سوالات متداول

مخزن تحت فشاری که روی پمپ آب قرار دارد برای چیست؟
پاسخ: در پمپ ها برای جلوگیری از ضربه قوچ (ضربه چکشی آب
Water Hammer) از منبع انبساط (Expansion tank) یا مخزن تحت فشار (با فشاری حدود 20 Psi) استفاده می شود. علاوه بر ضربه قوچ، مخزن تحت فشار باعث کاهش مصرف برق و استهلاک پمپ خواهد شد. همچنین این مخازن به تامین جریان آب با سرعت ثابت کمک خواهد کرد.

منبع انبساط (Expansion tank) چه اجزایی دارد؟
پاسخ: مخزن تحت فشار یا منبع انبساط از سه قسمت اصلی پوسته مخزن، تیوپ و فلانچ تشکیل شده است. عموماً پوسته خارجی از دو عدسی قرینه هم با ورق 1.5 میلیمتر ساخته می شود که بوسیله ربات جوشکاری شده است. پس از تست مخزن برای نشتی، تیوپ و فلانچ بر روی آن نصب خواهد شد. فلانچ توسط دستگاه پرس و به صورت یک تکه و بدون جوشکاری آماده شده و بر روی منبع انبساط (مخزن تحت فشار پمپ آب) قرار خواهد گرفت.

منبع انبساط چه فشاری تحمل می کند؟
پاسخ: فشار قابل تحمل توسط مخازن تحت فشار نصب شده بر روی پمپ ها عموماً بین 10 تا 15 بار فشار است.

لاستیک داخل منبع انبساط از چه جنسی است؟
پاسخ: تیوپ در یک منبع تحت فشار مرغوب از جنس
EPDM یا BUTIL بوده که جهت مصارف آب بهداشتی تحت فرمول خاصی ساخته شده تا نگهداری آب بدون آلودگی میسر شود.

فشار هوای بین تیوپ و پوسته مخزن منبع انبساط چقدر است؟
پاسخ: فشار هوا (بین تیوپ و پوسته) در مخازن تحت فشار نصب شده بر روی پمپ عموماً بین 1.5 تا 3 بار (22-43 درجه
Psi) است.

برای نگهداری از منبع تحت فشار (منبع انبساط) چه مواردی را باید رعایت کرد؟
پاسخ: موارد ذیل به کارکرد هر چه بهتر منبع انبساط کمک خواهد کرد:
1- قرار دادن صافی در ورودی مخزن تحت فشار: جهت جلوگیری از ورود اجسام ریز و تیز با فشار زیادی که پمپ آب ایجاد میکند، از صافی در ورودی مخزن استفاده می شود. ورود ذرات تیز به داخل تیوپ باعث آسیب به آن و نشتی خواهد شد.

2- بررسی فشار هوای داخل مخزن بین پوسته و تیوپ به صورت ماهانه: فشار هوای داخل مخزن در اثر پر و خالی شدن های متعدد تیوب، بعد از مدتی کاهش خواهد یافت. لذا برای رسیدن به عملکرد مناسب برای منبع تحت فشار، فشار بین پوسته و تیوپ را به صورت ماهانه چک می کنیم.

قیمت مخزن تحت فشار آب خانگی چقدر است؟
پاسخ: شرکت های تولید کننده این مخازن بسیار گسترده هستند و بسته به جنس پوسته، تیوپ و فلانچ قیمت های مختلفی دارد. در بخش پمپ از وبسایت کالا صنعتی
 منبع انبساط های گوناگون به همراه قیمت معرفی شده اند.

در مخزن تحت فشار (منبع انبساط) چطور میتوان فهمید که لاستیک سوراخ شده است؟
پاسخ: به طور کلی اگر در پمپ خانگی یا پمپ هتل ها یا هر جایی که از مخزن انبساط استفاده شده است و دارای سنسور استارت و استاپ پمپ است، لاستیک منبع انبساط سوراخ شود، سنسور به طور مرتب سیستم را خاموش و روشن خواهد کرد. خاموش و روشن شدن های پشت سر هم نشان دنده این است که لاستیک سوراخ شده و فاصله بین پوسته و تیوپ پر از آب شده و ضربه چکشی آب سنسور را خاموش و روشن می کند. در این حالت پلاتین های سنسور هم به زودی خراب خواهد شد.
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان