پمپ وکيوم

آشنايي با پيشينه پمپ وکيوم :پمپ وکيوم از انواع پمپ خلا مي باشد که کاربرد وسيعي در صنايع بزرگ و کوچک دارد. اولين بار يک دانشمند آلماني شروع به استفاده از پمپ خلاء يا پمپ وکيوم نمود. پس از آن در سال هاي بعد از اين پمپ در صنايع مختلف بسيار استفاده شده است.

پمپ وکيوم

آشنايي با نحوه کارکرد پمپ وکيوم:

?. انبساط داخل پمپ (اندوکسيوم)

?.ايزوله کردن (بسته شدن ورودي)

?.مرحله ي تراکم پرفشار(تراک)

?.خارج شدن گاز از پمپ وکيوم

پمپ وکيوم داراي انواع مختلفي است، به طور کلي پمپ هاي وکيوم در سه دسته طبقه بندي مي شود. پمپ رينگ آبي ، پمپ وکيوم خشک و پمپ وکيوم روغني. از پمپ وکيوم آبي در صنايع سنگين استفاده مي شود و از آب براي تعديل گرماي بدنه پمپ وکيوم استفاده مي شود. پمپ وکيوم روغني يکي از انواع پمپ هاي قابل استفاده در صنايع متوسط است. و همچنين در صنايع کوچک و سبک از پمپ وکيوم خشک استفاده مي شود. از هواي ورودي به پمپ به عنوان خنک کننده استفاده مي شود.

پمپ وکيوم متحد تبريز

پمپ وکيوم با نشان هاي تجاري مختلفي به بازار عرضه مي شود. روبسکي ايتاليا ، ريچله آلمان ، بيکر آلمان ، ادوارد انگليس ، اسپارمکس تايوان ، Pomvak ، Value ، Sihi ، Hamer و بسياري نشان هاي تجاري ديگر به توليد پمپ وکيوم مشغول هستند. در ايران نيز پمپ وکيوم متحد يکي از شرکت هاي توليد کننده پمپ وکيوم با سايز بزرگ در ايران است.

البته پمپ وکيوم انواع گسترده تري هم دارد. پمپ وکيوم روتاري (در در دسته وکيوم روغني قرار مي گيرد) ، تسمه اي ، ديافراگمي ، يوني ، پالت ، دوراني ، ديفيوژن و ... نمونه هايي از انواع پمپ خلاء به شمار مي رود.

بسته به مقدار فشار کاري ، مدت زمان کارکرد پمپ ، نوع سيال و مواد شيميايي ، مقدار تلرانس و ... هر يک از انواع پمپ وکيوم استفاده مي شود.

پمپ وکيوم خاص

از پمپ هاي وکيوم در صنايع مختلف نظير صنايع فولاد ، صنايع سيمان ، ريخته گري ، شيشه ، قند و شکر ، صنايع چوب ، طلا سازي ، صنايع سيم و کابل ، صنايع کنسرو سازي ، صنايع آب و فاضلاب ، چرم سازي ، ماشين سازي ، چاپ و بسته بندي ، نفت و گاز ، لاستيک سازي ، و بسياري صنايع ديگر استفاده مي شود.

پمپ وکيوم با سايز کوچک در دندان پزشکي ها ، بيمارستان ، پرورش ماهي ، آزمايشگاه و ... بسيار کاربرد دارد.

سوالات متداول

پمپ وکيوم از چه اجزائي تشکيل شده و هر کدام چه نقشي ايفا مي کنند؟
پاسخ: پمپ وکيوم داراي دو قسمت اصلي است که هر کدام از اجزاي ديگري تشکيل شده اند.بخش روتور شامل پروانه وشفت و بخش بدنه از سيلندر و سرسيلندر تشکيل شده است.اين سيستم ساده به نظر مي رسد ولي در باطن از کيفيت کار بالايي برخوردار است.در تعيين جنس قطعات سازنده يک پمپ وکيوم بايد به کيفيت مناسب و بالا و ماشين کاري آنها با دقت بالا در حد ميلي متر مورد نظر باشد تا از ميزان نشت احتمالي داخلي پمپ کاسته شده و بازدهي آن افزايش يابد.بالانس ديناميکي روتور پمپ وکيوم توسط يک دستگاه کامپيوتري انجام مي شود که از ميزان ارتعاشات آن کم کند يا به حداقل برساند.

نحوه کار پمپ وکيوم چگونه است؟
پاسخ: در پمپ وکيوم پروانه در داخل سيلندر محتواي آب حول محور پمپ و به صورت دوراني و خارج از محور حرکت کرده و تشکيل رينگ آب مي دهد.در هنگام دوران پره هاي پروانه به طور متوالي به آب وارد و از آن خارج مي شوند که در نتيجه اين عمل حجم فضاي بسته بين دو سر سليندر،هر دو پره پروانه و جداره داخلي رينگ آب از يک طرف پمپ وکيوم افزايش پيدا مي کنند و عمل مکش صورت مي گيرد , در طرف مقابل حجم قسمتهاي اشاره شده با کاهش همراه بوده و عمل تراکم اتفاق مي افتد. آب از عواملي است که نقش مهمي در پمپ وکيوم دارد و آن را خنک مي کند .براي اينکه تراکم به صورت ايزوترمال انجام گيرد مي توان از کندانس ذرات آب و هواي خروجي و بازگشت آنها به پمپ وکيوم استفاده کرد که البته در نتيجه خنک شدن پمپ و به ثبات رسيدن درجه حرارت مي باشد.

براي اينکه پمپ وکيوم به درستي کار کند بايد چه شرايطي مهيا شود؟
پاسخ: معمولا در کاتالوگي که هنگام خريد به همراه پمپ وکيوم از طرف کارخانه مبدا ارائه مي شود،مشخصات فني آن نيز ذکر ميشود.البته اين مشخصات براي حالت استاندارد يعني دماي گاز يا هواي ورودي 20 درجه سانتي گراد، فشار محيط 760 ميلي متر جيوه و دماي آب ورودي به پمپ 15 درجه سانتي گراد يا کمتر ، مي باشد. کار پمپ ممکن است تحت شرايط خاصي تغيير کرده و بازدهي آن پائين بيايد؛مثلا اگر دما ،رينگ آب ورودي و سيال مورد مکش دچار تغييراتي شوند ممکن است در کارکرد پمپ تاثير منفي بگذارند.اگر پمپ با اين شرايط مواجه شود بايد آب ورودي را اصلاح و براي مکش سيال از پمپي که داراي ظرفيت بيشتري باشد، استفاده شود.

براي استفاده تجاري از پمپ وکيوم از چه نام هايي استفاده مي شود؟
پاسخ: از آنجا که پمپ وکيوم يک وسيله کاربردي در صنعت است پس در تجارت مورد استفاده و مبادله قرار مي گيرد؛ از اين جهت قطعا به نام هاي مختلفي خوانده مي شود.برخي از نام هايي که در تجارت براي پمپ وکيوم وجود دارد مي توان به ليست زير اشاره کرد:
پمپ وکيوم يک پره گاه روغني ، پمپ وکيوم چند طبقه جفت ، پمپ وکيوم روغني سايز کوچک ، پمپ گردشي پالت دار ، پمپ وکيوم خشک دوراني ، پمپ وکيوم اجکتور خشک ، پمپ وکيوم آبي ، پمپ وکيوم ديافراگمي ، پمپ وکيوم ديفيوژن ، پمپ وکيوم دوراني غلطکي و ... .

در دسته بندي کلي پمپ هاي وکيوم چند نوع هستند؟
پاسخ: پمپ وکيوم نيز مانند ساير وسايل مورد استفاده در صنعت در انواع مختلفي دسته بندي مي شوند. البته دسته بندي کلي پمپ وکيوم بر سه نوع پمپ هاي وکيوم خشک،روغني و آبي مي باشد.

پمپ هاي وکيوم خشک چگونه پمپ هايي هستند؟
پاسخ: پمپ وکيوم خشک بيش از سير انواع پمپ وکيوم عمر مي کنند. کار آنها توسط تيغ هاي بدون روغن انجام مي شود و نحوه کار آنها به اين شکل است که ابتدا به وسيله دريچه هاي فشار، خلا ايجاد مي کنند که اين کار با کمترين آلاينده و صداي ممکن انجام مي شود.نمونه اي از پمپ هاي وکيوم خشک پمپ اجکتيو است که معمولا در شرايط خاصي مورد استفاده قرار مي گيرند  آن هم وقتي است که محيط مورد نظر داراي فشار هواي زيادي باشد . نمونه ديگر پمپ هاي وکيوم خشک پمپ ديافراگمي است که براي استفاده محدوديت محيطي خاصي نداشته و در همه اماکن قابل استفاده مي باشد.

ساختار پمپ هاي وکيوم آبي چگونه بنا نهاده شده است؟
پاسخ: در اين نوع از پمپ هاي وکيوم نيز مانند پمپ وکيوم خشک خلا ايجاد مي شود اما نسبت ايجاد آن در مقابل نوع روغني پمپ هاي وکيوم، حدود 10 تا 100 برابر کمتر است.اين پمپ ها معمولا در شرايط عادي قابليت استفاده را دارند اما بهتر است قبل از شروع کار با آنها، استاندارد دما و محيط آب را حفظ کرد . از مزاياي پمپ وکيوم آبي اين است که تحت هيچ شرايطي کوچکترين آسيبي به محيط اطراف خود نمي رساند.از نمونه هاي اين نوع پمپ وکيوم مي توان به پمپ گردش تيغه اي که در هنگام کار کمترين ارتعاش ممکن را دارد، اشاره نمود.

طراحي و نحوه کار پمپ هاي وکيوم روغني چگونه است؟
پاسخ: اين نوع پمپ وکيوم مانند دو نوع ديگر اين پمپ ها ايجاد خلا مي کند که ميزان آن بين 1/0 تا 1 ميلي بار مي باشد.اين پمپ ها بايد در مکاني نصب شوند که داراي دريچه هاي تعويض هوا باشد که علت اين امر آن است که هنگام کار با اين پمپ ها روغن بخار شده از اگزوز خارج مي شود.در پمپ هاي وکيوم روغني از روغن جهت آب بندي براي ايجاد فشارهاي پائين استفاده مي شود بنابراين کيفيت روغن انتخابي از اهميت برخوردار است.نمونه اي از پمپ هاي وکيوم روغني که به آن اشاره مي کنيم، پمپ روتاري دوراني است که در آن روغن علاوه بر آب بندي نقش خنک کنندگي نيز دارد.

 

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان