الکتروموتور

الکتروموتور يا موتور الکتريکي اولين بار در سال 1883 بعد از معرفي اصول ميدان مغناطيسي توسط پروفسور تسلا معرفي گرديد. تسلا با طراحي يک موتور القايي دو فاز، توانست نام خود را در تاريخ ثبت نمايد و سه سال بعد گاليلو فراريس در ايتاليا، مستقلاً تحقيقاتي را در اين باره آغاز کرد و نتايج خود را در آکادمي علوم ايتاليا نشر داد. از نظر بسياري از محققين، حرکتي که اين دو در دهه 80 آغاز کردند، پايه گذار انقلاب صنعتي دوم به شمار مي رود. علت آن است که با اختراعات اين دو، روند توليد و انتقال انرژي الکتريکي سهولت يافت. پس از آن در سال 1890 اولين الکتروموتور سه فاز روتور قفسه سنجابي اختراع شد که امروزه در صنايع مختلفي به کار مي رود.

انواع الکتروموتور الکتروموتور ايراني الکتروموتور خارجي لوازم جانبي الکتروموتور ثبت سفارش خاص

 

موتورهاي الکتريکي ( الکتروموتور ) چگونه کار مي کند؟

پس از اختراع برق، بي شک موتور و به طور خاص الکتروموتور يکي از مهمترين اختراعات مهندسي و تکنولوژي بوده است. به عنوان يک پاسخ ساده به اينکه الکتروموتور چگونه کار مي کند بايد گفت، الکتروموتور انرژي الکتريکي را به انرژي مغناطيسي و پس از آن به انرژي مکانيکي تبديل مي کنند. اما اين کار به سادگي صورت نمي پذيرد. اغلب موتور هاي الکتريکي دوار هستند ولي موتور هاي الکتريکي هم وجود دارند که دوار نيستند. برعکس ژنراتورها که نيروي مکانيکي را به الکتريکي تبديل مي کنند، در الکتروموتور نيروي الکتريکي به مکانيکي تبديل مي شود. از زمان اختراع موتور تا به الان پيشرفتهاي وسيعي در اين زمينه گسترش يافته است.

به طور کلي وقتي جسمي که حامل جريان الکتريکي است تحت ميدان مغناطيسي قرار ميگيرد، بر روي آن جسم نيرو اعمال ميشود. به عنوان يک مثال ساده ميتوان دو آهنربا را در نظر گرفت. در آهنربا قطبهاي همنام هم ديگر را دفع و قطبهاي نا همنام يکديگر را جذب مي کنند. در الکتروموتور يک بخش ثابت قرار دارد که استاتور ناميده مي شود و يک بخش دوار که روتور است. تصوير زير دسته بندي انواع الکتروموتور را نمايش مي دهد:

 

انواع الکتروموتور


امروزه الکتروموتور به همراه گيربکس صنعتي و پمپ کاربردهاي فراواني در صنعت، ساختمان و کشاورزي دارند. به عنوان مثال الکتروموتور در صنايعي مثل پتروشيمي و سيمان، کارخانه هاي مختلف مواد غذايي، صنايع پوشاک، ساختمان، ابزارهاي قدرتي و سرعتي و چندين کاربرد مختلف ديگر مورد استفاده هستند.
- انواع الکتروموتور :
الکتروموتور  به سه دسته کلي تقسيم بندي مي شوند. الکتروموتور دي سي DC ، الکتروموتور AC و الکتروموتور خاص. موتورهاي DC يا Direct Current همانطور که از اسمش پيداست با جريان مستقيم و موتورهاي AC يا Alternating Current با جريان متناوب کار مي کنند. موتورهاي با جريان مستقيم قدمت بيشتري دارند و جزء نسخه هاي ابتدايي براي الکتروموتور به شمار مي روند. امروزه دينام هاي با جريان متناوب کاربرد بيشتري دارند و با دو نوع الکتروموتور تک فاز و الکتروموتور سه فاز در دسترس هستند. الکتروموتور خاص بنا به سفارش و براي کارهاي خاص توليد مي شوند و در بخش ثبت سفارش خاص شما مي توانيد الکتروموتور درخواستي خود را ثبت کنيد تا کارشناسان فني با شما تماس حاصل نمايند.

 • موارد مصرف الکتروموتور

امروزه الکتروموتور يکي از مهمترين اجزاء صنعت به شمار رفته و روزانه افراد زيادي براي سفارش مورد نظر خود به جستجوي آنلاين مي پردازند. به عنوان مثال الکتروموتور چرخ سفالگري که عموماً از الکتروموتور دو سرعته يا دالاندر استفاده مي شود و همچنين الکتروموتور شير دوش براي گاوداريها ، الکترو گيربکس صنعتي براي ماشين قاليشويي و ... از موارد خاصي هستند که درخواست شده است.

 • الکتروموتور چگونه کار مي کند؟

به طور ساده، در درون يک الکتروموتور ، يک جسم حامل جريان الکتريسيته تحت تاثير يک ميدان مغناطيسي قرار مي گيرد، در اثر اين ميدان مغناطيسي و گشتاوري که به جسم وارد مي شود، درون استوانه موتور (روتور)، جسم دوران مي کند. اکثر الکتروموتور دوار هستند ولي الکتروموتور خطي نيز وجود دارد.

 • بهترين مارک الکتروموتور چيست؟

شايد براي شما هم سوال باشد که به عنوان مثال بهترين الکتروموتور ايراني چيست؟ يا بهترين الکتروموتور خارجي چيست؟ امروزه به دليل گستره وسيعي که الکتروموتور ها دارند، انتخاب بهترين برند الکتروموتور ايراني يا الکتروموتور خارجي دشوار است اما نکته مهم اين است که بسته به نوع کاري که انتظار داريد بايد الکتروموتور را انتخاب نماييد. اگر به دنبال الکتروموتور ضد آب ، کم سرعت ، پر سرعت ، الکتروموتور کم مصرف يا پر بازده و خصوصيت هايي از اين قبيل براي مصرف خود هستيد، متن زير را با دقت بخوانيد تا بتوانيد بهترين الکتروموتور را انتخاب نماييد.

 • مهمترين عواملي که در خريد الکتروموتور بايد به آن توجه داشت:

شايد از نظر شما دانستن سرعت، گشتاور و قدرت براي انتخاب بهترين الکتروموتور کافي باشد اما در ادامه به 19 عامل مهم که به انتخاب الکتروموتور کمک شاياني خواهند کرد، مي پردازيم.

 1. ولتاژ: براي ولتاژ خانگي استاندارد که 220 ولت است، نياز به الکتروموتور تک فاز خواهيد داشت و براي ولتاژ صنعتي (380 ولت) به يک الکتروموتور سه فاز نياز داريد. به طور معمول دينام سه فاز ارزان تر هستند و کاربرد بيشتري در صنعت دارند. 

 2. جريان: فرکانس جريان برق در ايران 50 هرتز است و بايد دينام يا الکتروموتور متناسب با آن را انتخاب نماييد. فرکانس در اغلب کشور هاي اروپايي نيز 50 هرتز و در آمريکاي شمالي 60 هرتز است.

 3. گشتاور خروجي: شما بايد محاسبه نماييد که در بدترين حالت چقدر گشتاور خواهيد داشت و اگر گشتاور زياد است از الکتروموتور مناسب براي گشتاور زياد يا گيربکس صنعتي بر سر راه الکتروموتور استفاده نماييد.

 4. سرعت:  آيا در زمان کاري الکتروموتور به سرعت ثابت نياز داريد يا مهم است که در مقاطعي موتور ثابت شود و يا سرعتش کم شود؟ در اين صورت به الکتروموتور ترمز دار نياز خواهيد داشت.

 5. توان: مقدار توان مورد نياز براي دينام يا همان الکتروموتور يکي از پارامترهاي مهم انتخاب است. اين پارامتر بر حسب کيلووات يا اسب بخار سنجيده مي شود.

 6. چرخه کارکرد: اگر الکتروموتور شما به صورت متنناوب کار مي کند، يعني بين هر بار استارت موتور، زماني براي سرد شدن آن موتور خاموش است، در قياس با يک الکتروموتور دائم کار، ميتوانيد از دينام کوچک تري استفاده نماييد.

 7. چرخه عمر: براي الکتروموتور دائم کار، که قرار است هزاران ساعت بدون توقف کار کنند، ممکن است يک الکتروموتور AC يا Brushless که طول عمر بالاتري دارند استفاده شود و براي الکتروموتور کم کار، موتور DC و Universal مناسب خواهند بود.

 8. کاربرد خاص: در بعضي از کاربري ها مانند صنايع غذايي، نياز است که از فولاد ضد زنگ استفاده شود. يا ممکن است دينام محافظ در برابر گرد و غبار و ضد آب مورد نياز باشد. براي هر يک از اين موارد خاص، الکتروموتور مناسب وجود دارد. اين مشخصه با عنوان IP بر روي الکتروموتور درج شده است.

 9. اندازه فريم و پيکر بندي الکتروموتور : گاهي اوقات به دليل محدوديت فضا، نياز است که الکتروموتور کامپکت مورد نياز باشد. بنابراين توجه به محل نصب، يکي از عوامل موثر بر انتخاب الکتروموتور خواهد بود.

 10. دماي محيط و ارتفاع نصب از سطح دريا: دماي محيط و ارتفاع نصب از سطح درياهاي آزاد تاثير مستقيم بر توان خروجي و سلامت کاري الکتروموتور دارد.

 11. محل استفاده الکتروموتور: ايجاد جرقه در هر بار استارت دينام ممکن است باعث فاجعه شود. محل استفاده از الکتروموتور هم نقش ويژه اي در انتخاب الکتروموتور خواهد داشت. به عنوان مثال در معادن و مکان هاي داراي گازهاي اشتعال زا، از الکتروموتور ضد انفجار ، موتور ضد جرقه يا دينام ضد حريق استفاده مي شود.

 12. توليد سر و صدا: قطعات متحرک در تمام دستگاه هاي دوار، باعث توليد صدا مي شود، لذا در محيط هايي که توليد سر و صدا مشکل زا است، مثل بيمارستان ها، بايد از الکتروموتور کم صدا استفاده کرد. با انتخاب بالبرينگ مناسب و قطعات متحرک (پروانه الکتروموتور ، براکت الکتروموتور ، فلنچ الکتروموتور ، پايه الکتروموتور و ...) مي توان تا حد زيادي صداي حاصل از الکتروموتور را کاهش داد.

 13. سيستم تهويه: آيا موتور در فضاي دربسته و بدون تهويه کار خواهد کرد؟ موتورهاي بدون هواکش نسبت به الکتروموتور فن دار، در برابر ورودي اجزاء خارجي حفاظت بيشتري را ايجاد مي کنند اما زمان بيشتري نياز است تا موتور آنها کاملاً سرد شود.

 14. قابليت نصب تجهيزات مانيتورينگ: براي کنترل سرعت و جهت حرکت الکتروموتور ،  اينورتر ، انکودرها و سنسورهايي وجود دارد که مي توانند اطلاعات را از موتور گرفته و به واحد مانيتورينگ انتقال دهد که موتور بايد قابليت نصب آن را داشته باشد.

 15. نوع استارت و استاپ: آيا در کاربري شما اقلامي جابجا مي شوند که نياز به شروع و پايان نرم و روان است؟ آيا کاربري شما ميتواند در بيش از يک ولتاژ کار کند؟ دينام ها بسته به بار متناوب يا مقطعي و استارت استاپ هاي مداوم Duty هاي مختلفي دارند. اينها سوالاتي است که در زمان انتخاب الکتروموتور مي تواند مورد توجه باشد.

 16. هزينه هاي نگهداري: ممکن است در نگاه اول الکتروموتور ارزان تر براي شما جذاب باشد، اما بايد به هزينه هاي عملياتي، مصرف برق ، از کار افتادن خط توليد و ساير عواملي که بعداً هزينه هاي شما را اضافه مي کنند نيز توجه داشته باشيد و بهترين انتخاب را انجام دهيد.

 17. راندمان: مصرف انرژي دينام نسبت به توان خروجي با رويکرد صرفه جويي در انرژي، بسيار مهم است. امروزه الکتروموتور هايي با راندمان IE1 تا IE4 توليد مي شود.

 18. تعمير و نگهداري: قبل از اينکه الکتروموتور خود را انتخاب کنيد، از عملي بودن استفاده از آن اطمينان حاصل کنيد. به عنوان مثال اگر شما يک الکتروموتور دي سي DC نياز داريد، آيا فردي را داريد که مرتب زغال آن را چک و تعويض نمايد؟

 19. بار: آيا موتور شما با يک دامنه وسيع از بارگزاري در ارتباط است يا بار ثابتي دارد؟ در انتخاب الکتروموتور بايد توجه داشته باشيد که دينام انتخابي، گستره مورد نياز شما براي بارگزاري را پوشش دهد.

براي دريافت مقالات بيشتر به قسمت اخبار و مقالات مراجعه فرماييد.

ارائه پيشنهاديه فني براي الکتروموتور

اين مجموعه با حضور کارشناسان با تجربه در زمينه الکتروموتور ، بنا به درخواست مشتري پيشنهاديه هاي فني ارسال خواهند کرد که اين پيشنهاديه ها شامل کاتالوگ دينام ، مشخصات فني ، ابعاد و مشخصات الکتروموتور پيشنهادي مي باشد. همچنين با مراجعه به صفحه بانک کاتالوگ ميتوانيد کاتالوگ الکتروموتور مربوط به برندهاي مختلف الکتروموتور ايراني و الکتروموتور خارجي را به صورت PDF دانلود نماييد.

ارائه پيشنهاديه مالي ( پيش فاکتور )

يکي از مزاياي فروشگاه کالا صنعتي ارسال پيش فاکتور آني براي الکتروموتور هاي روتين است که اين مزيت باعث شده که بسياري از مشتريان اين مجموعه اعم از کارخانجات و دستگاه سازي ها به صورت آني و از طريق ايميل يا تلگرام پيش فاکتور خود را دريافت نمايند. البته با توجه به اينکه قيمت الکتروموتور دائماً در حال تغيير است، لذا ليست قيمت ارسال شده در بازه هاي زماني محدودي داراي اعتبار است.
در حالتي که سفارش الکتروموتور خارج از عرف بازار باشد و به عنوان مثال نياز به واردات از کشورهاي ديگر داشته باشد، ارائه پيش فاکتور الکتروموتور بسته به پاسخ طرف خارجي، از يک روز تا يک هفته کاري زمان خواهد برد.

فروش الکتروموتور دست دوم يا استوک

يکي از ويژگي هاي وبسايت کالا صنعتي اين است که شما مي توانيد الکتروموتور کارکرده خود را براي عرضه در فروشگاه ثبت نماييد و براي آن مشتري پيدا کنيد. بخش مربوط به خريد دينام استوک يا کارکرده با عنوان ديوار صنعتي در اين وبسايت قرار داده شده است. لذا اگر تمايل به تبليغ براي فروش الکتروموتور و ديگر محصولات صنعتي خود داريد، مشخصات کامل دينام شامل اطلاعات فني و مدت کارکرد همراه با چند عکس واقعي را براي کارشناسان فني ارسال فرماييد تا در وبسايت به صورت رايگان درج شود. ارسال سفارش الکتروموتور در شهر مشهد فوري و براي استان هاي خراسان و ساير نقاط کشور نهايتاً سه روزه خواهد بود.

در اين مجموعه قطعات و لوازم جانبي شامل: فلنچ الکتروموتور ، پوسته ، براکت الکتروموتور ، جعبه ترمينال الکتروموتور نيز ارائه مي گردد که در صفحه لوازم جانبي الکتروموتور در دسترس است.

ليست انواع دينام به شرح ذيل است:

الکتروموتور سه فاز سنگين ، سه فاز آلومينيومي ، سه فاز چدني

الکتروموتور شناور آب خنک قابل سيم پيچي ، تکفاز دو خازنه ، کولري ، تکفاز خازن دائم

دينام خاص ، الکتروموتور پايه دار ، الکتروموتور ترمزدار 1400 دور ، الکتروموتور ضد انفجار ، 3000 دور سه فاز ضد انفجار ، دينام 1400 دور تک فاز بدون کلاچ ، 1400 دور تک فاز کلاچ دار ، الکتروموتور 3000 دور تک فاز بدون کلاچ ، الکتروموتور 3000 دور تک فاز کلاچ دار و الکتروموتور شافت بلند ، الکتروموتور دو سرعته يا دالاندر ، الکتروموتور چرخ سفارگري

شما مي توانيد ليست قيمت دينام ايراني ، ليست قيمت الکتروموتور موتوژن ، الکتروموتور جمکو ، الکتروموتور الکتروژن ، ليست قيمت الکتروموتور خارجي ، الکتروموتور زيمنس ( SIEMENS ) ، آ اِ گ ( AEG ) ، الکتروموتور ABB ، الکتروموتور WEG ، الکتروموتور هوير و انواع الکتروموتور چيني نظير الکتروموتور کاجيلي ( KAIJIELI ) ، الکتروموتور ارسم (ERSEM) ، گوانگلو (GUANGLU) را از طريق تلگرام درخواست داده و دريافت نماييد.

فروش الکتروموتور در ايران

الکتروموتور هاي خريداري شده از سايت کالا صنعتي به تمامي شهرهاي استان خراسان بزرگ و شهرهاي مشهد ، باخرز -  بجستان  بردسکن   تايباد   تربت جام  تربت حيدريه  جغتاي  جوين  خليل‌آباد  خواف  خوشاب  داورزن درگز  رشتخوار -  زاوه   سبزوار   سرخس  طرقبه شانديز  فريمان  فيروزه  قوچان   مه ولات   نيشابور  چناران  کاشمر   کلات  گناباد   اسفراين   جاجرم  راز و جرگلان  شيروان  فاروج  مانه و سملقان  گرمه  اسلاميه طبس فردوس قائن قاين قاينات  ايرانشهر    چابهار    خاش   دلگان    زابل     زاهدان    ميرجاوه    زهک    سراوان    سرباز    سيب و سوران    قصرقند    کنارک    مهرستان    نيک‌شهر    نيمروز    هامون    هيرمند و شهرهاي شرق کشور به صورت فوري ارسال و براي ساير شهر هاي ايران نظير تهران اصفهان  کرج   شيراز   تبريز  قم    اهواز     کرمانشاه       اروميه       رشت      زاهدان     همدان      کرمان     يزد     اردبيل      بندرعباس    اراک    اسلام ‌شهر       زنجان        سنندج        قزوين        خرم‌آباد        گرگان     ساري        شهريار      قدس       کاشان             ملارد          دزفول         نيشابور          بابل        خميني‌شهر        سبزوارگلستان      آمل        پاکدشت        نجف‌آباد         بروجرد         آبادان         قرچک        بجنورد        ورامين        بوشهر      ساوه        قائم‌شهر       بيرجند         نسيم‌شهر         سيرجان        خوي       ايلام        بوکان     شهرکرد      سمنان    فرديس      مراغه      شاهين‌شهر      مهاباد       سقز       بندر ماهشهر       رفسنجان         گنبد کاووس         شاهرود         مرودشت          کمال‌شهر         جهرم            تربت حيدريه       مريوان        انديمشک        شهرضا         زابل           ياسوج           مياندوآب        خرمشهر               مرند             جيرفت              بم             بهبهان         نظرآباد          دورود   به صورت يک روزه ارسال خواهد شد. در سايت کالا صنعتي انواع دينام تکفاز , الکتروموتور ايراني , الکتروموتور چيني , الکتروموتور ترک , الکتروموتور ترمزدار به فروش ميرسد.  فروش دينام,  دينام سه فاز,  الکتروموتور خطي,  موتور بالابر,  الکتروموتور ضد انفجار نيز به فروش ميرسد.

در سايت کالا صنعتي ليست قيمت الکتروموتور به صورت به روز و همچنين کاتالوگ الکتروموتور هاي مختلف در دسترس است.

 

 
 • وضعیت
 • جدیدترین
 • پربازدیدترین
 • پرفروشترین
 • ارزانترین
 • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان