پمپ کفکش و لجن کش

پمپ کف کش از لحاظ ساختاري همانند پمپ هاي توربين عمودي مي باشد. اساسا يک موتور الکتريکي، پمپ را به حرکت در مي آورد و انرژي جنبشي سيال را افزايش مي دهد. پمپ کف کش شامل يک پمپ گريز از مرکز به همراه شفت عمودي  مي باشد که فشار سيال خروجي به چرخش پروانه ها وابسته است.

در پمپ کف کش از آب بندي مکانيکي استفاده مي کنند که آب به داخل موتور نفوذ نکند. اگر بيشتر از يک پروانه در پمپ استفاده شود بدان پمپ کف کش چند مرحله اي گويند که پره ها يا روي يک شفت قرار گرفته اند و يا به صورت مجزا مي باشند.

پمپ هاي لجن کش در دسته بندي پمپ هاي مستغرق سانترفيوژ قرار مي گيرند و به دو صورت که لجن کش تک فاز و سه فاز مي باشد، عرضه مي شوند.نوع ارائه يک پمپ لجن کش به عومل مختلفي از جمله نياز مشتري يا تفاوت در جنس بدنه آن،بستگي دارد.از انواع مختلفي از لجن کش ها که به مشتري ارائه مي شوند مي توان به لجن کش چدن و لجن کش برنزياز اشاره کرد. معمولا هر وسيله يا دستگاهي براي کارکرد بهتر به وسايل جانبي ديگري مجهز مي شوند که پمپ لجن کش هم از اين قاعده مستثني نيست.پمپ هاي لجن کش مي توانند در صورت توان نامي محصول به سنسورهاي حرارتي،روغن،بيرينگ،آب و رطوبت مجهز شوند.

پمپ هاي لجن کش داراي دو دسته بندي کلي هستند که به نام هاي لجن کش شناور و لجن کش عمودي خوانده مي شوند ؛ البته لجن کش شناور را مستغرق و لجن کش عمودي را ورتيکال نيز مي نامند.

 

 

سوالات متداول

يک لجن کش شناور چه ويژگي هايي دارد؟
پاسخ: يک لجن کش شناور با درجه حفاظت
IP68  مراقبت مي شود و البته توانايي اين را دارد که به طور کامل در سيال غوطه ور شود.در لجن کش نوع شناور، الکترو موتور به طور کامل آب بندي شده که باعث مي شود سيال از آن به راحتي عبور کند و موتور خنک شود.البته در اين جريان عمر موتور افزايش پيدا کرده و جريان موتور کاهش پيدا مي کند که در نتيجه باعث افزايش بازدهي موتور خواهد شد.

در يک لجن کش عمودي، الکترو موتور و پمپ در چه موقعيتي قرار دارند؟
پاسخ: در پمپ لجن کش عموي همانند پمپ لجن کش شناور ، پمپ به طور کامل در سيال غوطه ور است و الکترو موتور در ارتفاعي مشخص و در خارج از سيال قرار دارد.اتصال الکترو موتور و پمپ در لجن کش عمودي از طريق کوپلينگ صورت گرفته و دقيقا به همين دليل است که مي بينيم اين دو را به راحتي از هم جدا نمود.

درپمپ لجن کش بدنه و پروانه از چه جنسي هستند؟
پاسخ: بدنه پمپ لجن کش در سه نوع ارائه مي شود که عبارتند از : استنلس استيل،چدن و برنز.همينطور پروانه نيز در سه جنس عرضه مي شود که شامل : استيل،چدن و برنج، مي باشد.

پمپ هاي لجن کش در چند نوع يافت مي شوند؟
پاسخ: پمپ هاي لجن کش انواع مختلفي دارند که البته هر کدام کار بخصوصي را انجام مي دهد.مثلا پمپ لجن کش فلوتر دار داراي قطع کن برقي و پمپ لجن کش برقي ضد انفجار اروپايي کار انتقال سيالات شيميايي،قابل اشتعال و انفجار و انواع مشتقات نفتي را انجام مي دهد ؛ داراي بدنه استيل چدن بوده و سه فاز دارد.از انواع ديگر پمپ هاي لجن کش مي توان به لجن کش بادي،لجن کش ساده،لجن کش خازن داخل و لجن کش خازن بيرون، اشاره کرد.

چند نوع الکترو پمپ لجن کش  وجود دارد که کار خنک کاري را انجام دهد ؟
پاسخ: از لحاظ خنک کاري که جزء وظايف مهم يک الکترو پمپ لجن کش است، دو نوع الکترو پمپ وجود دارد که يکي را الکترو پمپ لجن کش آب خنک و ديگري الکترو پمپ لجن کش روغن خنک مي باشد.

انواع پمپ هاي لجن کش موجود از لحاظ شکل و همچنين قرارگيري پروانه در پوسته را نام ببريد؟
پاسخ: پمپ هاي لجن کش به چند طريق مختلف دسته بندي مي شوند که يکي از آنها شکل و ديگري نحوه قرارگيري پروانه در پوسته مي باشد.تقسيم بندي فوق داراي چند مدل بوده که به شرح ذيل مي باشند:
پمپ لجن کش تک کاناله،پمپ لجن کش دو کاناله،پمپ لجن کش پروانه نيمه باز،پمپ لجن کش پروانه باز و پمپ لجن کش پروانه
vortex .

از لحاظ نحوه نصب چند نوع پمپ لجن کن وجود دارد؟
پاسخ: از لحاظ نحوه نصب پمپ لجن کش تنها دو نوع پمپ در بازار موجود است که شامل پمپ لجن کش ثابت و پمپ لجن کش متحرک مي باشد.

کاربردها و مصارف متعدد پمپ هاي لجن کش چيست؟
پاسخ: پمپ هاي لجن کش کاربردهاي متعددي دارند که همگي در جهت انتقال و جا به جايي است.به طور مثال : انتقال و جا به جايي مايعات داراي ذرات جامد مثل الياف بلند،انتقال و جا به جايي سيالات داراي ذرات سايشي،آب و گاز،انتقال و جا به جايي آب گل آلود و آب آلوده،انتقال و جا به جايي فاضلاب صنعتي،انتقال و جا به جايي لجن پساب صنعتي مخلوط با آب. همينوطر پمپ هاي لجن کش نقش پمپاژ نيز دارند،مثل: انتقال و پمپاژ در خمير کاغذ و صنعت فولادسازي و پمپاژ سيالات خورنده.

بيشترين موارد استفاده از پمپ هاي لجن کش و شرايط استفاده آنها کدامند؟
پاسخ: از پمپ هاي لجن کش در سيستم هاي فاضلاب شهري و خانگي در جهت پمپاژ آب هاي آلوده اي که همراه ذرت معلق باشند، استفاده مي شود.از پمپ هاي لجن کش در مصارف صنعتي نيز استفاده مي شود اما تنها به شرطي که فشار بالا و آبدهي زياد باشد. بيشتر پمپ هايي که در دنيا ساخته مي شود براي پمپاژ آب معمولي يا همان آب تميز در نظر گرفته شده اما اگر آب مورد نظر غليظ يا داراي مواد معلق باشد ، بايد از پمپ هاي مخصوصي که در اين زمينه طراحي شده اند،استفاده کرد.همچنين اگر کار تخليه چاه و يا فاضلاب به صورت مکانيزه مد نظر باشد بايد از پمپ هاي کف کش،لجن کش و همينطور پمپ هاي دنده اي بهره برد.

طراحي پمپ هاي دنده اي به چه صورت است؟
پاسخ: پروانه در يک پمپ دنده اي نقش مهمي دارد به اين صورت که داراي دو لبه تيز در دو طرف خود است. موادي که از طريق مجراي مکش وارد مي شوند را به اندازه 90 درجه شتاب داده و سپس از طريق همان مجراي مکش وارد محفظه مي کند و پس آن آنها را به داخل مجراي رانش هدايت مي کند.

چرا ممکن است يک پمپ لجن کش بسوزد؟
پاسخ: در هنگام پمپاژ به وسيله پمپ لجن کش اگر آب و مايعاتي که از سطح پمپ پائين مي آيند،داراي غلظتي بيش از حد مجاز باشند،ممکن است پمپ لجن کش مورد استفاده ما بسوزد.

نقش فلوتر در يک پمپ لجن کش چيست؟
پاسخ: به وسيله اي که از يک سو به سيم و از سوي ديگر به کابل پمپ لجن کش اتصال دارد، فلوتر گفته مي شود. يک فلوتر مي تواند نقش مهمي در يک پمپ لجن کش داشته باشد،مثلا پمپ را به صورت اتوماتيک خاموش و روشن مي کند به اين شکل که اگر آب از پمپ پائين بيايد خاموش و اگر آب از پمپ بالا برود روشن مي شود ؛ البته معمولا فلوتر در کنار پمپ قرار دارد.معمولا محل قرارگيري فلوتر بر روي پمپ لجن کش خريداري شده توسط سفارش مشتري تعيين ميشود. ممکن است پمپ خريداري شده از کارخانه داراي فلوتر نباشد که در اين صورت ميتوان به صورت جداگانه آن را خريد و نصب کرد.

در صورت تصميم به خريد پمپ لجن کش به چه مواردي بايد توجه شود؟
پاسخ: قبل از اينکه بخواهيم از کارخانه مورد نظر خود پمپ لجن کش را خريداري کنيم بايد توجه داشته باشيم خروجي و ورودي لوله،ارتفاعي که پمپ در آن گذاشته ميشود و همينطور دبي آب استاندارد لازم را داشته باشد.

مهم ترين پارامتر هايي که در خريد يک پمپ کف کش و لجن کش مورد برآيند قرار مي گيرد،کدامند؟
در خريد پمپ لجن کش و کف کش مثل هر وسيله ديگري پارامترهايي وجود دارد که اغلب ويژگي هاي فني وسيله هستند.مثلا در پمپ ها بايد جنس بدنه را مورد توجه قرار دهيم که بايد چدن يا استيل باشد.قدرت موتور،ميزان بازدهي پمپ و قطر دهانه ورودي و خروجي پمپ هاي کف کشيا لجن کش ، از جمله موارد مهمي هستند که بايد قبل از خريد مورد بررسي قرار گيرند.

چرا از پمپ کف کش استيل استفاده مي کنند؟
پاسخ: وقتي آبي را پمپاژ مي کنند که خاصيت خورندگي دارد بايد از پمپ کف کش يا لجن کش استيل استفاده شود که جلوي اين خورندگي را بگيردممکن است پمپ لجن کش خشک يا خراب شود،در اينگونه مواقع وجود فلوتري که وظيفه قطع و وصل کردن پمپ کف کش و لجن کش را دارد، مانع بروز مشکلات ذکر شده خواهد شد.

نوع چند مرحله اي پمپ هاي کفکش چه ويژگي هايي دارند؟
اگر در يک پمپ کفکش بيش از يک پروانه وجود داشته باشد،پمپ موجود را کفکش چند مرحله اي مي گويند.در اين نوع از پمپ کف کش معمولا پروانه ها روي يک شفت قرار دارند البته ممکن است پروانه ها به طور مجزا از هم قرار بگيرند.

موارد استفاده از پمپ هاي کف کش چند مرحله اي را بيان کنيد؟
براي پمپاژ نفت و آب از آبهاي عميق نياز به پمپ هاي مخصوصي است که پمپ هاي کف کش چند مرحله اي جزء آن دسته مي باشند و از اين جهت مناسب اين امر هستند که در عمق هاي زياد و دبي ها به راحتي کار مي کنند.هم چنين اين نوع از پمپ هاي کف کش جهت پمپاژ در ارتفاعات بالا نيز مناسب است.

ساختار يک پمپ کف کش را تشريح کنيد.
پمپ کف کش همانند ساير پمپ ها داراي پروانه است که حرکت سيال به سمت خروجي به چرخش هاي آن بستگي دارد. اين پمپ داراي يک پمپ گريز از مرکز و همينطور شفت عمودي مي باشد.فعاليت يک پمپ کف کش به کارکرد موتور آن بستگي دارد بنابراين در پمپ از آب بندي هاي مکانيکي استفاده شده تا جلوي نفوذ آب به داخل موتور را بگيرند.

موادي که در پمپ کف کش وجود دارند از چه جنسي هستند؟
جنس پمپ کف کش مي تواند از موارد مختلفي مثل چدن،استنلس استيل،پليمر و ... باشد اما اين مهم به کاري که در طي آن از پمپاژ توسط پمپ کف کش استفاده مي شود و سيالي که مورد پمپاژ قرار مي گيرد ، بستگي دارد.جنس پوسته موتور و پمپ از يک نوع و آلومينيم بوده و جنس پروانه و درپوش پمپ به همين شکل و از چدن داکتيل است.جنس شفت نيز از فولاد ضد زنگ 303 مي باشد.جنس همه پيچ هايي که در يک پمپ کف کش به کار رفته اند از همين فولاد ضد زنگ است که وجود اين فولاد مقاومت آنها در مقابل خوردگي را افزايش مي دهد.

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان