نامی احتیاج باشد؛ برای نمونه آزمایشگاه هایی که جهت تامین دور ثابت به موتور الکتریکی نیاز دارند، از الکتروموتور کمپوند نقصانی بهره خواهند گرفت.

الکتروموتور دی سی DC کامپوند اضافی چیست؟

پاسخ:زمانی که در صنعت وجود الکترو موتور سری نیاز باشد اما در صورت برداشتن بار موتور مهار شود و دور آن بالا نرود، از این الکتروموتور استفاده می شود. مثلا دستگاه های تراش که در هر دوره کاری بی بار شده و سپس در بار کامل قرار می گیرد، نیاز به استفاده از دینام کمپوند اضافی پیش خواهد آمد. در مواردی در صنعت نیز دیده شده که به جای الکتروموتور سری از الکتروموتور کمپوند اضافی استفاده شود.

ا

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان