مقالات گیربکس

  • 211
  • 186 مرتبه
مقایسه گیربکس های VF و مکعبی
مقایسه گیربکس های VF و مکعبی

مقایسه گیربکس های VF و مکعبی

سه شنبه 18 دی 1397

مقایسه گیربکس های VF و مکعبی

 یکی از سوالاتی که اغلب در ذهن مصرف کنندگان قطعات صنعتی ایجاد میشود این است که چگونه میتوانند دوران تولید توسط الکتروموتور و منبع توان را به مصرف کننده منتقل کنند. چرا که اگر به صورت مستقیم به مصرف کننده متصل شود ، به علت دور بالایی که منبع توان دارد امکان دارد باعث آسیب به قطعات شود ، همچنین دور تولید دینام و الکتروموتور دور بالایی است کمترین دوری که الکتروموتو به تنهایی توان تولید دارد 750 دور دردقیقه است که برای بسیاری از استفاده ها دور بالایی است. استفاده از گیربکس صنعتی یکی از مناسب ترین راهکار ها برای کاهش دور تولیدی الکتروموتور است. مکانیزم عملکرد اکثر گیربکس صنعتی موجود در بازار یکسان است که با استفاده از تعدادی چرخدنده دور تولیدی الکتروموتور را در خروجی گیربکس صنعتی کاهش می دهند.

اگر بخواهیم به صورت فنی تفاوت گیربکس هارا بررسی کنیم میتوانیم به بررسی تفاوت انواع گیربکس حلزونی بپردازیم.

به طور خلاصه گیربکس صنعتی به دودسته افزاینده و کاهنده تقسیم می شوند . گیربکس صنعتی افزاینده در موارد خاص کاربرد دارند و بنابر سفارش مصرف کننده تولید میشوند به عنوان مثال گیربکس پشت تراکتوری نوعی گیربکس افزاینده می باشد که به گاردون تراکتور که با سرعت 500 دور دردقیقه دوران میکند متصل میشود و باعث دو یا سه برابر شدن سرعت میشود و امکان استفاده توان تولیدی در تراکتور را برای پمپ پشت تراکتوری فراهم می سازد . میزان افزایش دور گیربکس پشت تراکتوری متناسب با نسبت افزایش دور گیربکس می باشد که گیربکس پشت تراکتوری موجود در بازار در نسبت های 1 به 3 ، 1 به 4 و 1 به 2 تولید میشوند .

مکانیزم عملکرد گیربکس کاهنده نیز مشابه گیربکس افزاینده  می باشد با این تفاوت که در گیربکس کاهنده سرعت تولید شده در خروجی گیربکس صنعتی کاهش می یابد و قابلیت استفاده برای دستگاه با دور کم را فراهم میکند .

گیربکس صنعتی کاهنده خود نیز به انوع مختلفی از جمله گیربکس حلزونی ، گیربکس مکعبی یا کتابی ، گیربکس هلیکال ، گیربکس خورشیدی تقسیم بندی می شود . البته گیربکس خورشیدی اگر به صورت برعکس بسته شود به عنوان گیربکس افزاینده عمل خواهد کرد . هر کدام از دسته های گیربکس صنعتی افزاینده خود به انواع مختلفی تقسیم بندی میشوند که متناسب با کاربرد قابل انتخاب هستند . به عنوان مثال گیربکس حلزونی به گیربکس صنعتی اتلاق می شود که زاویه خروجی با ووردی 90 درجه باشد ، گیربکس حلزونی به دو دسته سری VF و مکعبی تقسیم می شود .

اگر بخواهیم تفاوت های این دو دسته از گیربکس حلزونی را بیان کنیم میتوانیم به موارد مختلفی از جمله شکل ظاهری ، ابعاد ، قطر شافت ورودی و خروجی ، روشهای نصب ، روشهای تعمیر و نگهداری و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد.

 

گیربکس VFو مکعبی

گیربکس حلزونی که حلزونی شکل هستند به دلیل شکل ظاهری خاص تنها از یک جهت قابلیت نصب دارند و درصورتی که نیاز باشد که جهت نصب تغییر کند لازم است نوع گیربکس تعویض گردد. در عین حال گیربکس حلزونی مکعبی شکل از هرجهت بدون محدودیت قابلیت نصب دارد . یکی دیگر از تفاوت هایی که گیربکس حلزونی سری VF و گیربکس مکعبی با یکدیگرد دارند قطر شافت ورودی و خروجی و ابعاد در یک نسبت دور و یک توان مشخص می باشد به عنوان مثال برای دست یافتن به سرعت  200 دور خروجی به ازای 1400 سرعت دور در ورودی و اتصال به موتوری با توان 1.5 اسب ، در سری VF لازم است تا از سایز VF86 استفاده شود در صورتیکه اگر از گیربکس مکعبی استفاده شود سایز گیر بکس 63 خواهد بود ، علاوه بر قطر شافت ورودی که تفاوت دارد ، قطر شافت خروجی نیز متفاوت خواهد بود ، قطر شافت خروجی در سری VF86 – 35 و در گیربکس حلزونی سایز 63 – 25 میلیمتر می باشد.

در گیربکس حلزونی سری VF که متناسب با نوع نصب به دسته های مختلف VF,MVF,VF-FC,MVF-FC تقسیم میشوند ، دنده های گیربکس نیازمند روغنکاری هستند و حتما قبل از استفاده باید با روغن مخصصوص محفظه گیربکس حلزونی پر شود و به صورت دوره ایی نیز تعویض گردد ، در مقابل گیربکس مکعبی  در کارخانه تولیدی از روغن پرمیشوند و دیگر نیاز به روغنکاری ندارند.

یکی دیگر از تفاوتهای عمده گیربکس حلزونی سری VF و گیربکس مکعبی نحوه اتصال به موتور می باشد که در گیربکس مکعبی اغلب ورودی فلنچ دار و شافت به صورت هالو شافت است در صورتیکه گیربکس حلزونی سری VF متناسب با نوع اتصال توان ورودی به دو دسته VF و MVF تقسیم میسوند که در دسته VF نرمال ورودی به صورت شافت خروجی می باشد و در دسته MVF ورودی مشابه گیربکس مکعبی فلنچ دار می باشد ، این تفاوت در خروجی گیربکس حلزونی نیز مشهود است به صورتیکه خروجی نیز در سری VF هم میتواند فلنچ دار باشد و هم بدون فلنچ ، نوع فلنچ دار سری VF به VF-FC و MVF-FC شناخته میشوند . ولی در گیربکس مکعبی خروجی بدون فلنچ می باشد و درصورتیکه در خروجی نیز فلنچ دار مورد نیاز باشد با نصب فلنچ بغل ، مشابه سری MVF-FC خواهد شد ، که این امکان نوعی مزیت برای گیربکس مکعبی محسوب میشود به صورتیکه اگر نیاز باشد نوع نصب و اتصال گیربکس تعویض گردد نیاز به تغییر نوع گیربکس نیست بلکه با تغییراتی اندک به نوع نصب دلخواه میتوان دست یافت .  در مقابل در سری VF اگر نیاز باشد محل نصب یا نوع اتصال تغییر کند نیاز است تا گیربکس تعویض گردد . انواع گیربکس حلزونی سری VF براساس نوع نصب در شکل زیر کاملا معرفی شده اند.

انواع گیربکس

اخبار مرتبط
نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.
ثبت سفارش
تعداد
عنوان