پمپ آب شناور

پمپ هايي که به صورت عمودي نصب مي شوند ، عموماً بر سه نوع هستند: پمپ شناور يک يا چند طبقه، پمپ شناور تک مکشه و پمپ شناور داراي محفظه با برش شعاعي.

سوالات متداول

نصب افقي يا مايل پمپ شناور به چه عواملي بستگي دارد؟
پاسخ: معمولا پمپ هاي شناور به صورت عمودي نصب مي شوند اما گاهي لازم است نصب اين پمپ ها به صورت افقي يا مايل صورت بگيرد که اين امر به اندازه موتور و تعداد طبقات پمپ شناور بستگي دارد.

طراحي پروانه هاي موجود در پمپ هاي شناور به چه صورت است؟
پاسخ: پروانه پمپ شناور عموماً به صورت شعاعي و يا مختلط است و ويژگي آنها قابل تراش بودن است. در زير تصويري از هر دونوع پروانه را مشاهده مي فرماييد.

پمپ آب شناور

ساختار محفظه طبقات پمپ هاي شناور ، چگونه است؟
پاسخ: پروانه در پمپ هاي شناور داراي دو جريان شعاعي و مختلط است که اين تفاوت جريان در آنها نوع اتصال هر يک را متفاوت مي کند. در همين راستا، اتصال محفظه طبقات پمپ شناوري که جريان آن شعاعي است توسط بست طبقات و اتصال محفظه طبقات پمپ شناوري که داراي جريان مختلط است، توسط پيچهاي دو سر انجام مي گيرد.

معمولا از پمپ شناور در مقابل ذرات درون آب محافظت مي شود؛ اين کار چگونه انجام مي شود؟
پاسخ: به طور معمول، در ساختار يک پمپ شناور ؛ بين موتور و پمپ محفظه مکش وجود دارد که محافظت از پمپ شناور در مقابل ذرات موجود در آب توسط اين محفظه و به وسيله صافي مکش انجام مي شود.

مصارف پمپ شناور در چه زمينه هايي است؟
پاسخ: پمپ هاي شناور در زمينه هاي مختلفي که در ذيل عنوان مي شوند، مورد استفاده هستند:
1- استفاده در معادن، چاه عميق و آب نماهاي بزرگ
2- کابرد در ايستگاه هاي آتش نشاني و شستشوي صنعتي
3- زهکشي آب هاي تحت الارضي و سيستم هاي آبياري باراني
4- استفاده در تاسيسات تصفيه آب و ايستگاه هاي تقويت فشار

مشخصات استاندارد يک پمپ شناور چيست؟
پاسخ: مشخصه هاي مورد قبول در يک پمپ شناور توليد شده توسط شرکت هاي مختلف متفاوت است. اما به طور کلي و به صورت ميانگين عبارتند از :
1- دماي آبي که مورد پمپاژ قرار مي گيرد نبايد از دماي مشخصي بيشتر باشد.
2- حداکثر ارتفاعي که براي پمپ در نظر گرفته شده بسته به مشخصات درج شده در کاتالوگ شرکت سازنده است و نمي توان دو پمپ را با مشخصات يکسان از لحاظ آبدهي مقايسه کرد.
3- حداکثر ذرات جامد موجود در سيال پمپاژ شونده و قطر آن ها مقدار مشخصي دارد که توسط شرکت سازنده تعيين مي شود.

سيستم پمپ هاي شناور از چه بخش هايي تشکيل شده است ؟
پاسخ : پمپ هاي شناور تحت عنوان پمپ هاي چند طبقه با محرک الکتريکي نيز خوانده مي شوند. اين پمپ ها داراي مجموعه اي از پمپ هاي گريز از مرکز هستند که بر روي هم به صورت طبقاتي سوار شده و هد بالايي را تامين مي کنند. پمپ شناور با الکتروموتور خود به صورت کوپل شده سر هم مي شود و در چاه قرار ميگيرد. در صورتي که بخواهند از چاه هاي عميق آب يا سيالات ديگر را پمپاژ کنند ، به صورت مشخص از پمپ هاي شناور استفاده مي کنند. امروزه بدليل اينکه سطح آب زيرزميني در بيشتر مناطق ايران افت کرده است، کاربرد پمپ شناور به طور قابل ملاحظه اي رشد داشته است. الکتروموتور نصب شده بر روي الکتروپمپ شناور را طوري توليد مي کنند که هنگاهي که در آب قرار دارند دور تا دور الکتروموتور را آب گرفته و به خنک کردن آن کمک مي کند. در پمپ شناور موتور در پايين و پمپ در بالا قرار دارد.

انواع پمپ شناور

انواع مختلف پمپ هاي شناور را به صورت خلاصه تشريح کنيد.
پاسخ : پمپ هاي شناور معمولا به سه نوع دسته بندي مي شوند که به شرح ذيل است:
1- پمپ هاي شلف غلافي: در اين نوع پمپ شناور ، پروانه ها ماده سيال را پمپاژ  مي کنند سپس به کمک محوري که در اطراف لوله وجود دارد، مسير خروج را طي مي کنند. در اين نوع پمپ ها تماس شفت و سيال تنها در صورتي است که سيال از روانکاري مناسبي برخوردار باشد که در غير اينصورت بايد از طريق محفظه از اين تماس جلوگيري کرد. معمولا در اين صورت محفظه بين شلف و سيال توسط ماده روانکار پر مي شود.
2- پمپ جريان محوري: در اين پمپ ها ورود سيال به پمپ و خروج آن از پروانه موازي با محور صورت مي گيرد. پروانه در پمپ هاي فشار داراي پره هايي هستند که در اين نوع بخصوص يعني پمپ هاي جريان محوري، بيشتر نيرويي که براي پرتاب مايع لازم است توسط پره ها تامين مي گردد.کاربرد اصلي يک پمپ جريان محوري ، ايجاد دبي هاي زياد با ارتفاع کمتر مي باشد.
3- پمپ توربيني: به پمپ توربيني عمودي نيز مشهور است.

يک پمپ شناور علاوه بر ويژگي هاي ساختاري ويژگي هاي ديگري هم دارند، اين ويژگي ها کدامند؟
پاسخ : استفاده از پمپ هاي شناور مزايايي را براي مصرف کننده به دنبال خواهند داشت که بخشي از آنها شامل: بالا بودن بازدهي کار ، صرفه جويي در انرژي ، پائين بودن هزينه هاي راه اندازي و نگهداري و عدم نياز به فونداسيون ، مي باشد. نکته اي که بايد در اين زمينه به آن اشاره داشت اين است که پمپ شناور، مستحکم بوده، بدون صداي اضافي کار مي کند و باعث ايجاد حرارت در پيرامون خود نمي شود يا به عبارتي به دليل اينکه درون سيال پمپ شونده قرار دارد، دماي توليد شده توسط پمپ به سرعت منتقل شده و داغ نمي کند.

روش هاي مورد تاييد براي حمل و نگهداري يک پمپ شناور چيست؟
پاسخ: الکترو موتور پمپ شناور ، بايد در يک فضاي بسته و خشک و با دماي مشخص 5 الي 60 (پمپ) و 5 الي 30 (موتور) ، حفظ شود. همينطور نحوه انبار يک الکترو پمپ شناور ، غالبا به صورت عمودي و اگر قرار به انبار افقي باشد بايد هر ماه به اندازه 90 درجه در جهت شعاعي چرخانده شود.

نصب و راه اندازي الکترو پمپ هاي شناور به چه صورت هايي انجام مي شود؟
پاسخ : پرکاربرد ترين حالت نصب ، عمودي و کم استفاده ترين حالت نصب، مايل است. در صورت نصب الکترو پمپ به صورت افقي به منظور اعمال تغييرات جديد، بهتر است با مهندس فروش کارخانه سازنده آن هماهنگي هاي لازم صورت گيرد.

موارد احتياط در نصب الکترو پمپ شناور شامل چه مواردي است؟
پاسخ : اولين نکته اي که قبل از نصب الکترو پمپ شناور بايد به آن توجه کرد محل نصب است؛ به اين صورت که محل انتخاب شده نبايد در معرض لجن گرفتگي و ماسه گرفتگي باشد. بدين منظور معمولا الکترو پمپ شناور را نيم متر بالاتر از چاه مجموعه در درون يک لوله با قطر زياد که شيار هاي زيادي بر روي آن قرار دارد (لوله جدار) نصب مي کنند. ميزان ذرات جامد مجازي که در آب وجود دارد، توسط کارخانه سازنده الکترو پمپ مصرفي تعيين مي شود.
دقت در عمليات نصب بسيار حائز توجه بوده چرا که امکان اصلاح آن وجود ندارد. اگر هدف از پمپاژ استخراج آب از چاه هاي ماسه دار باشد ، نبايد از پمپ هايي که پروانه شعاعي دارند استفاده شود. اگر چاه مورد استخراج عميق باشد بايد در هر 60 متر شير يک طرفه نصب شود. در هنگام پمپاژ آب بايد به وجود رسوبات قليايي و آهکي توجه کرد و حدالامکان جلوي تماس اين رسوبات با بدنه موتور را گرفت. اين رسوبات به سطح بدنه موتور مي چسبند، در خشک شدن آن اختلال ايجاد کرده و باعث خرابي آن مي شوند.

 

جداره پمپ شناور

 

نمايندگي پمپ شناور در مشهد                نمايندگي شناور مشهد             شناور در مشهد         بجنورد         بيرجند    پمپ شناور
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان