پمپ

اولين قدم در طراحي و انتخاب الکتروپمپ ، توانايي محاسبه افت طولي ، افت موضعي و تلفات در طول مسير پمپاژ است. براي محاسبه افت در لوله ها و کانال ها روابطي وجود دارد که در قسمت انواع پمپ ها به آن اشاره شده است. همچنين براي انتخاب پمپ خانگي با توجه به تعداد طبقات و متراژ آپارتمان ، با استفاده از جدول ارائه شده در محصولات مختلف ، به صورت حدودي ميتوان پمپ مناسب را انتخاب کرد.

 

پمپ leo پمپ پنتاکس اينتر پمپ پمپ وکيوم متحد پمپ ايران توليد پمپ ابارا پمپ پمپيران سهند پمپ تبريز

پمپ ها تجهيزاتي در مصارف صنعتي و خانگي هستند که براي جا به جايي سيالي از نقطه اي کم فشار به نقطه اي با ميزان فشار بيشتر ، به کار برده مي شوند. پمپ ها از نظر ويژگي هاي کلي خود به دو گروه يا نوع تقسيم مي شوند که عبارتند از : پمپ هاي با جابجايي نا مثبت و پمپ هاي جا به جايي مثبت.

 

ويديو هاي آموزشي در ارتباط با پمپ

پرسش هاي متداول

پمپ شافت و غلاف چيست؟

در قديم الايام و قبل از ساخت پمپ هاي گريز از مرکز يا سانتريفيوژ ، از پمپ هاي شافت و قلاف استفاده مي شد. در اين پمپ ها به دليل اختلاط روغن موجود در تجهيزات پمپ با سيال پمپ شونده که آب است، باعث تغيير در کيفيت آب شده و استفاده از آن براي آب شرب مناسب نيست. احتمالاً در جاهايي که عمق کمتر از 100 متر است، هنوز از اين پمپ ها بدون قلاف استفاده مي شود. يعني بجاي قلاف در هر سه متر يک اسپايدر لاستيکي مي گذارند و از ورود روغن به آب چاه جلوگيري مي کنند.

براي پمپاژ آب شرب از چاه کدام الکتروپمپ ها استفاده مي شود؟
پاسخ: پمپ شناور ، پمپ ياتاقان آبي و پمپ کف کش استفاده مي شود.

در سيستم تغذيه ديگ بخار و نيروگاه ها از کدام پمپ استفاده مي شود؟
پاسخ: ديگ هاي بخار معمولاً فشار بالايي دارند. لذا عموماً از پمپ هاي چند طبقه گريز از مرکز يا از پمپ هاي عمودي طبقاتي براي اين پمپ ها استفاده مي شود. در نيروگاه ها از فيد پمپ ها که مکانيزم بسيار پيچيده اي داشته و گران قيمت هستند، استفاده مي شود که توانايي توليد 150 تا 200 اتمسفر فشار را دارند.

براي تهويه سالن از چه پمپي استفاده مي شود؟ براي انتقال سيال در کانال ها از چه پمپي استفاده مي شود؟
پاسخ: بهترين پمپ براي تهويه سالن ها ، پمپ محوري است و بهترين پمپ براي انتقال سيال در کانال ها پمپ سانتريفيوژ يا استفاده از اگزوز فن است. نمونه ساده آن پروانه کولر آبي مي باشد.

در پکيج ها و تاسيسات سرمايش و گرمايش از چه پمپي استفاده مي شود؟
پاسخ: اگر تاسيسات کوچک باشد مانند پکيج هاي خانگي ، از پمپ هاي سيرکولاتور عموماً استفاده مي شود. در تاسيسات بزرگ ، از پمپ هاي گريز از مرکز هم مي توان استفاده کرد.

بهترين الکتروپمپ براي تامين آب با فشار بالا در نيروگاه ها چيست؟
براي سيالات با غلظت و لزجت کم فيد پمپ ها (که به پمپ نيروگاهي هم مشهور هستند) و پمپ پلانجري استفاده مي شود و براي سيالات لزج يا ويسکوز مثل روغن هاي غليظ ، قير و غيره از پمپ پيستوني يا دنده اي استفاده مي شود.

صنايع فولاد از چه پمپي استفاده مي شود؟
پمپ هاي داراي آبکشي و دبي زياد ، بيشترين مصرف را در صنايع فولاد دارند. پمپ هاي دو مکشه يکي از پر مصرف ترين پمپ ها در صنايع فولاد است.

منو پمپ استيل بيشتر در کدام صنايع کاربرد دارد؟
منو پمپ ها و خصوصاً نوع استيل آن بيشتر در صنايع غذايي کاربرد دارند.

پمپ خلاء کجا استفاده مي شود؟
صنايع ساخت لوله هاي پلي اتيلن بيشترين مصرف پمپ خلا را دارند.

پمپ جابجايي مثبت به چه معناست؟
در پمپ جابجايي مثبت، سيالي که وارد پمپ مي شود ، اجبار به تخليه دارد. به عنوان مثال پمپ پيستوني و پمپ دنده اي در گروه پمپ هاي جابجايي مثبت هستند. در اين پمپ ها طبق مکانيزمي که وجود دارد، حجم سيال ورودي با خروجي برابر است. تمام پمپ هاي جابجايي مثبت بدون استثنا ، در خروجي پمپ نياز به سوپاپ اطمينان دارند. اگر به هر علتي در مسير رانش پمپ دنده اي يا پيستوني، انسدادي شکل گيرد، قطعاً يکي از مشکلات زير اتفاق خواهد افتاد:

1- يا موتور در زير بار خواهد سوخت. 2- يا محور شفت خواهد بريد. 3- يا بدنه پمپ خواهد ترکيد. 4- يا سيستم انتقال خواهد شکست.

در پمپ گريز از مرکز اگر فشار زياد شود چه اتفاقي رخ مي دهد؟
پاسخ: بر خلاف تصور عمومي، اگر در پمپ گريز از مرکز يا سانتريفيوژ فشار بالا رود، الکتروموتور کمتر زير بار خواهد رفت. در پمپ هاي گريز از مرکز که از دسته پمپ هاي با جابجايي نا مثبت هستند، سيالي که وارد پمپ مي شود اجباري به خروج ندارد. يعني در اين پمپ ها اگر مسير رانش مسدود شود، براي مدت کوتاهي پمپ بدون مشکل کار خواهد کرد. البته بايد توجه داشت در پمپ محوري که در دسته گريز از مرکز دسته بندي شده است، اين مطلب صادق نيست. به عنوان مثال اگر در يک پمپ سانتريفيوژ معمولي يا يک پمپ طبقاتي که اصطلاحاً پمپ
VKL به آنها گفته مي شود، مسير رانش را براي مدت کوتاهي مسدود کنيم، موتور کمتر زير بار خواهد رفت ولي بايد توجه داشت که به علت چرخيدن پروانه در آب و تبديل انرژي مکانيکي به گرما، آب داخل پمپ به سرعت گرم شده و ممکن است به جوش آيد. اين گرم شدن و بخار شدن آب در پمپ به آن آسيب خواهد زد و نخ گرافيتي يا سيل پمپ خواهد سوخت.

فشار آب براي منازل مسکوني چقدر بايد باشد؟
به طور کلي فشار آب تحويل شده براي منازل بايد به طوري باشد که تا طبقه دوم آب برسد (6 متر). بسته به شيرآلات استفاده شده در منازل مقدار فشار متفاوت است اما به صورت ميانگين اگر پشت شير 4 تا 5 متر ستون آب فشار باشد ، بهترين وضعيت را دارد. همچنين در يک خانه هميشه همه شيرها باز نيست و بايد توجه داشت که محاسبات عموماً براي دو شير باز محاسبه مي شود و محاسبات خاص خود را دارد که در کتابهاي هيدروليک آمده است.

چطور ميتوان دو پمپ را مقايسه کرد؟

به طور کلي استاندارد هاي هر پمپ در کاتالوگ محصول و به صورت دفترچه آمده است و هيچگاه نميتوان بين دو پمپ از دو کارخانه متفاوت را با هم قياس کرد. در سال هاي اخير در دانشگاه ها براي مقايسه دو پمپ با دو برند مختلف عددي بي بعد به نام عدد ويژه مطرح گرديد. به عبارتي، دو محصول از دو کارخانه را وقتي ميتوان با هم مقايسه کرد که عدد ويژه آنها با هم برابر باشد. در کاتالوگ هاي جديد کارخانه هاي بزرگ پمپ ها را بر اساس عدد ويژه نيز دسته بندي کرده اند. رابطه اي که عدد ويژه از روي آن محاسبه مي شود در منابع گوناگون آمده است.

براي انتقال اسلاري (دوغاب) بسيار رقيق از چه پمپي استفاده مي کنند؟
پاسخ: به طور کلي با استفاده از پمپ سانتريفيوژ تمام سيالات مايع که خصوصيتي مشابه با آب داشته باشند، ميتوان پمپاژ کرد. در اين خصوص بايد توجه داشت که بسته به چگالي، لزجت و ساير خواص ماده پمپ شونده، بايد پمپ خاص خودش انتخاب شود.

بهترين سايت سفارش پمپ چيست؟

در اغلب کارخانه هاي پمپ سازي، عموماً سه دسته پمپ وجود دارد که به ترتيب پمپ هاي گريد 1 و 2 و 3 هستند. پمپ هاي گريد 3 به صورت انبوه توليد شده و داراي کاتالوگ و مشخصات خاص خود بوده و به عبارتي تمامي پمپ هاي عمومي بازار در اين دسته هستند. پمپ گريد 2 و گريد 3 سفارشي توليد ميشود و طبيعتاً قيمتي بالاتر خواهند داشت. گريد دو داراي حساسيت کمتر بوده و قيمت مناسبتري دارند. گروه ماشين هاي دوار خاور (شرکت KEC) يکي از بزرگترين توليد کنندگان پمپ در ايران است. در اين گروه علاوه بر توليد پمپ، تعميرات انواع پمپ هاي صنعتي نيز انجام مي شود. براي ثبت سفارش تعميرات پمپ ، درخواست خود را اينجا ثبت نماييد.

قطر لوله ورودي و خروجي پمپ چگونه تعيين مي شود؟
پاسخ: به طور کلي در خروجي پمپ ها ميتوان از لوله هاي با هر سايزي استفاده کرد اما در ورودي پمپ بايد سايز لوله يا کلکتور به گونه اي انتخاب شود که سرعت زير 2 متر بر ثانيه باشد. هر چه سرعت در ورودي پمپ بيشتر باشد احتمال بروز کاويتاسيون و آسيب به پمپ بيشتر خواهد شد.

پمپ 3 اينچ چقدر آب را منتقل مي کند؟
پاسخ: يک پمپ 3 اينچ حدوداً 8 تا 10 ليتر در ثانيه آب را منتقل مي کند. بايد توجه داشت که اين مقدار به صورت تجربي است و مقدار دقيق آن به پارامترهاي مختلفي بستگي دارد.

پمپ اسلاري يا دوغاب کجاها کاربرد دارد؟
پاسخ: پمپ اسلاري در معادن که براي انتقال دوغاب استفاده مي شود، بيشترين کاربرد را دارد. به عنوان مثال در صنايع استحصال طلا و فلزات با ارزش، ابتدا سنگ معدن را از حالت سنگي به پودر (150 تا 400 ميکرون) تبديل کرده و بوسيله ترکيب با آب به شکل اسلاري يا دوغاب درآورده و اين دوغاب بوسيله اسلاري پمپ منتقل شده و سپس با سيانور و ديگر موارد عمل آوري خواهد شد و از آن فلز با ارزش استحصال مي شود. البته در ايران بيشترين استفاده اسلاري پمپ ها در معادن سنگ آهن است. چگالي اسلاري ها گاهي به 1500 کيلوگرم بر مترمکعب هم ميرسد.

سرعت در خط انتقال دوغاب و اسلاري Slurry چقدر است؟
پاسخ: در خط انتقال اسلاري ها که عموماً با پمپ اسلاري کار مي کنند، بسته به وزن ذرات جامد موجود در اسلاري، سرعت نبايد از يک حدي کمتر باشد چراکه موجب ته نشيني ذرات جامد موجود شده و انسداد در خط انتقال رخ خواهد داد.

در تست پمپ چه پارامترهايي اندازه گيري مي شود؟

پاسخ: براي تست پمپ در آزمايشگاه هيدروليک عموماً پارامترهايي همچون آبدهي ( دبي )، راندمان و توان جذبي به عنوان پارامترهاي اساسي اندازه گيري مي شود.

ضربه قوچ چيست؟
پاسخ: ضربه چکشي آب (
Water Hammer) در تمام سيالات قابل انتقال و غير قابل تراکم که با پمپ يا ثقلي منتقل مي شوند، اگر تغيير سرعت ناگهاني داشته باشيم، ايجاد ضربه قوچ مي کند. وقتي پمپ به صورت نرمال کار مي کند، تغييرات دبي نسبت به زمان در آن ثابت است. اما اگر به صورت ناگهاني پمپ خاموش شود، با توجه به اينکه ممان اينرسي قطعات گردنده در الکتروموتوري که پمپ را به حرکت در مي آورد کم است، تقريباً در کسري از ثانيه پمپ خواهد ايستاد. اما آبي که داخل لوله است به حرکت خود ادامه داده و در اثر اصطکاک لوله و ثقل به سيستم بر خواهد گشت. سيال تا حدود 5 ثانيه در لوله رفت و برگشت خواهد کرد و باعث مي شود فشار کم و زياد شود. وقتي فشار خيلي کم باشد و به فشار بخار سيال در همان دما برسد، آب به جوش آمده و توليد حباب مي کند و کاويتاسيون رخ خواهد داد. همچنين جدايش سيال در طول لوله و برگشت آن به سمت پمپ به سيستم ضربه خواهد زد. به اين ضربه، ضربه چکشي آب، ضربه قوچ يا Water Hammer گفته مي شود. در تصاوير زير تغييرات فشار در طول زمان و و خلاء ايجاد شده در اثر مسدود شده ناگهاني لوله نمايش داده شده است.

نمودار پمپ

 

پاسخ: در انبار هاي بزرگ عموماً از پمپ ضد حريق استفاده مي شود. براي انتخاب بهترين پمپ ضد حريق نياز است که توسط محاسبات هيدروليکي ابتدا تعداد فاير باکس Fire Box ها را بدست آورده و از آن طريق هد و دبي پمپ ضد حريق محاسبه خواهد شد. متناسب با هد و دبي بدست آمده معمولاً يکي از پمپ هاي گريز از مرکز را براي اين سيستم انتخاب خواهند کرد.

سرعت انتشار موج فشار در لوله ها چقدر است؟
پاسخ: سرعت انتشار هوا حدوداً 340 متر بر ثانيه است که به عدد ماخ معروف است. اما سرعت انتشار موج فشار در لوله فولادي حدود 1400 متر بر ثانيه، در لوله آزبستي حدود 1200 متر بر ثانيه ، لوله پلي اتيلن حدود 350 متر بر ثانيه و در لوله
GRP حدود 500 متر بر ثانيه است. اين سرعت انتشار براي محاسبات مربوط به ضربه قوچ استفاده مي شود.

دودکش لوله که در دهانه رانش پمپ قرار مي دهند چيست؟
پاسخ: در مناطقي که احتمال يخ زدن آب وجود ندارد، بجاي استفاده از منبع انبساط از دودکش لوله استفاده مي کنند. ارتفاع اين دود کش برابر با ماکزيمم هد پمپ است. در جنوب ايران و حتي کرمان نيز از اين دودکش لوله آب استفاده شده است. با خاموش شدن پمپ آب موجود در لوله دودکش به لوله تخليه شده و از ضربه قوچ جلوگيري خواهد کرد.

براي جلوگيري از ضربه قوچ چه روش هايي وجود دارد؟
پاسخ:
1- استفاده از منبع انبساط
2- استفاده از دودکش لوله (بسيار محدود است و تقريبا منسوخ شده است)
3- استفاده از درايور (اينورتر) براي موتور
4- سافت استارتر(در زمان استارت 30 تا 60 ثانيه طول ميکشد تا الکتروپمپ به سرعت نامي برسد و در زمان استاپ هم همين زمان طول خواهد کشيد تا پمپ بايستد
مگر اينکه برق ناگهاني قطع شود)

کاويتاسيون در پمپ چگونه رخ مي دهد؟
پاسخ: اگر در دهانه مکش پمپ ها فشار کاهش يابد و به کمتر از فشار بخار سيال برسد، سيال بخار شده و اين گاز توليد شده در پمپ ايجاد پديده کاويتاسيون خواهد کرد. استارت ناگهاني پمپ با دور بالا و دور گرفتن سريع پروانه ها يکي از دلايل کاهش فشار در دهانه مکش خواهد بود. چرخش سريع پروانه ها باعث خواهد شد که پشت پره هاي پروانه توليد خلاء شده و آب موجود در آن محدوده بخار شود. ترکيدن حباب هاي ايجاد شده به خوردگي شديد پروانه پمپ و افزايش سر و صدا و لرزش پمپ خواهد شد.

براي افزايش راندمان در پمپي که به صورت مداوم استارت و استاپ دارد چه بايد کرد؟
پاسخ: استفاده از اينورتر يا درايو با توجه به اينکه جريان راه اندازي پاييني را ايجاد مي کند، در هر بار استارت و استاپ کمترين آسيب را به پمپ خواهد زد. در اصطلاح عموم از اينورتر براي استارت و استاپ هاي نا محدود مي توان استفاده کرد.

شير صنعتي چيست؟

پاسخ: شير صنعتي يا وَلو (Valve) وسيله‌اي است که براي قطع و وصل جريان سيال‌ها در خط لوله‌ها و شبکه‌هاي لوله‌کشي و محيط‌هاي صنعتي به کار مي‌رود. شير آلات صنعتي از لحاظ شکل و نحوه محدود کردن جريان در انواع مختلف ساخته مي‌شوند. اجزا و ساختمان ولو با توجه به محدوده دما و فشاري که ولو در آن کار مي‌کند، نوع سيال (گاز يا مايع) و ميزان خورندگي سيال، تغيير مي‌يابد. به عبارت ديگر دو شيري که در يک طبقه‌بندي هستند ممکن است از لحاظ شکل ظاهري تفاوت داشته باشند.

انواع شير آلات استفاده شده در صنايع مختلف کدامند؟
پاسخ: شير آلات صنعتي بسته به نوع کاربرد انواع مختلفي دارند که عبارتند از:
1- شير دروازه‌اي
Gate Valve
2- شير سماوري با سيستم روانکاري Lubricated plug valves
3- شير سماوري بدون سيستم روانکاري Non Lubricated plug valves
4- شير توپي Ball valve
5- شير يکطرفه Check Valve
6- شير پروانه‌اي Butterfly Valve
7- شير بشقابي يا کروي Globe valve
8- شير سوزني Needle Valve
9- شير ديافراگمي Diaphragm Valve
10- شير قطع خودکار جريان Excess flow valve

براي کنترل دبي در طول شبانه روز، که مصرف متفاوت است، چه بايد کرد؟
پاسخ: در زمان هايي که مصرف آب کم مي شود، اگر سرعت الکتروپمپ ثابت باقي بماند، فشار خروجي پمپ افزايش خواهد يافت. براي کنترل فشار خروجي و دور موتورپمپ در طول شبانه روز، عموماً از اينورتر ها استفاده مي شود. براي اين کار يک سنسور فشار در خروجي پمپ نصب شده و سيگنال آن به درايو يا اينورتر منتقل مي شود. با توجه به ست پوينت تنظيمي براي فشار خروجي، اينورتر دور الکتروپمپ را تغيير داده و متناسب با فشار درخواستي تنظيم ميکند. تصوير زير اين سيستم را نمايش مي دهد.

ثابت نگه داشتن سطح مخزن ذخيره آب به چه روشي امکان پذير است؟

پاسخ: بر روي درايو يا اينورت پمپ ها ميتوان سنسوري را با نام کنترل سطح يا Level Sensor نصب کرد. براي ثابت نگه داشتن سطح مخزن دو حالت وجود دارد. حالت اول وقتي است که آب به مخزن پمپاژ مي شود و در حالت دوم وقتي که آب از مخزن به خارج پمپ شده و ثابت ماندن سطح مد نظر است. براي هر دو حالت مي توان از سنسور Level Sensor با اينورتر استفاده کرد. تصوير زير نحوه استفاده از اين سنسور را نمايش مي دهد.

فلايويل چيست؟
پاسخ: چرخ لنگر، چرخ طيار يا فلايويل چرخي است چدني و سنگين که از آن به عنوان يک ذخيره کننده گشتاور زاويه اي استفاده مي شود. در حقيقت فلايويل در مقابل تغييرات ناگهاني سرعت دوران در شفت مقاومت کرده و باعث خواهد شد که شفت الکتروموتور با سرعت يکنواخت و به مرور بايستد.

در بعد از پمپ سانتريفيوژ چگونه از ضربه قوچ جلوگيري مي کنند؟
پاسخ: براي جلوگيري از رخداد ضربه قوچ پيشنهاد مي شود که قبل از استارت پمپ سانتريفيوژ شير رانش را بسته نگه دارند و بعد از استارت پمپ آرام آرام باز کنند تا از تغييرات ناگهاني سرعت جلوگيري نمايند. همچنين قبل از خاموش کردن پمپ پيشنهاد مي شود شير رانش به آرامي بسته شود و سپس پمپ خاموش گردد.

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
ثبت سفارش
تعداد
عنوان