الکتروموتور آسنکرون

آسنکرون به معنی غیر همزمان و سنکرون به معنای همزمان است.

موتورهای آسنکرون

عموماً به عنوان الکتروموتور برای تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی و  موتور سنکرون به عنوان ژنراتور، برای تبدیل انرژی مکانیکی به الکتریسیته استفاده می شود.  اولین موتور آسنکرون در سال 1883 توسط نیکولا تسلا ساخته شد. در الکتروموتور آسنکرون، سرعت چرخش روتور با سرعت چرخش استاتور برابر نیست و به عنوان یک مثال ساده میتوان به اتومبیل های داخل یک اتوبان اشاره کرد که هیچکدام نسبت به هم دارای سرعت یکسان و مساوی نیستند. اما الکتروموتور سنکرون، حتی زیر بار هم سرعت چرخش استاتور و روتور برابر بوده و مانند ماشینی است که با یدک کش حمل میشود و هر دو ماشین نسبت به هم سرعت یکسانی دارند. 

در الکتروموتور آسنکرون، مقداری لغزش قابل محاسبه بوده و عددی غیر از صفر است درحالی که در الکتروموتور سنکرون، لغزش برابر صفر است.

سوال صنعتیسوالات متداول

در الکتروموتور آسنکرون سرعت الکتروموتور چگونه تغییر میکند؟

پاسخ: برای تغییر سرعت الکتروموتور یا باید فرکانس تغذیه موتور را تغییر دهیم و یا تعداد قطب ها را تغییر دهیم که این مشخصه جزو خصوصیات ذاتی الکتروموتور است و با توجه به سیم پیچ استاتور در کارخانه تعیین خواهد شد.

در موتور آسنکرون، با افزایش بار سرعت موتور تغییر خواهد کرد؟

پاسخ: بر خلاف موتور های سنکرون که روتور در آنها با سرعت ثابتی میچرخد و افزایش بار در سرعت موتور تاثیری نخواهد داشت، در الکتروموتورهای آسنکرون، افزایش بار باعث کاهش سرعت الکتروموتور می شود. 

مزایا و معایب موتور سنکرون چیست؟
پاسخ: 

مزایا:

1- الکتروموتورهای با بازده بسیار بالایی هستند.
2- دارای ضریب قدرت قابل تنظیم و مناسب است.
3- مکان به کار بردن آن به صورت مستقیم و با ولتاژ بالا است.
4- در مقابل نوسان ولتاژ حساس نیستند.

معایب:

1- نیاز به یک راه انداز اولیه دارند.
2- جزء الکتروموتور با سرعت ثابت هستند.
3- تحمل بار زیاد از حد را ندارند.

موتورهای آسنکرون , موتور سنکرون , الکتروموتور آسنکرون  ,   چرخش استاتور  ,  سرعت الکتروموتور,    سیم پیچ استاتور ,  الکتروموتورهای آسنکرون  ,  معایب موتور سنکرون  ,  نوسان ولتاژ ,   الکتروموتورهای با بازده  ,  موتور سنکرون    

۰
محصولی پیدا نشد
ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول